5 grudnia, 2021

OCHRONA24

Polska Najnowsze wiadomości, zdjęcia, filmy i reportaże specjalne ochrony. Polska Blogi, komentarze i wiadomości archiwalne na …

„Kanibalowe” burze słoneczne zmierzają w kierunku Ziemi i mogą spowodować internetową apokalipsę

Naukowcy przewidują, że burze słoneczne, które „rozbijają się” nawzajem, wystąpią w ciągu najbliższych czterech lat, gdy Słońce będzie wykazywać intensywniejszą aktywność.

W ciągu ostatniego tygodnia na Ziemię uderzyła seria burz geomagnetycznych, gdy słońce rozpoczyna nowy cykl słoneczny, który występuje co 11 lat i osiągnie szczyt w 2025 roku.

Seria koronalnych wyrzutów masy, w tym emisja naładowanej elektrycznie materii i towarzyszącego jej pola magnetycznego w kosmos, uderzyła w Ziemię w zeszłym tygodniu po ogromnym rozbłysku słonecznym w Halloween.

Czasami pociski te mogą pojawiać się tak często, że te późniejsze poruszają się szybciej niż ich poprzednicy i łączą się z wolniejszymi.

„To pierwszy CME, który zasadniczo pokonuje 93 miliony mil i prawie toruje drogę innym instytucjom kształcenia ustawicznego, które mogą zostać w tyle” – wyjaśnił. przestrzeń Bill Murtag, koordynator programu w Centrum Przewidywania Pogody Kosmicznej (SWPC) Narodowej Administracji Oceanicznej i Atmosferycznej (NOAA).

„Czasami używamy terminu „dekonstrukcja” osoby na froncie – wyjaśnił Murtag.

Zespół NOAA korzysta ze statku kosmicznego o nazwie Deep Space Climate Observatory (Dscovr), który znajduje się 1 milion mil od Ziemi w kierunku słońca. Kiedy CME uderza w statek kosmiczny, naukowcy wiedzą, że burza uderzy w planetę po 20 lub 30 minutach.

CME zagraża sieciom energetycznym i satelitom, ale ogólnie można nim zarządzać.

„Na tym poziomie mamy setki przykładów, więc mamy całkiem dobre pojęcie o tym, co zamierzasz zrobić z siecią” – powiedział Murtag. „Widzą to, czują to, widzimy pewną nierówność wysiłku… ale ten poziom szoku jest bardzo łatwy do opanowania”.

Jednak w przypadku tego specyficznego typu „kanibala” CME skutki mogą być znacznie poważniejsze. „Ustaliliśmy dla wszystkich praktycznych celów, że najgorszy scenariusz dla silnej burzy geomagnetycznej byłby taki” – powiedział Murtag. „Po prostu CME nie był tak duży, ale ten proces miał miejsce tutaj, gdzie mieliśmy dwa lub trzy różne CME razem”, powiedział, dodając, że „w dziedzinie pogody kosmicznej istnieje wiele niewiadomych”.

READ  Strategia marketingowa zastępowania iPhone'a firmy Apple

W najgorszym przypadku burza słoneczna może być na tyle katastrofalna, że ​​wpędzi cały świat w „internetową apokalipsę”.

W tym przypadku linie energetyczne, kable i satelity mogą uszkodzić działanie GPS, a eksperci twierdzą, że nie mamy pojęcia, jak odporna będzie obecna infrastruktura internetowa w obliczu dużej aktywności słonecznej.

„Ponieważ wyrzucone masy koronalne często pochodzą z obszarów aktywnych magnetycznie w pobliżu plam słonecznych, więcej plam słonecznych zwiększy prawdopodobieństwo silnej aglomeracji CME. Jeśli to oszacowanie jest dokładne, to również znacznie zwiększy prawdopodobieństwo zdarzenia na dużą skalę w tej dekadzie. ”, wyjaśnił Sangeetha Abdu Jyoti z Uniwersytetu Kalifornijskiego w Irvine i VMware Research.

Ogromne burze słoneczne, takie jak ta, uderzały już wcześniej, ale nie w czasach, gdy elektryczność była tak ważna.

Czytaj więcej: Prośba Trumpa o zablokowanie rekordów z 6 stycznia została odrzucona

W ostatnim stuleciu wiele pożarów wybuchło w sterowniach elektrycznych i telegraficznych w różnych częściach świata, w tym w Stanach Zjednoczonych i Wielkiej Brytanii, z powodu pól magnetycznych generowanych na Ziemi przez jedną z największych burz słonecznych w historii. .

Tego typu zjawiska pogody kosmicznej należy traktować jako „ostrzeżenie”[s]Według dr Jeffrey Love, geofizyka z Programu Geomagnetycznego USGS.