18 maja, 2024

OCHRONA24

Polska Najnowsze wiadomości, zdjęcia, filmy i reportaże specjalne ochrony. Polska Blogi, komentarze i wiadomości archiwalne na …

Komisja Europejska przez EFE przekazuje 124 mln euro na budowę gazociągu w Polsce

Komisja Europejska przez EFE przekazuje 124 mln euro na budowę gazociągu w Polsce

© Reutera. Komisja Europejska przekazuje 124 mln euro na budowę gazociągu w Polsce

Bruksela, 20 marca (.).- Komisja Europejska (KE) ogłosiła dziś, że zapłaci 124 mln euro za część budowy 253-kilometrowego gazociągu w polskich województwach łódzkim i lubelskim. Morze Północne z Bałtykiem.

„Ma bardzo ważne atuty strategiczne (…). Odegra ważną rolę dla całej UE: pomoże stworzyć zintegrowany i konkurencyjny rynek energii przy jednoczesnym zwiększeniu dywersyfikacji i bezpieczeństwa dostaw” – zapowiedział dziś. Rzecznikiem społeczności konferencyjnej jest reporter Stephen De Keersmaecher.

Rurociąg, sklasyfikowany jako projekt użyteczności publicznej (PIC) i finansowany z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego, zostanie ukończony do grudnia 2023 r.

„Umożliwi to przepływ gazu do centralnej i południowej części Polski, ale także eksport do krajów sąsiednich poprzez połączenia na Litwę, Słowację i Ukrainę” – dodał rzecznik.

Pomoże to Polsce zmniejszyć zależność od importu gazu z Rosji, co wpłynie na bezpieczeństwo energetyczne tego państwa członkowskiego.

Kompletny projekt połączy polską część sieci z gazociągiem bałtyckim, który łączy się z Danią, oraz terminalem skroplonego gazu ziemnego (LNG).

„To konkretny symbol solidarności UE między państwami członkowskimi UE a Ukrainą, wzmacniający więzi i zwiększający nasze ogólne bezpieczeństwo” – powiedziała w oświadczeniu komisarz ds. integracji europejskiej i reform Elisa Ferreira.

(Więcej informacji o Unii Europejskiej na stronie euroefe.euractiv.es)

READ  Angelo Henriques podpisał kontrakt z FC Baltica