24 czerwca, 2024

OCHRONA24

Polska Najnowsze wiadomości, zdjęcia, filmy i reportaże specjalne ochrony. Polska Blogi, komentarze i wiadomości archiwalne na …

James Webb, największy teleskop, jaki kiedykolwiek wysłano w kosmos, startuje | świat | DW

Rakieta Ariane 5 niosąca Teleskop Jamesa Webba, największy teleskop, jaki kiedykolwiek wysłano w kosmos, z powodzeniem wystartowała w sobotę (25.12.2021) o godzinie 12:20 GMT z europejskiego kosmodromu Kourou w Gujanie Francuskiej.

James Webb wypłynął w kosmos bez przeszkód, ale częściowo zachmurzone niebo nad Kourou nie pozwalało na ciągły widok wznoszenia się rakiety i dwóch długich strzałów, które spowodowały, że ich silniki pracowały z pełną mocą.

Po starcie NASA zauważyła w tweecie, że 12:20 GMT rozpoczęła „ekscytującą nową dekadę nauki” i że James Webb „zmieni nasze rozumienie kosmosu, jakie znamy”.

30 lat później

Webb rozpoczyna dziś swoją podróż po prawie trzech dekadach prac rozwojowych i budowlanych oraz latach opóźnień. Znaczenie i rewolucja tej misji, z astronomicznego i technologicznego punktu widzenia, skłoniły agencje kosmiczne do nadawania programów w kilku językach.

NASA nadaje go w języku angielskim, w programie prowadzonym przez astronom Michelle Thaler, oraz w języku hiszpańskim, prowadzonym przez hiszpańskiego naukowca Begonię Villa, głównego inżyniera systemów Jamesa Webba w Centrum Lotów Kosmicznych im. Goddarda Agencji Kosmicznej USA, który podsumował: „Historyczny dzień ”.

Wyzwania teleskopu

James Webb sprawi, że dane i obrazy nigdy wcześniej nie widziane na wyciągnięcie ręki. „Kolory, których do tej pory nie byliśmy w stanie zobaczyć w kosmosie, odkrywają, że rzeczy „nie były w naszych głowach w obecnej astrofizyce” – powiedział chilijski Nestor Espinosa, jeden z uczestników tej misji.

„Widząc start na taką skalę i przy takim poziomie współpracy międzynarodowej, widzę niesamowity mechanizm w działaniu (…), jestem dumny z tej pracy” – powiedział na swoim Twitterze Josef Schbacher, dyrektor generalny Europejskiej Agencji Kosmicznej. rachunek.

W poszukiwaniu pochodzenia wszechświata

James Webb, współpraca agencji kosmicznych Stanów Zjednoczonych (NASA), Europy (Europejska Agencja Kosmiczna) i Kanady (CSA), przemieści się do 1,5 miliona kilometrów od Ziemi, około cztery razy dalej niż Księżyc.

READ  WhatsApp | Jak mieć dwa konta na swoim iPhonie | Aplikacje | Jabłko | Smartfon | sztuczka | Samouczek | nd | nnni | Spor-Play

Stamtąd zaoferuje bezprecedensowy obraz wszechświata w zakresie bliskiej i średniej podczerwieni, a także pozwoli naukowcom badać wiele różnych ciał niebieskich, takich jak gwiazdy czy egzoplanety, aby móc spojrzeć wstecz w czasie. nawet więcej. 13,5 miliarda lat, by zobaczyć pierwsze galaktyki narodzone po Wielkim Wybuchu.

Ariane 5 z powodzeniem wprowadziła teleskop na ostateczną orbitę

Po 27 minutach i 11 sekundach teleskop z powodzeniem odłączył się od Ariane 5. Teraz będzie musiał odbyć długą podróż i pokonać szereg krytycznych etapów w przyszłym miesiącu. James Webb jest tak duży, że został złożony w stylu origami, aby pasował do rakiety Arianespace, a gdy znajdzie się w kosmosie, otworzy się jak transformator do zabawy.

Między innymi trzeba będzie otworzyć baldachim wielkości kortu tenisowego, a następnie lustro główne 6,5 metra.

Przekształcanie i dokręcanie masywnej osłony słonecznej rozpocznie się po trzech dniach, ao dwunastej rozpocznie się dyfuzja i zmiana położenia zwierciadła głównego składającego się z 18 sześciokątów. To tylko niektóre z subtelnych etapów, które będziesz musiał przejść, a których żadne urządzenie nigdy wcześniej nie zrobiło.

JU (rtre, ap, efe, afp)