- Rafael Abuchaibe (@RafaelAbuchaibe)
- Świat wiadomości BBC
Źródło obrazu, Obrazy Getty’ego
Powodzie spowodowane zjawiskiem El Niño w latach 2016-2017 w Peru dotknęły 1,9 miliona ludzi.
Klimatolodzy od miesięcy ostrzegają, że El Niño może wystąpić podczas borealnego lata, biorąc pod uwagę obecne warunki panujące na Oceanie Spokojnym.
Ostatni raz zjawisko El Niño powstało w 2016 roku, a jego skutki były odczuwalne na całym świecie, Przyczynienie się do rekordowego wzrostu globalnych temperatur, utraty lasów tropikalnych, blaknięcia koralowców i topnienia biegunów.
theMożliwość silnego zjawiska El Niño w nadchodzących miesiącach Niepokoi to naukowców w kontekście ujawnienia „nagłego i nieoczekiwanego” ocieplenia oceanów.
Wszystko to razem wzięte może doprowadzić globalne temperatury do rekordowych poziomów w latach 2023-2024.
Aby przewidzieć El Niño, naukowcy mierzą różne czynniki, takie jak prędkość pasat i temperatura wody w oceanie, zarówno na powierzchni, jak iw głębinach.
Ponadto naukowcy z Jet Propulsion Laboratory (JPL) NASA wykorzystują zdjęcia satelitarne Stań Tak zwane fale Kelvinaa tym samym być w stanie przewidzieć z większą dozą pewności prawdopodobieństwo wystąpienia El Niño.
„Kiedy mierzymy poziomy mórz za pomocą wysokościomierzy w kosmosie, widzimy nie tylko kształt i wysokość wody, ale także ruch fal w stopniach Kelvina” – powiedziała w oświadczeniu naukowiec programu NASA Sentinel-6, Nadja Vinogradova-Schiffer.
Ale czym są te fale, które eksperci NASA wykryli w ostatnich tygodniach i dlaczego wykorzystują je do przewidywania zjawisk takich jak El Niño?
Są to obrazy wygenerowane na podstawie danych zebranych przez satelitę Sentinel-6. Czerwona i biała akumulacja widziana u wybrzeży A. Latina pochodzi z fal Kelvina.
Fale Kelvina
Fale, które widzisz, gdy schodzisz na brzeg, są spowodowane ciśnieniem, jakie atmosfera wywiera na wodę: wzrost ciśnienia powoduje, że woda na powierzchni kurczy się i rozszerza. W tym tam iz powrotem generowane są fale.
Podczas tego ruchu fal ciepła woda na powierzchni miesza się z chłodniejszą wodą z głębin, tworząc prądy.
Fale Kelvina – odkryte w 1879 roku przez Williama Thomsona, znanego później jako Lord Kelvin – działają na tej samej zasadzie.
Jak pokazuje JPL, fale Kelvina mają około 5 do 10 centymetrów wysokości na powierzchni oceanu i setki kilometrów szerokości, poruszając się z zachodu na wschód.
Źródło obrazu, Obrazy Getty’ego
Fale, które widzisz na morzu, są spowodowane ciśnieniem atmosferycznym ściskającym i rozszerzającym wodę.
Kiedy tworzą się na równiku, jak wykryto w ostatnich tygodniach, fale Kelvina niosą ciepłe wody, związane z podnoszeniem się poziomu mórz, od zachodniego Pacyfiku do wschodniego Pacyfiku, w kierunku zachodniego wybrzeża Ameryki Południowej.
Fale Kelvina rozpoczynające się wiosną na północy są prekursorem El Niño, zjawiska charakteryzującego się podnoszeniem się poziomu mórz i ponadprzeciętnymi temperaturami oceanów wzdłuż zachodnich wybrzeży obu Ameryk.
Fale Kelvina i zjawisko El Niño
Źródło obrazu, Obrazy Getty’ego
Wyższe temperatury na powierzchni iw głębinach wody prowadzą do większego parowania, co skutkuje ekstremalnymi zjawiskami pogodowymi.
Im więcej ciepła w tych wodach, tym większe parowanie, a przy większym parowaniu więcej opadów i ekstremalnych warunków pogodowych.
„Fale Kelvina są czymś, co zwykle postrzegamy jako prekursor El Niño” – powiedział BBC Mondo, badacz z NASA, Josh Willis.
„W ostatnich latach miało miejsce kilka historycznych wydarzeń El Niño (1996-1997, 2015-2016) i wszystkie one widziały fale Kelvina, zanim się wydarzyły”.
Źródło obrazu, Laboratorium Napędów Odrzutowych NASA
Wydarzenie El Niño z 1997 roku zostało uznane za „historyczne” ze względu na wysokie temperatury i opady deszczu. Tutaj zdjęcia satelitarne fal Kelvina z 13 grudnia 1997 r.
Dzięki zdjęciom satelitarnym naukowcy mogą uzyskać wyraźniejszy wizualny obraz rozkładu temperatur na Oceanie Spokojnym.
Jest prawdopodobne, jak silne będzie zjawisko El Niño.
„Myślę, że w tym roku bardziej prawdopodobne jest El Niño niż nie”, mówi Willis, „ale duże lub małe, to coś, na co będziemy musieli poczekać i zobaczyć”.
Źródło obrazu, Obrazy Getty’ego
Stres, jaki wyższe temperatury powodują w ekosystemach, znajduje odzwierciedlenie w dzikiej przyrodzie: koralowce są szczególnie wrażliwe na zmiany temperatury wody i blaknięcie po śmierci.
Z całą pewnością można powiedzieć, że wraz ze wzrostem globalnych temperatur spowodowanym zmianami klimatycznymi wszelkie dalsze wzrosty, takie jak El Niño, będą miały katastrofalne skutki.
„Dane satelitarne za okres od marca do kwietnia pokazały, że do 24 kwietnia w ciepłych wodach u wybrzeży Peru, Ekwadoru i Kolumbii nagromadziły się wyższe poziomy fal Kelvina” – napisano w oświadczeniu JPL.
Dane te znalazły odzwierciedlenie na przykład w historycznych wzrostach temperatury, które Peru odnotowało w kwietniu.
Zapamietaj to Możesz otrzymywać powiadomienia z BBC Mundo. Pobierz i aktywuj nową wersję naszej aplikacji, aby nie przegapić naszych najlepszych treści.
„Irytująco skromny muzykoholik. Rozwiązujący problemy. Czytelnik. Hardcore pisarz. Ewangelista alkoholu”.
More Stories
Hagamous posłowie ponawiają konieczność uregulowania medycyny estetycznej – Occidental
Start „Miury 1” wstrzymany z powodu niesprzyjających warunków atmosferycznych | Nauki
Studenci UAT zajmują trzecie miejsce w Międzynarodowym Kongresie Medycyny – El Sol de Tampico