1 czerwca, 2023

OCHRONA24

Polska Najnowsze wiadomości, zdjęcia, filmy i reportaże specjalne ochrony. Polska Blogi, komentarze i wiadomości archiwalne na …

„Koniec rasy ludzkiej”

Od kilku miesięcy sztuczna inteligencja (AI) coraz bardziej zakorzenia się w naszym codziennym życiu. Technologie takie jak ChatGPT, które są w stanie odpowiedzieć na wszystkie nasze pytania lub wykonać nasze pisemne zadania, ponownie zmieniają paradygmat komunikacji. Jednak wszystko, co jest prezentowane, jest również groźne, a przynajmniej tak myśli Stephen Hawking.

Fizyk, który zmarł w 2018 roku, pozostawił pisemną przepowiednię o tym, co może oznaczać sztuczna inteligencja, kiedy lata temu stawiała pierwsze kroki.

Kilka miesięcy po jego śmierci ukazała się książka Krótkie odpowiedzi na wielkie pytania Który zajmował się różnymi zagadnieniami postępu technologicznego i dziedziny innowacji naukowych.

Na jej łamach dużo mówi się o odzwierciedleniu sztucznej inteligencji, teraz, gdy bardzo popularne są generatory tekstu, obrazu czy wideo wykorzystujące wyuczone parametry.

„Potencjalnie najgorszy błąd w historii”.

Nawet autor „Krótkiej historii czasu”, który poświęcił całe swoje życie na rozwiązywanie wielkich zagadek nauki, powiedział: „To mogłoby zgładzić rodzaj ludzki”.

Dodał we wspomnianym poście po swojej śmierci: „Możemy stanąć w obliczu eksplozji inteligencji, która ostatecznie doprowadzi do powstania maszyn, których inteligencja przewyższa naszą bardziej niż nasza inteligencja przewyższa inteligencję ślimaków”.

«Kuszące jest odrzucenie idei wysoce inteligentnych maszyn. To tylko science fiction, ale byłby to błąd, prawdopodobnie najgorszy ze wszystkich” — wyjaśnił Hawking, mówiąc o niebezpieczeństwie związanym z nietraktowaniem poważnie rewolucji związanej ze sztuczną inteligencją.

Zakłócenie tej technologii ma już wpływ na różne obszary świata pracy, od sztuki po dziennikarstwo, w tym na rozwój pracy w Wielkie firmy, takie jak IBMktóra niedawno zaproponowała możliwość radykalnej redukcji personelu administracyjnego, biorąc pod uwagę potencjał technologii sztucznej inteligencji i automatyzacji do wykonywania tego typu zadań.