3 marca, 2024

OCHRONA24

Polska Najnowsze wiadomości, zdjęcia, filmy i reportaże specjalne ochrony. Polska Blogi, komentarze i wiadomości archiwalne na …

„Kanibalna” burza słoneczna dociera do Ziemi, więc co to oznacza i czy spowoduje zorzę polarną w Meksyku?

„Kanibalna” burza słoneczna dociera do Ziemi, więc co to oznacza i czy spowoduje zorzę polarną w Meksyku?

Na Ziemię przybyła „kanibalska” burza słoneczna, ale co to znaczy, że tak ją nazywamy i jakie mogą być konsekwencje dla planety i Meksyku.

Orlando Urquii Orlando Urquii 4 minuty

NASA podała Cztery koronalne wyrzuty masy (CME) wystrzelone przez Słońce W tym samym tygodniu.

Burza słoneczna, znana również jako burza geomagnetyczna, to burza słoneczna Tymczasowe zaburzenie pola magnetycznego otaczającego Ziemię. Zdarzenia te mają swój początek na powierzchni Słońca.

Najsilniejsze burze słoneczne w tym tygodniu miały miejsce 28 listopada. Burza ta została sklasyfikowana jako „kanibal”. Termin „kanibal” powstał w wyniku połączenia dwóch koronalnych wyrzutów masy ze Słońca. Ostatnia erupcja wchłonęła poprzednią erupcję ze względu na swój rozmiar i intensywność.

Konsekwencje w ten weekend

Narodowa Administracja Oceaniczno-Atmosferyczna (NOAA) dzieli burze słoneczne na cztery typy: G1 (łagodne), G2 (umiarkowane), G3 (silne), G4 (silne) i G5 (silne). Obecna burza to burza geomagnetyczna G3 (silna).Oczekuje się, że dotknie to szczególnie regionów położonych na dużych szerokościach geograficznych.

W ciągu najbliższych kilku godzin będzie można je stworzyć Zakłócenia w sieciach elektrycznych i sygnałach GPS. W regionach polarnych mogą wystąpić zakłócenia w komunikacji radiowej. Istnieje niewielkie prawdopodobieństwo, że będzie to miało wpływ na satelity na niskiej orbicie.

Naturalna tarcza przed burzami słonecznymi

Pole magnetyczne naszej planety (magnetosfera) jest naturalną tarczą odpowiedzialną za odchylanie tych naładowanych cząstek w kierunku regionów polarnych. Z tego powodu im bliżej biegunów jesteśmy, tym większe prawdopodobieństwo, że zaobserwujemy zorzę polarną.

READ  Meta opracowuje sztuczną skórę, która daje robotom ludzki zmysł dotyku (WIDEO)

Jeden z najbardziej niesamowitych przejawów burz

Zorza polarna jest kolorową częścią tych rozbłysków słonecznych. Terminy północna i południowa odnoszą się do półkul, na których jest to obserwowane. Jeśli zjawisko występuje na północy, nazywa się je północnym, a jeśli występuje na południu, jest południowym.

Od czego zależą kolory zorzy polarnej?

Atmosfera naszej planety składa się głównie z azotu (78%) i tlenu (21%), a oddziaływanie naładowanych cząstek z cząsteczkami określi obserwowane kolory. Tlen preferuje kolor czerwony i zielony, azot preferuje kolor niebieski i różowy.

Czy obecna burza wywoła zorzę polarną w Meksyku?

Potencjalny wpływ A Burza słoneczna Będzie to zależeć od kilku czynników, w tym od jego intensywności i kierunku pola magnetycznego wiatru słonecznego Oraz aktywność magnetyczna w atmosferze ziemskiej podczas wydarzenia. Jak dotąd nie ma dowodów na skutki w Meksyku, zwłaszcza na występowanie zorzy polarnej.

W Meksyku można zaobserwować zorzę polarną choć zjawisko to nie jest częste. Ostatni raz zorza polarna w kraju była w lutym 2012 roku Do zdarzenia doszło w Zatoce Meksykańskiej.