20 lipca, 2024

OCHRONA24

Polska Najnowsze wiadomości, zdjęcia, filmy i reportaże specjalne ochrony. Polska Blogi, komentarze i wiadomości archiwalne na …

Josep Borrell wyraził zaniepokojenie spadkiem zaufania do demokracji w Ameryce Łacińskiej

Josep Borrell wyraził zaniepokojenie spadkiem zaufania do demokracji w Ameryce Łacińskiej

Josep Borrell, Wysoki Przedstawiciel Unii Europejskiej

Wysoki Przedstawiciel ds. Polityki Zagranicznej Unii Europejskiej, W poniedziałek w Limie Josep Borrell wyraził zaniepokojenie „spadkiem zaufania do demokracji”, który ma miejsce w Ameryce Łacińskiej.

„Jesteśmy zaniepokojeni spadkiem zaufania do demokracji, jaki obserwujemy w Ameryce Łacińskiej, jak wskazuje Barometr Łaciński”Borrell powiedział podczas spotkania z peruwiańskim ministrem spraw zagranicznych Oscarem Martuą.

Szef dyplomacji europejskiej, który przyjechał do Peru w ramach swojej pierwszej od czasu objęcia urzędu w 2019 r. podróży po Ameryce Łacińskiej, odniósł się w ten sposób do najnowszego badania opinii publicznej przeprowadzonego przez Santiago de Santiago de la République. Chile, które ostrzegło w tym roku, że demokracja w regionie jest „stabilna w stanie niepokoju”.

Borrell skomentował w związku z tym, że „Tylko 49% populacji popiera demokrację” w Ameryce Łacińskiej, dlatego uznano, że „aby przeciwdziałać temu trendowi, konieczne jest utrzymanie demokratycznej stabilności i dialogu”.

„Demokracji sprzyjają procesy, które pozwalają obywatelom swobodnie wybierać swoich władców i szanować wynik, bez względu na to, jak mogą być zmodyfikowane”., skomentował.

Relacje między Unią Europejską a Ameryką Łacińską

Wcześniej, w wiadomości na Twitterze, Borrell podkreślił początek swojej pierwszej podróży po Ameryce Łacińskiej w Peru oraz fakt, że Ameryka Łacińska zyskała większe znaczenie w stosunkach zewnętrznych bloku społeczności.

Peruwiański minister spraw zagranicznych Oscar Martua
Peruwiański minister spraw zagranicznych Oscar Martua

Unia Europejska musi w swoich stosunkach zewnętrznych przywiązywać większą wagę do Ameryki Łacińskiej jako partnerów w systemie wielostronnym oraz jako miejsca docelowego handlu i inwestycji. Dzielimy wartości i instytucje polityczne” Napisał na swoim koncie w sieci społecznościowej.

W tym sensie podczas spotkania z Martuą podkreślił wagę, jaką Unia Europejska przywiązuje do relacji z Peru, zauważył, że obie strony zawarły od 2013 roku umowę o wolnym handlu o wartości 8000 mln euro rocznie i zapowiedział, że wkrótce zostanie podpisana. „” umowa o współpracy na rzecz udziału peruwiańskich sił zbrojnych w misjach i operacjach UE na całym świecie.

READ  Najświeższe wiadomości i inwazja

wysoki poziom relacji

W swoim późniejszym oświadczeniu obie strony zauważyły, że osiągnęły „bardzo wysoki poziom relacji i zrozumienia” między Peru a Unią Europejską „oraz zacieśnienie i pogłębienie stosunków politycznych, gospodarczych i kooperacyjnych”.

Dodali, że dzieje się to „z dynamicznego i trwałego związku wspólnych wartości, zasad i zobowiązań w sprawach demokracji, praworządności, promowania i poszanowania praw człowieka, pokoju, stabilności i zrównoważonego rozwoju”.

W oświadczeniu podkreślono również znaczenie narzędzi i mechanizmów, takich jak wielostronna umowa handlowa, umowa o zniesieniu wiz w przypadku pobytów krótkoterminowych oraz mechanizm konsultacji dwustronnych. Który, jak wskazaliśmy, „sprzyjał konstruktywnemu podejściu opartemu na wspólnych interesach i ukierunkowanemu na służenie obywatelom i ich potrzebom”.

Podobnie z zadowoleniem przyjął „postępy poczynione w zbliżającym się podpisaniu protokołu ustaleń w sprawie wzmocnienia programu dialogu politycznego i sektorowego oraz programu współpracy na następną dekadę między Peru a Unią Europejską, instrumentu, który przyczyni się do rozwiązywania problemów dwustronnych z kompleksowym zbliżać się.”

walczyć z epidemią

Podczas spotkania z Martuą Borrell powiedział, że pandemia „będzie nadal istotnym elementem walki rządów o dobrobyt ludności”. I że tę sytuację można przezwyciężyć tylko „gdy każdy ma dostęp do szczepień”.

Spotkanie Ministra Spraw Zagranicznych Peru Oscara Martuy z Wysokim Przedstawicielem Unii Europejskiej ds. Polityki Zagranicznej Josepem Borrellem
Spotkanie Ministra Spraw Zagranicznych Peru Oscara Martuy z Wysokim Przedstawicielem Unii Europejskiej ds. Polityki Zagranicznej Josepem Borrellem

Powiedział, zanim przypomniał, że Peru otrzymało 3 miliony szczepionek wysłanych przez Unię Europejską za pośrednictwem międzynarodowego mechanizmu Kovacs, oprócz „specjalnego wkładu”. Z Hiszpanii.

We wspólnym oświadczeniu strony „potwierdziły wezwanie do zapewnienia powszechnego dostępu do szczepionek przeciwko COVID-19 jako globalnego dobra publicznego i aby nikt nie został pominięty”.

Peru podziękowało również Unii Europejskiej za wsparcie za pośrednictwem Covax i podkreśliło umieszczenie go na liście krajów zalecanych „do zwolnienia z ograniczeń dotyczących podróży do Wspólnoty Europejskiej, które nie są niezbędne”.

„Obie strony zgodziły się, że stopniowe przezwyciężanie pandemii stanowi okazję do odbudowy lepszych, bardziej zrównoważonych i integracyjnych społeczeństw”.Zauważyli.

READ  Bolsonaro mówi kierowcom ciężarówek protestujących przeciwko jego porażce wyborczej, aby oczyścili drogi, ale zachęca do innych demonstracji

Wysoki Przedstawiciel Unii Europejskiej potwierdził również, że we wtorek spotka się z prezydentem Peru Pedro Castillo, a także z przedstawicielami sektora biznesu i społeczeństwa obywatelskiego.

Wizyta w Peru

dla tej części, Minister spraw zagranicznych Peru podkreślił, że ta wizyta jest „niezrównaną okazją do przeglądu spraw dynamicznej agendy dwustronnej oraz spraw o znaczeniu regionalnym i globalnym”. I że zostaną podpisane „bardzo ważne porozumienia” dotyczące stosunków politycznych, zarządzania kryzysowego i promowania pokoju.

Maertois podkreślił, że „silne i dynamiczne relacje” między UE a Peru „opierają się na wartościach takich jak obrona demokracji, praworządność i prawa człowieka”.

Podczas wizyty w Peru Borrell spotka się również z przewodniczącą Kongresu Marią del Carmen Alvą oraz odwiedzi projekt opracowany przez Unię Europejską, którego celem jest promowanie równości płci i ułatwienie integracji kobiet na rynku pracy.

Według danych peruwiańskiej agencji państwowej Proinversión, Unia Europejska, z wyłączeniem Wielkiej Brytanii, pozycjonuje się jako jeden z głównych sojuszników gospodarczych Peru, rejestrując inwestycje o wartości 7663 mln USD, co stanowiło 29% wszystkich inwestycji w kraju andyjskim w 2019 r.

(z informacjami z EFE)

Czytaj: