28 października, 2021

OCHRONA24

Polska Najnowsze wiadomości, zdjęcia, filmy i reportaże specjalne ochrony. Polska Blogi, komentarze i wiadomości archiwalne na …

Kosmiczne śmieci: Ile satelitów krąży dziś wokół Ziemi?

Wraz z wynalezieniem rakiet wielokrotnego użytku dostęp do kosmosu zmienił stary paradygmat i zwiększył się kosmiczny śmieci (Europejska Agencja Kosmiczna)

Jeśli jest coś, do czego przyzwyczailiśmy się w ciągu ostatnich dziesięciu lat, to właśnie to Cotygodniowy start rakiety. Są to statki, które przewożą astronautów na Międzynarodową Stację Kosmiczną lub turystów podczas lotów suborbitalnych, łączności, meteorologii lub satelitów wojskowych, a nawet pojazdów wędrujących na inne planety. Promowane jest także wprowadzanie na rynek mikrosatelitów czy nanosatelitów, a ostatnio nanosatelitów, czyli takich, które dostarczają Internet w najbardziej odległych miejscach na świecie.

stopniowo, Nasza atmosfera wypełniła się urządzeniami o ograniczonym życiu, które po wykonaniu swojej pracy często ulegają zniszczeniu po powrocie na Ziemię. Ale innym razem tak się nie dzieje i pozostają na orbicie, tworząc często wspominane śmieci kosmiczne, które zagrażają zarówno misjom załogowym, jak i bezzałogowym, Z już ustanowionymi kolizjami między satelitami. Wraz z wynalezieniem rakiet wielokrotnego użytku dostęp do kosmosu zmienił stary paradygmat. Teraz umieszczenie satelity na orbicie jest tańsze. Również dzisiaj większość wystrzeliwanych satelitów jest mniejsza i bardziej wydajna niż konwencjonalne satelity wystrzelone kilkadziesiąt lat temu.

Tempo wydań znacznie wzrosło w ostatnich latach
Tempo wydań znacznie wzrosło w ostatnich latach

Tempo wydań w ostatnich latach załamało wszelkie statystyki i liczba ta jest z roku na rok przekraczana. Odkąd Związek Radziecki wystrzelił w 1957 roku Sputnika, pierwszego stworzonego przez człowieka satelity, ludzkość każdego roku umieszcza na orbicie coraz więcej obiektów. W drugiej połowie XX wieku nastąpił powolny, ale stały wzrost, z Około 60 do 100 satelitów było wystrzeliwanych rocznie do początku 2010 r.. Ale od tego czasu tempo dramatycznie rośnie. I tak dochodzimy do roku 2020, roku, w którym 114 wystrzeleń wyniosło w kosmos około 1300 satelitów, po raz pierwszy przekraczając granicę 1000 nowych satelitów rocznie. Ale żaden rok w przeszłości nie był w porównaniu z 2021 rokiem. Do 16 września prawie 1400 nowych satelitów zaczęło już krążyć wokół Ziemi, a liczba ta będzie wzrastać w miarę upływu roku. Tylko w tym miesiącu SpaceX wystrzeli na orbitę 51 kolejnych satelitów Starlink.

READ  Uratowanie warstwy ozonowej zmniejszyło również globalne ocieplenie| Nauki ścisłe

zainteresowania naukowe

Kosmiczne śmieci odpowiadające całej metalowej ramie Wieży Eiffla (Getty)
Kosmiczne śmieci odpowiadające całej metalowej ramie Wieży Eiffla (Getty)

Co zaskakujące, istnieje związek zainteresowanych naukowców (LUW), społeczeństwo obywatelskie, które prowadzi oficjalne obliczenia liczby satelitów krążących wokół Ziemi, a także szczegóły techniczne każdego z nich, zaczynając od kraju, który reprezentują i gdzie są produkowane. Zgodnie z tą obszerną bazą danych, która jest aktualizowana co roku, oraz Jaka była jego ostatnia aktualizacja 1 stycznia 2021 r. w kosmosie znajdowały się łącznie 3372 satelity, z których 1918 znajduje się na niskiej orbicie okołoziemskiej (LEO).

Niedawno Starlink Elona Muska, który obiecuje wprowadzić tani Internet satelitarny do krajów rozwijających się, oraz Amazon, wykorzystują najczęściej widmo kosmiczne. Tak więc to właśnie przeludnienie satelitów jest przedmiotem troski ekspertów: „Przestrzeń kosmiczna może wydawać się nieograniczona, ale możliwości umieszczenia obiektu na orbicie okołoziemskiej i bezpiecznego przenoszenia go już nie. Niebezpieczeństwo kolizji między obiektami w kosmosie jest bardzo realne, a duże kolizje już miały miejsce.” Książki Michaela Domingueza, były wysoki rangą funkcjonariusz obrony, który pełnił funkcję pełniącego obowiązki sekretarza Sił Powietrznych Stanów Zjednoczonych.

Największym zmartwieniem ekspertów nie jest liczba niewykorzystanych satelitów krążących wokół Ziemi, ale liczba obiektów, potocznie zwanych złom lub śmieci kosmiczne. Według Europejskiej Agencji Kosmicznej tam To jest niesamowite Oszacowano całkowitą liczbę obiektów kosmicznych, które latają wokół niego 29 000 dla rozmiarów większych niż 10 cm, 670 000 dla rozmiarów większych niż 1 cm i ponad 170 milionów dla rozmiarów większych niż 1 mm.

Przestrzeń kosmiczna może wydawać się nieograniczona, ale możliwości umieszczenia obiektu na orbicie okołoziemskiej i jego bezpiecznego przenoszenia już nie.  Od 1957 r. otaczają nas kosmiczne śmieci
Przestrzeń kosmiczna może wydawać się nieograniczona, ale możliwości umieszczenia obiektu na orbicie okołoziemskiej i bezpiecznego przenoszenia go już nie. Od 1957 r. otaczają nas kosmiczne śmieci

Union of Concerned Scientists wskazuje również kraje z największą liczbą satelitów w kosmosie: z łącznej liczby 3372 Stany Zjednoczone mają 1897; Rosja, 176; Chiny 412 i inne kraje 887. Zdecydowana większość (94%) wszystkich statków kosmicznych wystrzelonych w 2020 roku to małe satelity, Satelity ważące mniej niż około 1320 funtów (600 kg). Większość z tych satelitów jest wykorzystywana do obserwacji Ziemi lub do komunikacji i Internetu. W celu wprowadzenia Internetu do niedostatecznie obsługiwanych obszarów świata, dwie prywatne firmy, Starlink by SpaceX i OneWeb, razem uruchomiły prawie 1000 małych satelitów w samym tylko 2020 roku. Każdy z nich planuje wystrzelić ponad 40 000 satelitów w ciągu najbliższych kilku lat, aby stworzyć coś, co nazywają „mega-konstelacjami” na niskiej orbicie okołoziemskiej.

READ  Astronomowie obliczają, że skala jasności w kierunku Słońca może być siedmiokrotnie większa niż jeden z księżyców Marsa

Dzień po wystrzeleniu przez SpaceX pierwszych 60 satelitów Starlink, zaczęli astronomowie Widzę, jak blokują gwiazdy . Chociaż wpływ na astronomię wizualną jest łatwy do zrozumienia, Radioastronomowie obawiają się Tracisz 70% czułość na niektórych częstotliwościach Z powodu interferencji z ogromnych konstelacji satelitów, takich jak Starlink. Eksperci studiowali i dyskutowali Potencjalne problemy stwarzane przez te konstelacje I sposoby, które Firmy satelitarne mogą do tego podejść . Obejmuje to zmniejszenie liczby i jasności satelitów, udostępnianie ich lokalizacji oraz obsługę lepszego oprogramowania do przetwarzania obrazu.

W maju 2021 r. raport grupy międzynarodowych badaczy uświadomił, że: Ponad 9300 ton (8440 ton metrycznych) obiektów kosmicznych na orbicie Ziemia, w tym niedziałające satelity i części zużytych stadiów rakietowych, Zwiększają ogólną jasność nocnego nieba o ponad 10% w dużych częściach planety.

Ponad 9300 ton (8440 ton metrycznych) obiektów kosmicznych krąży wokół Ziemi
Ponad 9300 ton (8440 ton metrycznych) obiektów kosmicznych krąży wokół Ziemi

Taki wzrost oznacza, że ​​duże połacie planety są uważane za zanieczyszczone przez światło, powiedzieli naukowcy w czasopiśmie, co coraz bardziej utrudnia astronomom dokonywanie dokładnych pomiarów i zwiększa prawdopodobieństwo, że ważne odkrycia zostaną całkowicie utracone. Comiesięczne powiadomienia z Królewskiego Towarzystwa Astronomicznego.

Spodziewaliśmy się, że wzrost jasności nieba będzie marginalny, jeśli w ogóle, ale nasze pierwsze teoretyczne szacunki były bardzo zaskakujące. Dlatego zachęcali nas do natychmiastowego zgłaszania naszych wyników” – stwierdził główny autor badania: Mirosław Kosevag, Główny naukowiec Słowackiej Akademii Nauk. Według naukowców satelity i śmieci kosmiczne niszczą obrazy astronomiczne poprzez rozpraszanie odbitego światła słonecznego, co skutkuje jasnymi smugami, które są nie do odróżnienia od obiektów o znaczeniu astrofizycznym, a często znacznie jaśniejsze, co utrudnia, jeśli nie niemożliwe, uzyskanie na wyraźnym obrazie.

Przesłania to astronomiczne widoki, takie jak obłoki gwiazd świecące na dysku Drogi Mlecznej, Wszędzie na świecie, gdzie są obserwatorzy gwiazd.

READ  Kontrola cholesterolu i powikłań sercowo-naczyniowych

Czytaj: