22 listopada, 2024

OCHRONA24

Polska Najnowsze wiadomości, zdjęcia, filmy i reportaże specjalne ochrony. Polska Blogi, komentarze i wiadomości archiwalne na …

Javier Miley podczas wizyty w Białym Domu przewiduje zwrot Argentyny w stronę Stanów Zjednoczonych

Javier Miley podczas wizyty w Białym Domu przewiduje zwrot Argentyny w stronę Stanów Zjednoczonych

Prezydent-elekt Argentyny Javier Miley wraz z towarzyszącą mu delegacją uczestniczy w spotkaniu z doradcą Białego Domu ds. bezpieczeństwa narodowego Jake’em Sullivanem.Kevin Lamarque (Reuters)

Prezydent-elekt Argentyny Javier Miley przedstawił swój program gospodarczy doradcy ds. bezpieczeństwa narodowego USA Jake’owi Sullivanowi podczas spotkania, które we wtorek trwało około godziny w budynku wykonawczym Białego Domu im. Eisenhowera. Według nowego prezydenta przedstawił także wyższym urzędnikom amerykańskim „nowe ramy” Argentyny obejmujące „kraje szanujące wolność”. W spotkaniu uczestniczyli także doradca prezydenta Joe Bidena ds. Ameryki Łacińskiej Juan Gonzalez i podsekretarz stanu ds. półkuli zachodniej Brian Nichols.

W wiadomości w mediach społecznościowych, której towarzyszyło zdjęcie z zespołem doradców obecnych na spotkaniu, Ultra Miley określiła wydarzenie jako „wspaniałe spotkanie”. „W tej chwili rozmawialiśmy o sytuacji gospodarczej i społecznej w Argentynie” – powiedział mediom w krótkich oświadczeniach po opuszczeniu rezydencji prezydenckiej w Waszyngtonie i na krótko przed wyruszeniem w podróż powrotną do Buenos Aires.

Początkującemu prezydentowi towarzyszyła jego siostra i prawa ręka, Karina Miley; przyszły szef sztabu, Nicolas Bossi; biznesmen Gerardo Verthen, osobisty przyjaciel Billa Clintona i podobno kolejny ambasador Argentyny w Waszyngtonie; Były minister finansów Macristy i potencjalny minister gospodarki w nowym rządzie Luis Caputo oraz strateg ds. komunikacji Santiago Caputo. Obecny był także ambasador USA w Buenos Aires Mark Stanley.

W oświadczeniu biura prezydenta-elekta napisano, że Milley „wyraził podczas spotkania swój punkt widzenia na temat międzynarodowej agendy geopolitycznej sprzymierzonej z Zachodem i obrony wartości wolności”. Ze swojej strony Sullivan wyraził „gotowość Stanów Zjednoczonych do współpracy w fazie przejściowej kolejnego rządu Argentyny w obliczu trudnej sytuacji politycznej, gospodarczej i społecznej, w jakiej znajduje się kraj” – czytamy w argentyńskiej wersji dziennika. raport. wywiad.

Początkowo planowano, że zwycięzca wyborów w Argentynie, po pokonaniu dziesięć dni temu peronisty Sergio Massy, ​​podczas swojej wizyty w Waszyngtonie spotka się z urzędnikami Międzynarodowego Funduszu Walutowego, choć ostatecznie obecni byli jedynie jego doradcy ekonomiczni. To spotkanie. W zeszły piątek Miley odbyła wideospotkanie z dyrektor Międzynarodowego Funduszu Walutowego Kristaliną Georgiewą. Argentyna otrzymała od tej organizacji w 2018 roku dużą pożyczkę wartą 44 miliardy dolarów, ale nawet po renegocjacji warunków nie była w stanie jej spłacić w terminie.

READ  Boże Narodzenie nie zatrzymuje wojny w Gazie – DW – 25.12.2023

Już przed spotkaniem Biały Dom ogłosił, że pragnie wysłuchać przywódcy La Libertad Avanza na temat jego programu rządu gospodarczego i politycznego. „Argentyna jest dynamicznym partnerem na tym kontynencie w wielu kwestiach. del Consejo de Seguridad Nacional, John Kirby, potwierdź spotkanie.

Podczas pobytu w Nowym Jorku Miley zjadła lunch z demokratycznym senatorem Chrisem Doddem i byłym prezydentem USA Billem Clintonem. Jego pierwszą czynnością w Wielkim Jabłku była wizyta na grobie rabina Menachema Mendla Schneersona, znanego jako „Rebe Lubawicz”. Jest to święte miejsce dla judaizmu i Miley odwiedziła go już wcześniej, aby poprosić go o błogosławieństwo w związku z wyborem na prezydenta Argentyny.

Ta wizyta w Waszyngtonie i Nowym Jorku jest pierwszą wizytą argentyńskiego prezydenta-elekta po jego zwycięstwie wyborczym i wyraźnie wskazuje na priorytety polityki zagranicznej nowego rządu. Miley przez całą swoją kampanię wyborczą upierał się, że jego głównymi sojusznikami będą Stany Zjednoczone i Izrael. Obiecał także zdystansować się od Chin, głównego partnera handlowego swojego kraju, z którymi rząd Alberto Fernándeza utrzymuje doskonałe stosunki. Odrzucił m.in. możliwość przyłączenia się kraju Southern Cone do grupy BRICS (Brazylia, Rosja, Indie, Chiny i RPA), za czym opowiadał się jego poprzednik.

Zarejestruj się tutaj wiadomości Z EL PAÍS América i otrzymuj wszystkie niezbędne informacje o bieżących wydarzeniach w regionie