- autor, Redakcja
- Rola, Wiadomości ze świata BBC
Po trwającej ponad dekadę batalii prawnej założyciel WikiLeaks Julian Assange jest wolnym człowiekiem.
W ramach porozumienia z rządem USA Assange przyznał się w środę (czasu lokalnego) przed sądem federalnym w Saipanie, stolicy Marianów Północnych – terytorium USA na południowym Pacyfiku – do popełnienia przestępstwa szpiegostwa.
Sędzia, który przewodniczył posiedzeniu, poznał Assange’a przez pięć lat spędzonych w więzieniu w Wielkiej Brytanii., Więc Nie będzie odbywał kary w amerykańskim areszcie Udało mu się odzyskać wolność.
Assange opuścił sąd bez składania oświadczeń, a według źródeł WikiLeaks: W ciągu najbliższych kilku godzin poleci do Canberryw Australii, kraju jego pochodzenia, dokąd ma przybyć w środę po południu czasu lokalnego.
To koniec podróży, która doprowadziła go do przetrzymywania przez 12 lat: 7 z nich w ambasadzie Ekwadoru w Londynie i 5 w brytyjskim więzieniu o zaostrzonym rygorze, skąd wyszedł w poniedziałek po osiągnięciu porozumienia ze Stanami Zjednoczonymi . Ministerstwo Sprawiedliwości
Początkowo amerykańscy prokuratorzy chcieli postawić Assange’owi 18 zarzutów, głównie na podstawie ustawy o szpiegostwie, za publikowanie WikiLeaks w 2010 i 2011 roku. Tajne amerykańskie dokumenty wojskowe związane z wojnami w Iraku i Afganistanie.
Jednak po porozumieniu się z władzami Waszyngtonu Assange w środę przyznał się tylko do jednego zarzutu i został przyjęty na czas, który już spędził w więzieniu.
Assange’owi, któremu w sądzie towarzyszył Kevin Rudd, obecny ambasador Australii w Stanach Zjednoczonych i były premier Australii, po opuszczeniu sądu nie złożył żadnych oświadczeń.
Więcej informacji wkrótce.
I pamiętaj, możesz otrzymywać powiadomienia w naszej aplikacji. Pobierz najnowszą wersję i aktywuj ją.
„Miłośnik kawy. Rozrabiaka. Nieuleczalny introwertyk. Subtelnie czarujący badacz twitterów. Wielokrotnie nagradzany mediaholik społecznościowy. Miłośnik internetu”.
More Stories
Chiny wzywają Stany Zjednoczone do porzucenia doktryny Monroe i poszanowania suwerenności Ameryki Łacińskiej, w tym Meksyku
Peruwiańska Carolina Herrera wygrywa batalię prawną o swoje nazwisko z projektantką Carolina Herrera
Włożył pizzę do kuchenki mikrofalowej, włączył się alarm przeciwpożarowy i teraz musi płacić strażakom