4 grudnia, 2023

OCHRONA24

Polska Najnowsze wiadomości, zdjęcia, filmy i reportaże specjalne ochrony. Polska Blogi, komentarze i wiadomości archiwalne na …

Kostaryka „odnotowuje” wkroczenie wojsk rosyjskich do Nikaragui |  Najważniejsze wiadomości i analizy w Ameryce Łacińskiej |  Dr..

Kostaryka „odnotowuje” wkroczenie wojsk rosyjskich do Nikaragui | Najważniejsze wiadomości i analizy w Ameryce Łacińskiej | Dr..

Ministerstwo Spraw Zagranicznych Kostaryki poinformowało w niedzielę (06.12.2022), że „odnotowuje” dekret rządu Nikaragui o zezwoleniu na wjazd siłom zagranicznym, w tym armii rosyjskiej.

W krótkim komunikacie prasowym ministerstwo spraw zagranicznych Kostaryki zauważyło, że ruch sąsiedniego kraju „jest związany z okresowym mandatem, który Nikaragua przyjmuje i powtarza”.

„Potwierdzamy politykę pokoju, dobrych stosunków międzynarodowych i trwałego dialogu, który Kostaryka promuje wobec swoich sąsiadów i społeczności międzynarodowej, w tym organizacji wielostronnych, na podstawie których Kostaryka opiera swoją obronę integralności i suwerenności narodowej, zarówno na jej terytorium i na jego morzach” – cytuje Biuletyn.

Tymczasem gazety kostarykańskie powtórzyły wypowiedzi prezydenta Rodrigo Chaveza, w których wyraził „poważne zaniepokojenie” obecnością wojsk rosyjskich w sąsiednim kraju.

„W tej chwili mamy poważne obawy związane z Nikaraguą. Pojawiły się wieści, że Ortega wezwał armię rosyjską do wysłania wojsk i sprzętu do Nikaragui. Nie mieliśmy armii od 1949 r., wyobraź sobie, co czujemy i o co się martwimy, i nie bez powodu ”- powiedział Chavez. …

Prezydent Nikaragui Daniel Ortega zwrócił się w sobotę do kontrolowanego przez Sandinistów Zgromadzenia Narodowego (parlamentu) o zatwierdzenie wjazdu do kraju wojsk, okrętów i samolotów rosyjskich sił zbrojnych od 1 lipca, poinformował ustawodawca. Ta sobota.

Lider Sandinistów, sojusznik rosyjskiego prezydenta Władimira Putina, zwrócił się do parlamentu o zatwierdzenie „pilnej akcji” jego dekretu prezydenckiego, tak aby można go było jak najszybciej ratyfikować.

Ortega zezwolił na wkroczenie wojsk rosyjskich do Nikaragui w drugiej połowie tego roku w celu udziału w „bezprawnych” operacjach na Karaibach i Pacyfiku Nikaragui, zgodnie z dekretem prezydenckim nr 10-2022, opublikowanym w tym tygodniu w Dzienniku Urzędowym. .

jc (efe, La Nación, Diario Extra)

READ  Pies ratuje rannego alpinistę, ogrzewając go przez 13 godzin