24 listopada, 2024

OCHRONA24

Polska Najnowsze wiadomości, zdjęcia, filmy i reportaże specjalne ochrony. Polska Blogi, komentarze i wiadomości archiwalne na …

Josep Borrell wyraził zaniepokojenie spadkiem zaufania do demokracji w Ameryce Łacińskiej

Josep Borrell wyraził zaniepokojenie spadkiem zaufania do demokracji w Ameryce Łacińskiej

Josep Borrell, Wysoki Przedstawiciel Unii Europejskiej

Wysoki Przedstawiciel ds. Polityki Zagranicznej Unii Europejskiej, W poniedziałek w Limie Josep Borrell wyraził zaniepokojenie „spadkiem zaufania do demokracji”, który ma miejsce w Ameryce Łacińskiej.

„Jesteśmy zaniepokojeni spadkiem zaufania do demokracji, jaki obserwujemy w Ameryce Łacińskiej, jak wskazuje Barometr Łaciński”Borrell powiedział podczas spotkania z peruwiańskim ministrem spraw zagranicznych Oscarem Martuą.

Szef dyplomacji europejskiej, który przyjechał do Peru w ramach swojej pierwszej od czasu objęcia urzędu w 2019 r. podróży po Ameryce Łacińskiej, odniósł się w ten sposób do najnowszego badania opinii publicznej przeprowadzonego przez Santiago de Santiago de la République. Chile, które ostrzegło w tym roku, że demokracja w regionie jest „stabilna w stanie niepokoju”.

Borrell skomentował w związku z tym, że „Tylko 49% populacji popiera demokrację” w Ameryce Łacińskiej, dlatego uznano, że „aby przeciwdziałać temu trendowi, konieczne jest utrzymanie demokratycznej stabilności i dialogu”.

„Demokracji sprzyjają procesy, które pozwalają obywatelom swobodnie wybierać swoich władców i szanować wynik, bez względu na to, jak mogą być zmodyfikowane”., skomentował.

Relacje między Unią Europejską a Ameryką Łacińską

Wcześniej, w wiadomości na Twitterze, Borrell podkreślił początek swojej pierwszej podróży po Ameryce Łacińskiej w Peru oraz fakt, że Ameryka Łacińska zyskała większe znaczenie w stosunkach zewnętrznych bloku społeczności.

Peruwiański minister spraw zagranicznych Oscar Martua
Peruwiański minister spraw zagranicznych Oscar Martua

Unia Europejska musi w swoich stosunkach zewnętrznych przywiązywać większą wagę do Ameryki Łacińskiej jako partnerów w systemie wielostronnym oraz jako miejsca docelowego handlu i inwestycji. Dzielimy wartości i instytucje polityczne” Napisał na swoim koncie w sieci społecznościowej.

W tym sensie podczas spotkania z Martuą podkreślił wagę, jaką Unia Europejska przywiązuje do relacji z Peru, zauważył, że obie strony zawarły od 2013 roku umowę o wolnym handlu o wartości 8000 mln euro rocznie i zapowiedział, że wkrótce zostanie podpisana. „” umowa o współpracy na rzecz udziału peruwiańskich sił zbrojnych w misjach i operacjach UE na całym świecie.

READ  Stany Zjednoczone negocjowały z talibami wyjazd czterech obywateli Ameryki Północnej z Afganistanu

wysoki poziom relacji

W swoim późniejszym oświadczeniu obie strony zauważyły, że osiągnęły „bardzo wysoki poziom relacji i zrozumienia” między Peru a Unią Europejską „oraz zacieśnienie i pogłębienie stosunków politycznych, gospodarczych i kooperacyjnych”.

Dodali, że dzieje się to „z dynamicznego i trwałego związku wspólnych wartości, zasad i zobowiązań w sprawach demokracji, praworządności, promowania i poszanowania praw człowieka, pokoju, stabilności i zrównoważonego rozwoju”.

W oświadczeniu podkreślono również znaczenie narzędzi i mechanizmów, takich jak wielostronna umowa handlowa, umowa o zniesieniu wiz w przypadku pobytów krótkoterminowych oraz mechanizm konsultacji dwustronnych. Który, jak wskazaliśmy, „sprzyjał konstruktywnemu podejściu opartemu na wspólnych interesach i ukierunkowanemu na służenie obywatelom i ich potrzebom”.

Podobnie z zadowoleniem przyjął „postępy poczynione w zbliżającym się podpisaniu protokołu ustaleń w sprawie wzmocnienia programu dialogu politycznego i sektorowego oraz programu współpracy na następną dekadę między Peru a Unią Europejską, instrumentu, który przyczyni się do rozwiązywania problemów dwustronnych z kompleksowym zbliżać się.”

walczyć z epidemią

Podczas spotkania z Martuą Borrell powiedział, że pandemia „będzie nadal istotnym elementem walki rządów o dobrobyt ludności”. I że tę sytuację można przezwyciężyć tylko „gdy każdy ma dostęp do szczepień”.

Spotkanie Ministra Spraw Zagranicznych Peru Oscara Martuy z Wysokim Przedstawicielem Unii Europejskiej ds. Polityki Zagranicznej Josepem Borrellem
Spotkanie Ministra Spraw Zagranicznych Peru Oscara Martuy z Wysokim Przedstawicielem Unii Europejskiej ds. Polityki Zagranicznej Josepem Borrellem

Powiedział, zanim przypomniał, że Peru otrzymało 3 miliony szczepionek wysłanych przez Unię Europejską za pośrednictwem międzynarodowego mechanizmu Kovacs, oprócz „specjalnego wkładu”. Z Hiszpanii.

We wspólnym oświadczeniu strony „potwierdziły wezwanie do zapewnienia powszechnego dostępu do szczepionek przeciwko COVID-19 jako globalnego dobra publicznego i aby nikt nie został pominięty”.

Peru podziękowało również Unii Europejskiej za wsparcie za pośrednictwem Covax i podkreśliło umieszczenie go na liście krajów zalecanych „do zwolnienia z ograniczeń dotyczących podróży do Wspólnoty Europejskiej, które nie są niezbędne”.

„Obie strony zgodziły się, że stopniowe przezwyciężanie pandemii stanowi okazję do odbudowy lepszych, bardziej zrównoważonych i integracyjnych społeczeństw”.Zauważyli.

READ  Podsumowanie prasowe ogłoszenia przez Bidena 21 i 22 lipca wycofania się z kandydowania do Stanów Zjednoczonych

Wysoki Przedstawiciel Unii Europejskiej potwierdził również, że we wtorek spotka się z prezydentem Peru Pedro Castillo, a także z przedstawicielami sektora biznesu i społeczeństwa obywatelskiego.

Wizyta w Peru

dla tej części, Minister spraw zagranicznych Peru podkreślił, że ta wizyta jest „niezrównaną okazją do przeglądu spraw dynamicznej agendy dwustronnej oraz spraw o znaczeniu regionalnym i globalnym”. I że zostaną podpisane „bardzo ważne porozumienia” dotyczące stosunków politycznych, zarządzania kryzysowego i promowania pokoju.

Maertois podkreślił, że „silne i dynamiczne relacje” między UE a Peru „opierają się na wartościach takich jak obrona demokracji, praworządność i prawa człowieka”.

Podczas wizyty w Peru Borrell spotka się również z przewodniczącą Kongresu Marią del Carmen Alvą oraz odwiedzi projekt opracowany przez Unię Europejską, którego celem jest promowanie równości płci i ułatwienie integracji kobiet na rynku pracy.

Według danych peruwiańskiej agencji państwowej Proinversión, Unia Europejska, z wyłączeniem Wielkiej Brytanii, pozycjonuje się jako jeden z głównych sojuszników gospodarczych Peru, rejestrując inwestycje o wartości 7663 mln USD, co stanowiło 29% wszystkich inwestycji w kraju andyjskim w 2019 r.

(z informacjami z EFE)

Czytaj: