25 stycznia, 2022

OCHRONA24

Polska Najnowsze wiadomości, zdjęcia, filmy i reportaże specjalne ochrony. Polska Blogi, komentarze i wiadomości archiwalne na …

Król Holandii przestanie używać złotego rydwanu ozdobionego kontrowersyjnym obrazem niewolnictwa

Wysłano:

14 lutego 2022 14:44 GMT

Guillermo Alejandro potwierdził, że użyje tej pływalności ponownie tylko wtedy, gdy holenderskie społeczeństwo będzie na to gotowe.

Król Holandii Willem-Alexander ogłaszać Aby rodzina królewska przestała używać złotego rydwanu ozdobionego kontrowersyjnym wizerunkiem grupy niewolników składających prezenty u stóp białej kobiety.

Jedna strona powozu konnego, znanego jako „De Gouden Koets” („złoty wóz” w języku angielskim) jest ozdobiona obrazem zatytułowanym „Hołd kolonii”. Na zdjęciu kilku czarnoskórych ludzi, dwóch z nich na kolanach, pokazujących różne produkty białej kobiecie siedzącej na tronie symbolizującym Holandię, wyjaśniać Francja Agencja prasowa.

„Nie możemy napisać przeszłości na nowo” kolonialnie, powiedział Willem-Alexander w swoim oświadczeniu, ale „razem możemy spróbować się z tym pogodzić”. Król zaznaczył, że złoty rydwan zostanie ponownie użyty „tylko wtedy, gdy Holandia będzie na to gotowa, co w tej chwili nie ma miejsca”.

„Potępienie i wykluczenie” przeszłości

„Z perspektywy naszych czasów nie ma sensu potępiać i wykluczać tego, co się wydarzyło” – powiedział król. „Prosty zakaz używania historycznych obiektów i symboli też nie jest rozwiązaniem” – dodał, zauważając, że „zjednoczone wysiłki, które sięgają głębiej i trwają dłużej” są konieczne i raczej jednoczą niż dzielą.

Po długiej renowacji powóz królewski jest obecnie wystawiany w muzeum w Amsterdamie, chociaż w przeszłości był używany do transportu holenderskich monarchów na doroczne otwarcie parlamentu lub inne oficjalne uroczystości.

„Dopóki w tym narodzie będą ludzie, którzy na co dzień odczuwają ból dyskryminacji, przeszłość będzie nadal rzucać cień na nasze czasy” – powiedział król. W Holandii, a także w innych krajach europejskich, debata na temat jej kolonialnej przeszłości i niewolnictwa pojawiła się ponownie od czasu powstania ruchu. Ruch Black Lives Matter w Stanach Zjednoczonych.

READ  Tajemnicze drzewko pieniędzy, które pojawiło się w mieście i wywołało ogromne zamieszanie