1 czerwca, 2023

OCHRONA24

Polska Najnowsze wiadomości, zdjęcia, filmy i reportaże specjalne ochrony. Polska Blogi, komentarze i wiadomości archiwalne na …

Klucze do zdrowego starzenia się

Artykuł dr Mo Jose Jimeneza-Cibriana, Regionalnego Koordynatora Medycznego ds Europa

Z pewnością nie jest to pierwszy raz, kiedy słyszymy to popularne sformułowanie „Jesteśmy tym co jemy” I po części coś jest prawdą, bo jeśli na różnych etapach życia Odżywianie i aktywność fizyczna Przyczyniają się do utrzymania optymalnego stanu zdrowia, tym większe znaczenie mają dla pomyślnego, aktywnego i zdrowego starzenia się.

Za starszą osobę uznajemy, gdy osiągnie wiek 65 lat, czyli wiek, w którym faktycznie doświadcza tego procesu starzenie fizjologiczne Zrozum to jako nieodwracalny proces fizjologiczny związany z wiekiem, który powoduje zmiany w strukturze i funkcji różnych układów, jednocześnie zmieniając reakcje adaptacyjne organizmu i zwiększając podatność jednostki na stres środowiskowy i choroby.

Odżywianie i ćwiczenia fizyczne przyczyniają się do utrzymania optymalnego stanu zdrowia i pomyślnego, aktywnego i zdrowego starzenia się

Wraz z tego rodzaju starzeniem się patologiczne starzenie się Które dyktują zmiany w narządach i układach z powodu przyspieszonego starzenia się spowodowanego chorobami i czynnikami środowiskowymi. Dlatego możemy mówić o różnych typach ludzi starych, zdrowych, słabych, słabych i starych, w zależności od ich stanu zdrowia.

Dziś jest wystarczająco dużo dowodów naukowych, aby potwierdzić, że możliwe jest znaczne zmniejszenie częstości występowania, częstości występowania i nasilenia choroby, a wraz z nią niepełnosprawność i zależność starzec

Możemy modyfikować sposób, w jaki się starzejemy, bawiąc się aktywne starzenie sięktóre można określić jako zdrowe starzenie się, opóźniając w ten sposób uzależnienie i będąc bardziej bohaterami naszego życia, poprawiając w ten sposób jakość życia, jeśli dostosujemy naszą dietę i aktywność fizyczną do wieku.

w sprawie Moja dietaU osób starszych istnieją niezbędne składniki odżywcze, które należy zwiększyć. Główna różnica w wymaganiach żywieniowych osób starszych dotyczy spożycia białka i niektórych mikroelementów.

A odpowiednia podaż białka Jest niezbędny do zachowania i odbudowy tkanki mięśniowej (szczególnie w przypadku sarkopenii), utrzymania funkcji układu krążenia, poprawy zdrowia kości, wspomagania powrotu do zdrowia po wyniszczających chorobach przewlekłych oraz wspomagania leczenia zmian skórnych (UPP i rany chirurgiczne).

READ  Postęp medycyny weterynaryjnej na Jukatanie

Szczególne znaczenie mają mikroelementy, takie jak witamina D i wapń, ten ostatni oprócz budowy i utrzymania struktury kości bierze udział w skurczu mięśni, transporcie przez błony komórkowe, krzepnięciu krwi, przewodnictwie nerwowym i regulacji pracy serca.

W ORPEA jesteśmy szczególnie wrażliwi na żywienie naszych seniorów i uczestników Model opieki skoncentrowany na osobach starszychOpracowaliśmy własne Dieta wysokobiałkowa o nazwie HP-20czyli dietę, którą przepisujemy po kompleksowej, kompleksowej ocenie okresowej osób starszych, która obejmuje testy oceny odżywienia, upośledzenia, czynnościowe i poznawcze.

Oprócz wskazanych czynników żywieniowych, jako fundamentalne dla zachowania niezależności funkcjonalnej, wyróżnia się czynniki mechaniczne warunkujące utrzymanie siły i masy mięśniowej; Dokładnie w tym momencie pojawia się znaczenie ćwiczeń.

Trzeba odróżnić aktywność fizyczną, rozumianą jako czynności wprawiające ciało w ruch, takie jak prace w ogródku, spacer z psem, taniec, wchodzenie i schodzenie po schodach, od samych ćwiczeń, które są właśnie aktywnością fizyczną. Planowane, ustrukturyzowane i powtarzalne. takich jak używanie ciężarków, tai chi lub aerobik stołowy.

Zarówno aktywność fizyczna, jak i ćwiczenia mogą pomóc poprawić codzienną aktywność i zdrowie układu krążenia. Wręcz przeciwnie, siedzący tryb życia zwiększa śmiertelność.

Jeśli chodzi o skuteczność ćwiczeń, to Ćwiczenia równowagi i elastyczności I ponad wszystko Ćwiczenia siłowe lub oporoweWykazano, że jest skuteczny u słabych osób starszych w zwiększaniu siły mięśni, zapobieganiu i leczeniu osłabienia u osób starszych, zmniejszaniu ryzyka i częstości upadków, utrzymywaniu lub zwiększaniu gęstości mineralnej kości oraz zapobieganiu i leczeniu zespołu metabolicznego poprzez redukcję tkanki tłuszczowej, w tym tłuszcz brzuszny i zmniejszenie oporności na insulinę.

Z tych wszystkich powodów w ORPEA przywiązujemy szczególną wagę do Kompleksowa ocena starzenia Przeprowadzana jest przez wszystkich profesjonalistów zajmujących się opieką nad naszymi osobami starszymi, która ocenia stan odżywienia, czynnościowy i poznawczy oraz rezerwy czynnościowe, nie zapominając o prawdziwym bohaterze i skupiając się na mieszkańcu, który swoim świadectwem i historią życia pomoże nam opracować plan opieki, który obejmuje dostosowanie diety i ćwiczeń do potrzeb, upodobań i możliwości, a także stworzyć terapie i rodzaj diety, która promuje aktywne starzenie się, a tym samym poczucie własnej wartości i jakość życia naszej populacji.

READ  Arktyczna masa powietrza na Alasce obniży temperatury