Szefowie pięciu ukraińskich ministerstw towarzyszyli premierowi Denisowi Schmikelowi po ukraińskiej stronie granicy z Polską i żądali zaprzestania blokady granicy przez chłopów warszawskich przed wjazdem ukraińskich towarów.
„Od sześciu miesięcy żyjemy w sytuacji trwałej blokady granicy ukraińskiej z Polską, blokady, która odbiła się na naszej gospodarce i naszej zdolności do lepszej obrony” – napisał Schmigel na swoim koncie w Telegramie.
Z tej samej granicy jest Schmigel Zaproponował wspólny plan dla Warszawy Unia Europejska nadzorowała wynegocjowane rozwiązanie tej kwestii.
Polscy przewoźnicy i rolnicy od miesięcy blokują przejścia graniczne między obydwoma krajami w związku z nieuczciwą ukraińską konkurencją w obu sektorach.
W ostatnich dniach polscy rolnicy wyrzucili na drogę ukraińskie ciężarówki przewożące zboże i skandowali antyukraińskie hasła, blokując cały ruch drogowy, a nie tylko ukraińskich przewoźników.
W tej sytuacji Prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski, poprosił Warszawę o odbycie spotkania na tej samej granicy do końca tygodnia. Premier Donald Tusk zaproponował, że pod koniec marca odbędzie się w Warszawie spotkanie międzyrządowe. Tusk zapowiedział, że przejścia graniczne zostaną uznane za infrastrukturę krytyczną, aby wojsko chroniło je przed powstańcami.
Ukraina i Polska są zanurzone Napięte konflikty handlowe Od września ubiegłego roku poprzedni polski rząd konserwatywny przedłużył zakaz sprzedaży ukraińskiego zboża w Polsce bez zgody Brukseli i wśród protestów Kijowa. Przybycie nowego, proeuropejskiego rządu Tuska do Polski złagodziło napięcia między obydwoma krajami, ale blokady graniczne nadal trwają.
mn (efe, afp)
„Praktyk popkultury. Wielokrotnie nagradzany miłośnik telewizji. Twórca. Oddany geek kulinarny. Miłośnik Twittera. Miłośnik piwa”.
More Stories
Polska gospodarka osiągnęła najwyższy wzrost od dwóch lat na poziomie 3,2%
Finał w Polsce dla Oscara Husillos
Polska wstrzymuje wsparcie militarne dla Ukrainy