(CNN hiszpański) — Od początku Wojna między Rosją a Ukrainą 24 lutego Polska odegrała kluczową rolę w największym europejskim konflikcie od czasów II wojny światowej: przyjęła więcej uchodźców niż ktokolwiek inny, działa jako strefa buforowa między walczącymi a resztą Europy i pomaga militarnie Kijowowi. Część strategii wsparcia NATO.
Powodem jest położenie geograficzne: polskie zapasy 498 km granicy z Ukrainą, 375 kilometrów Z Białorusią – zagorzałym sojusznikiem Moskwy – i 209 km CW Rosji, w obwodzie kaliningradzkim. Mimo to byłby zachwycony i jest mało prawdopodobne, aby stał na uboczu.
Ale są też ślady w jego najnowszej historii: po upadku Związku Radzieckiego w 1991 r. Polska opuściła system komunistyczny i swoją pozycję w strefie wpływów Moskwy Przystąpienie do NATO i UE w celu jak najszybszej integracji Europy Zachodniej.
UkrainaByła republika radziecka, w ostatnich latach próbowała zbliżyć się do Europy Zachodniej i stopniowo wycofywać się z rosyjskiej strefy wpływów. I ten ruch był jedną z głównych przyczyn wojny.
Ale jaka dokładnie była rola Polski w tej wojnie?
Wojna dociera do granic Polski
Wschodnia jesień Pocisk wystrzelony w kierunku Polski we wtorekZabójstwa tych dwóch mężczyzn jeszcze bardziej rozszerzyły rolę kraju w wojnie, mimo że nie brał on udziału w wojnie ani nie dążył do otwartego konfliktu z Rosją.
Pochodzenie pocisku i okoliczności zdarzenia nie są do końca jasne, ale prezydent RP Andrzej Duda powiedział W środę „nic nie wskazywało”, że był to „celowy atak”. Główną hipotezą, zdaniem Dudy, jest rakieta przeciwlotnicza S-300.
oraz sekretarz generalny NATO Jens Stoltenberg indyjski Zestrzelony we wtorek przez Ukrainę S-300 „najprawdopodobniej” przypadkowo wylądował na terytorium Polski.
Rosja strzelała w pobliżu w ostatnich dniach 100 pocisków manewrujących Przeciwko celom na Ukrainie, a ukraińska obrona powietrzna – w tym systemy S-300 – próbowała przeciwdziałać atakowi.
Polskie, Ukraińskie Centrum dla Uchodźców
Od pierwszego dnia wojny polską codziennością wstrząsał masowy napływ ukraińskich uchodźców wzdłuż 498-kilometrowej granicy.
Według danych Wysokiego Komisarza Narodów Zjednoczonych ds. Uchodźców (Agnor) ogółem 12 485 047 Po wybuchu wojny Ukraińcy przekraczali różne granice kraju (wielu w kolejnych miesiącach wracało do swoich domów).
Większość z tych Ukraińców 7583850 W sumie pojechali do Polski i tak dalej 1 746 421 który pojechał na Węgry i 1 525 677 Wśród innych wczesnych przybyszów była Rumunia. także, 2 869 100 Gdy wojska rosyjskie zajęły różne miasta, Ukraińcy przekroczyli granicę z Rosją. Skargi na przymusowe przeniesienia.
Bez względu na to, gdzie przekraczali granicę, ukraińscy uchodźcy byli rozprowadzani po całej Europie. W sumie 7 841 359 Obecnie zarejestrowany przez UNHCR (tj. łączna liczba osób zawróconych na Ukrainę pomniejszona o liczbę osób), 1 497 849 Polska przyjęła więcej imigrantów objętych ochroną czasową niż jakikolwiek inny kraj (następne na liście były Niemcy). 1 019 789 uchodźców ukraińskich).
Położenie geopolityczne Polski
Polska leży w Europie Wschodniej, pomiędzy i powyżej Niemiec i Rosji Wielkie europejskie pole Pozwoliło to na płynne migracje między Wschodem a Zachodem, sytuację, w której Przez wieki znajdowała się pod obcym panowaniem.
Kraj był częścią różnych imperiów – w tym rosyjskiego – do 1918 roku, następnie podzielone między nazistowskie Niemcy i Związek Sowiecki Na początku II wojny światowej, w okresie zimnej wojny, z państwa komunistycznego w cieniu Moskwy powstała Polska Rzeczpospolita Ludowa.
Gdy Związek Radziecki zaczął się rozpadać, Polska rUzyskała pełną niepodległość i stała się republiką demokratyczną w 1989 roku.
Ale po długiej historii rosyjskiej dominacji ten proces separacji nie zakończył się na tym: weszła Polska NATOStworzony w 1999 roku właśnie w celu przeciwdziałania Związkowi Radzieckiemu W 2004 roku Unia Europejska.
Kiedy wybuchła wojna między Ukrainą a Rosją, Polska znalazła się w jej centrum, między Rosją a resztą Europy. Pomoc NATO dla Ukrainy Stała się także jednym z najbardziej publicznych sojuszników Ukrainy.
W rzeczywistości Ukraina była już przed wojną głównym odbiorcą polskiej broni. Według Sztokholmski Międzynarodowy Instytut Badań nad Pokojem (SIPRI), A think tank Ukraina była drugim co do wielkości nabywcą broni dla Polski w 2019 r., za Stanami Zjednoczonymi, zgodnie z badaniem globalnych transferów broni.
Sejm RP, SejmJako jedna z pierwszych osób, które potępiły rosyjską inwazję, Polska natychmiast zwiększyła eksport broni. W tym ponad 200 czołgów (Ze względu na wspólną przeszłość Polska i Ukraina dysponują dużymi arsenałami pochodzenia sowieckiego, które można łatwo zmobilizować) oraz ich terytorium. Szkolenie wojsk ukraińskich przez NATO.
Dodatkowo w marcu polski premier Mateusz Morawiecki, odwiedził Spotkał się w Kijowie z premierami Słowenii i Czech oraz prezydentem Ukrainy Wołodymyrem Zełenskim.
„Jesteśmy tutaj, aby przyklasnąć twojej walce z tak brutalnym najeźdźcą. Ta inwazja musi się skończyć”. powiedział Morawieckiego. „Nigdy nie zostawimy was samych, będziemy z wami, bo wiemy, że walczycie nie tylko o swoje domy, swoją wolność i swoje bezpieczeństwo, ale także o nas” – dodał.
W tym samym miesiącu także Polska zaoferował dostawę na Ukrainę myśliwców Mig-29 do czynienia z Rosją, ale ta propozycja została ostatecznie odrzucona przez Stany Zjednoczone, starając się nie eskalować konfliktu.
„Praktyk popkultury. Wielokrotnie nagradzany miłośnik telewizji. Twórca. Oddany geek kulinarny. Miłośnik Twittera. Miłośnik piwa”.
More Stories
Polska gospodarka osiągnęła najwyższy wzrost od dwóch lat na poziomie 3,2%
Finał w Polsce dla Oscara Husillos
Polska wstrzymuje wsparcie militarne dla Ukrainy