23 kwietnia, 2024

OCHRONA24

Polska Najnowsze wiadomości, zdjęcia, filmy i reportaże specjalne ochrony. Polska Blogi, komentarze i wiadomości archiwalne na …

Kiedy i gdzie będzie można zobaczyć następne całkowite zaćmienie słońca?  Wszystko co musisz wiedzieć

Kiedy i gdzie będzie można zobaczyć następne całkowite zaćmienie słońca? Wszystko co musisz wiedzieć

(CNN) — Jeśli przegapiłeś zaćmienie obrączkowe, które utworzyło „Pierścień ognia” nad Ameryką w październiku 2023 r., nie martw się: w drodze kolejne zaćmienie, które zapewni inny spektakl.

W 2024 roku obserwatorzy nieba z Ameryki Północnej będą świadkami całkowitego zaćmienia słońca, które będzie obejmować Meksyk, Stany Zjednoczone i Kanadę.

To długo oczekiwane wydarzenie na niebie nastąpi dopiero 8 kwietnia, ale entuzjaści zaćmień już rezerwują hotele, które zbiegną się ze ścieżką totalności, a eksperci radzą, aby już teraz zaplanować, aby go nie przegapić.

Dzieje się tak dlatego, że całkowite zaćmienie Słońca będzie można ponownie zobaczyć w Stanach Zjednoczonych dopiero w sierpniu 2044 r. (Minęło prawie sześć lat od „Wielkiego zaćmienia Ameryki” w 2017 r.). Zaćmienie obrączkowe nie pojawi się ponownie w tej części Słońca świecie do 2046 r.

Oto wszystko, co musisz wiedzieć o nadchodzącym zaćmieniu.

Co to jest całkowite zaćmienie słońca?

Całkowite zaćmienie Słońca ma miejsce, gdy Księżyc przechodzi między Ziemią a Słońcem, całkowicie zasłaniając tarczę słońca.

Jeśli chodzi o osoby, które znajdą się na drodze całkowitego zaćmienia, czyli w miejscach, gdzie cień Księżyca całkowicie zasłania słońce, zobaczą całkowite zaćmienie słońca. Osoby znajdujące się poza ścieżką totalności będą mogły zobaczyć częściowe zaćmienie Słońca, podczas którego Księżyc zasłania tylko część tarczy Słońca.

Podczas całkowitego zaćmienia słońca niebo ciemni się o świcie lub o zmierzchu, a obserwatorzy nieba powinni spodziewać się kilku faz zaćmienia.

Księżyc nie pojawia się nagle pomiędzy Ziemią a Słońcem, raczej zjawisko to zaczyna się od częściowego zaćmienia, podczas którego Księżyc zdaje się „gryźć” słońce, nadając mu wygląd półksiężyca. W zależności od lokalizacji częściowe zaćmienie może trwać od 70 do 80 minut. Według NASA.

READ  Naukowcy odkryli, że ospa wietrzna może spowodować udar, to bardzo niepokojące - Enseñame de Ciencia

Gdy Księżyc zacznie przechodzić przed Słońcem, światło słoneczne zaświeci w dolinach księżycowego horyzontu, tworząc jasne krople światła wokół Księżyca w zjawisku zwanym Koralikami Baileya.

Gdy zbliża się całość, koraliki Baileya szybko znikną, aż pozostanie pojedynczy punkt świetlny przypominający gigantyczny, błyszczący pierścionek z brylantem.

Pierścionek z brylantem zniknie, gdy zaćmienie będzie całkowite i nie pozostanie już ślad bezpośredniego światła słonecznego. Jasne gwiazdy lub planety mogą świecić na ciemnym niebie, a temperatura powietrza spada wraz ze zniknięciem słońca. Nagła ciemność sprawia, że ​​zwierzęta milczą.

Atmosfera słoneczna lub jej część może świecić cienkim różowym kręgiem wokół Księżyca podczas całkowitego zaćmienia, podczas gdy gorąca zewnętrzna atmosfera Słońca, czyli korona, będzie widoczna jako białe światło.

Gdy Księżyc będzie kontynuował swoją podróż po tarczy Słońca, pojawi się pierścionek z brylantem i koraliki Billy'ego, a po drugiej stronie Księżyca będzie widoczne częściowe zaćmienie Słońca, aż do momentu, gdy Słońce będzie ponownie w pełni widoczne.

Gdzie mogę zobaczyć zaćmienie?

Całkowite zaćmienie słońca będzie widoczne w niektórych częściach Meksyku, Kanady i ponad 10 stanów USA, natomiast częściowe zaćmienie słońca w postaci półksiężyca pojawi się w 49 stanach, jeśli pozwolą na to warunki pogodowe.

Zaćmienie pojawi się po raz pierwszy nad południowym Pacyfikiem, a następnie rozpocznie swoją podróż przez Amerykę Północną. Meksykańskie wybrzeże Pacyfiku będzie pierwszym punktem całkowitego zaćmienia na ścieżce, które nastąpi zgodnie z harmonogramem o godzinie 08:00 czasu Miami.

Trasa będzie kontynuowana przez Teksas, Oklahomę, Arkansas, Missouri, Illinois, Kentucky, Indianę, Ohio, Pensylwanię, Nowy Jork, Vermont, New Hampshire i Maine. Następnie przepłynie przez Kanadę przez południowe Ontario, Quebec, Nowy Brunszwik, Wyspę Księcia Edwarda i Nową Szkocję, kończąc na atlantyckim wybrzeżu Nowej Fundlandii o 15:46 czasu Miami.

Jak mogę to bezpiecznie obejrzeć?

Według nich jedynym bezpiecznym momentem, aby zobaczyć słońce bez ochrony oczu, jest „całkowite zaćmienie” lub krótkie momenty, gdy księżyc całkowicie zasłania słońce i nie widać w nim żadnego światła słonecznego. doniczka.

READ  Sposób, w jaki krzyżujesz ręce w tym teście wizualnym, ujawni Twój poziom inteligencji Meksyk

W przeciwnym razie należy używać certyfikowanych okularów do zaćmienia zgodnych z normą ISO 12312-2 lub przenośnej przeglądarki Słońca przed i po całkowitym zaćmieniu oraz przez cały czas podczas częściowego zaćmienia.
Natomiast Słońce można obserwować za pomocą teleskopu, lornetki lub aparatu, który posiada z przodu specjalny filtr słoneczny, który działa na tej samej zasadzie, co okulary zaćmieniowe.

Patrzenie bezpośrednio na słońce może spowodować ślepotę lub zaburzenia widzenia. Podczas całkowitego zaćmienia słońca w 2017 r. u młodej kobiety po obejrzeniu zaćmienia w okularach do zaćmienia, które według lekarzy nie spełniały norm bezpieczeństwa, zdiagnozowano retinopatię słoneczną, czyli uszkodzenie siatkówki w wyniku ekspozycji na promieniowanie słoneczne. the Retinopatia Energia słoneczna nie ma lekarstwa. Może się polepszyć lub pogorszyć, ale jest to stan trwały.

Okulary przeciwsłoneczne nie zastąpią okularów zaćmienia ani projektorów słonecznych, są 100 000 razy ciemniejsze i spełniają międzynarodowe standardy bezpieczeństwa.

Soczewki okularów do zaćmienia słońca wykonane są z czarnego polimeru, czyli żywicy wypełnionej cząsteczkami węgla, która blokuje prawie całe światło widzialne, podczerwone i ultrafioletowe. Towarzystwo Planetarne. Okulary przeciwsłoneczne nie blokują promieni podczerwonych.

Zaufani producenci i dystrybutorzy okularów i filtrów Eclipse do urządzeń optycznych, w tym aparatów i smartfonów, patrz Lista przygotowana przez Amerykańskie Towarzystwo Astronomiczne.

Załóż okulary zaćmieniowe, zanim spojrzysz w górę i pamiętaj, aby przed zdjęciem odwrócić wzrok od słońca.

Według Amerykańskiego Towarzystwa Astronomicznego, jeśli zwykle nosisz okulary, zostaw je i załóż na nie okulary zaćmieniowe lub umieść je przed nimi.

Nie należy patrzeć na Słońce przez żadne niefiltrowane urządzenie optyczne – obiektyw aparatu, teleskop lub lornetkę – mając na sobie okulary zaćmieniowe lub korzystając z przenośnej przeglądarki Słońca, zgodnie z zaleceniami doniczka.

Ze względu na to, jak bardzo są skupione w urządzeniu optycznym, promienie słoneczne mogą nadal przepalać filtr okularowy lub osłonę przeciwsłoneczną i powodować poważne uszkodzenie oczu.

READ  Według nauki sposób, w jaki chodzisz, mówi wiele o Twojej osobowości - Teach Me About Science

Jeżeli zakupiłeś okulary do oglądania „Pierścienia ognia”, przechowuj okulary do zaćmienia i widoki całkowitego zaćmienia słońca w kwietniu w temperaturze pokojowej w kopercie lub oryginalnym opakowaniu, aby zapobiec uszkodzeniom.