4 grudnia, 2023

OCHRONA24

Polska Najnowsze wiadomości, zdjęcia, filmy i reportaże specjalne ochrony. Polska Blogi, komentarze i wiadomości archiwalne na …

Koncerty Rogera Watersa w Polsce odwołane po liście o Ukrainie

Koncerty Rogera Watersa w Polsce odwołane po liście o Ukrainie

(CNN) — Zaplanowane na kwiecień koncerty brytyjskiej legendy rocka i współzałożyciela Pink Floyd, Rogera Watersa w Polsce, zostały odwołane z powodu sprzeciwu wobec stanowiska muzyka w sprawie inwazji Rosji na Ukrainę.

Live Nation Poland, promotor koncertu, potwierdził odwołanie w najbliższą sobotę, ale nie podał powodu.

79-letni Waters został odwołany po zwolnieniu na początku września Kontrowersyjny list otwarty na jego stronie internetowej adresowany do Pierwszej Damy Ukrainy Oleny Zelenskiej. W liście Waters napisał, że Zachód sprzeciwia się wysyłaniu broni na Ukrainę, aby pomóc krajowi, który jest pogrążony w wojnie przeciwko inwazji Rosji.

Waters oskarżył również prezydenta Ukrainy Wołodymyra Zełenskiego o wycofywanie się z obietnic wyborczych z 2019 r., nie dostarczając dowodów, mówiąc, że „radykalne siły nacjonalistyczne, brutalnie czające się w cieniu, rządzą więc Ukrainą”.

Waters oskarżył takich „radykalnych nacjonalistów” o kierowanie Ukrainą w kierunku wojny z Rosją poprzez „serię czerwonych linii” wyznaczoną przez Kreml.

W tę niedzielę Waters zaprzeczyła, że ​​sama odwołała występy. W ramach ich międzynarodowej trasy zaplanowano koncerty w Krakowie.

A Raport na Facebooku W rozmowie z brytyjską gazetą The Guardian i polską Gazetą Krakowską Waters zaprzeczył, jakoby on lub jego przedstawiciel odwołał koncerty w Polsce. Zamiast tego obwinił Łukasza Wanducha, radnego krakowskiego, który 10 września napisał na Facebooku post protestujący przeciwko koncertom Watersa.

„Prawdą jest, że niejaki Łukasz Wantuch, radny Krakowa, zagroził, że zorganizuje spotkanie, aby poprosić radę miasta o ogłoszenie mnie „persona non grata” z powodu moich publicznych wysiłków, aby zachęcić wszystkich zaangażowanych w katastrofalną wojnę na Ukrainie. Zwłaszcza ponieważ rządy USA i Rosji są zaniepokojone wojną nuklearną i utratą wszelkiego życia na tej planecie.„Musimy pracować na rzecz pokoju poprzez negocjacje, a nie eskalować sprawy do gorzkiego końca” – napisał Waters na Facebooku.

READ  Polska i energetyka rozgrzewają europejski szczyt

„Ten facet, Ukas Wanduch, wydaje się nie mieć pojęcia o mojej historii pracy przez całe życie, na własny koszt, w służbie praw człowieka” – dodał Waters w artykule opublikowanym w lokalnej gazecie.

Dodał, że jeśli Vantouche „osiągnie swój cel… będzie to również dla mnie smutna strata”.

„Ich brutalna cenzura mojej pracy pozbawia ich możliwości samodzielnego osądzania” – podsumował Waters.

Post Wanducha wyrażał sprzeciw wobec występu Watersa, nazywając muzyka „otwartym zwolennikiem Putina”, a planowane występy w Krakowie „hańbą dla naszego miasta”.

„Roger Waters, zagorzały zwolennik Putina, chce zagrać w krakowskiej Taran Arenie” – napisał VanDuch. „W środę mamy posiedzenie rady miasta Krakowa i będę rozmawiał z prezydentem i radnymi, żeby temu zapobiec. Takie wydarzenie byłoby wstydem dla naszego miasta. Niech śpiewa w Moskwie”.

Odpowiadając na niedzielne oświadczenie Watersa, Wantach napisał, że nadal jest na Ukrainie, ale do dzisiejszego wieczoru „złoży ofertę” Watersowi.

Na początku tego roku Pink Floyd wydali swoją pierwszą nową piosenkę od 28 lat, singiel „Hey Hey Rise Up”, aby zebrać pieniądze na pomoc humanitarną na Ukrainie. Waters, który opuścił zespół w 1984 roku, nie przyczynił się do powstania piosenki.

Potwierdzono, że od rozpoczęcia rosyjskiej inwazji na Ukrainę zginęło prawie 6000 cywilów. Według Organizacji Narodów Zjednoczonych.

— Przyczyniły się do tego Sarah Diab i Claudia Repasa.