24 listopada, 2024

OCHRONA24

Polska Najnowsze wiadomości, zdjęcia, filmy i reportaże specjalne ochrony. Polska Blogi, komentarze i wiadomości archiwalne na …

Kometa, ostatni superksiężyc i nie tylko – Enseñame de Ciencia

Kometa, ostatni superksiężyc i nie tylko – Enseñame de Ciencia

(Zdjęcie: po lewej Chris Cook/Getty Images; po prawej: redonion1515/Getty Images.)

Sierpień był wspaniałym miesiącem dla miłośników nieba i wydarzeń astronomicznych. Było co oglądać, ale już niedaleko zbliża się wrzesień, kiedy będzie można zobaczyć ostatni superksiężyc, równonoc i być może kometę! Jeśli nie chcesz przegapić astronomicznych wydarzeń tego miesiąca, czytaj dalej, ponieważ w tym artykule opowiem Ci o najważniejszych.

  1. Kometa: C/2023 P1

C/2023 P1, kometa znana jako Nishimura, to prawdopodobnie najbardziej oczekiwane wydarzenie astronomiczne miesiąca. Jak wyjaśniła NASAKometa została odkryta w zeszłym miesiącu przez Hideo Nishimurę podczas 30-sekundowego naświetlania przy użyciu standardowego aparatu cyfrowego. Od tego czasu jasność ciała niebieskiego wzrosła w kierunku wnętrza Układu Słonecznego, dając nadzieję, że będzie ono widoczne gołym okiem w te wczesne wrześniowe dni. Komety są nieprzewidywalne i trudno dokładnie określić, kiedy zostaną zaobserwowane, dlatego warto na bieżąco śledzić informacje na temat wydarzenia.

Ponieważ jasność komety jest nieprzewidywalna, nikt nie może z całą pewnością powiedzieć, kiedy i czy rzeczywiście ją zobaczymy. „W miarę jak kometa oddala się w stronę Słońca, prawdopodobnie będzie się nasilać i na początku września może stać się obiektem widocznym gołym okiem.” Agencja kosmiczna podała w oświadczeniu. „Jednym z problemów jest to, że kometa będzie również znajdować się blisko Słońca pod kątem, więc będzie widoczna tylko w pobliżu zachodu lub wschodu słońca”.

Kierunek, z którego powinna patrzeć kometa. (Źródło: NASA/JPL-Caltech).
  1. 15 września: Księżyc w nowiu

W połowie miesiąca Księżyc będzie po tej samej stronie Ziemi co Słońce i nie będzie widoczny na nocnym niebie. Nie jest to samo w sobie niezwykłe wydarzenie, w rzeczywistości księżyca nie można w tym momencie zobaczyć. Jednak w tym momencie, który zdarza się co miesiąc, nie ma już światła Księżyca, które mogłoby zakłócać tę sytuację, co stwarza wyjątkową okazję do obserwacji słabszych obiektów, takich jak galaktyki i gromady gwiazd.

  1. 23 września: wrześniowa równonoc

23 września przypada równonoc, która oznacza początek jesieni na półkuli północnej i wiosny na południu. W tym dniu żadna półkula nie będzie przechylona w kierunku słońca ani od niego, a każdego roku przypadają dwie równonoce: jedna we wrześniu i jedna w marcu.

READ  Ziemi zabraknie tlenu: to będzie historia

Jak wyjaśniono w Star WalkTym razem na półkuli północnej równonoc nastąpi 20 marca 2023 r. o 21:25 GMT. A na półkuli południowej stanie się to 23 września o godzinie 06:50 GMT.

  1. 29 września: Pełnia Księżyca – Super Księżyc

Superksiężyc pojawia się, gdy perygeum zbiega się z fazą pełni księżyca, a astronomowie nazywają go po prostu księżycem perygeum. Oznacza to, że księżyc w pełni oświetlony, a jednocześnie znajdujący się w punkcie blisko Ziemi (peryhelium) nazywany jest superksiężycem. Ponieważ jest bliżej niż zwykle, superksiężyc powinien wydawać się większy i jaśniejszy niż normalny księżyc.

Dziel się nauką, dziel się wiedzą.