18 maja, 2024

OCHRONA24

Polska Najnowsze wiadomości, zdjęcia, filmy i reportaże specjalne ochrony. Polska Blogi, komentarze i wiadomości archiwalne na …

Jak używać ChatGPT do tłumaczenia tekstu: kompletny przewodnik i sztuczki

Jak używać ChatGPT do tłumaczenia tekstu: kompletny przewodnik i sztuczki

Wyjaśniamy, jak wykorzystać moc ChatGPT do tłumaczenia tekstu. Dowiedz się, jak w pełni wykorzystać ten model językowy w terenie i jakie środki ostrożności należy przedsięwziąć.

ChatGPT może, w środowiskach nieprofesjonalnych, być dobrym kompilatorem.

Wśród wielu funkcji, które może zapewnić ChatGPT, Wyszukaj tłumaczenie tekstu. W poniższych sekcjach wyjaśnimy najlepsze sztuczki, aby jak najlepiej wykorzystać tego chatbota, opartego na modelu językowym GPT, jeśli chodzi o konwersję tekstów z jednego języka na inny.

Pamiętaj, że chociaż ma płatną wersję z GPT-4 (dostępną bezpłatnie na czacie Bing), możliwy jest bezpłatny dostęp do ChatGPT na PC i telefonie komórkowym, jeśli zdecydujesz się na GPT 3.5. Oczywiście, niezależnie od używanego urządzenia, wszystko, co tutaj powiemy, pomoże Ci w pełni wykorzystać to narzędzie w dziedzinie tłumaczenia tekstu.

Na jakie języki ChatGPT może tłumaczyć?

Jak używać ChatGPT do tłumaczenia tekstu: kompletny przewodnik i sztuczki

Częściowa lista języków, na które ChatGPT może tłumaczyć

ChatGPT jest w stanie Rozumienie wielu języków. W rzeczywistości, zgodnie z samym narzędziem, może obsługiwać następujące języki i tłumaczyć między nimi:

 • Niemiecki
 • Arabowie
 • bangla
 • Chiński (uproszczony i tradycyjny)
 • koreański
 • duński
 • hiszpański
 • Francuski
 • indyjski
 • Holenderski
 • indonezyjski
 • język angielski
 • Włoski
 • język japoński
 • norweski
 • polerowanie
 • portugalski
 • Rosyjski
 • szwedzki
 • język turecki

Oczywiście, ponieważ zestaw danych, na którym szkolony jest życiodajny model językowy ChatGPT, jest ogromny, obejmuje również języki z mniejszą liczbą użytkowników, ale których wielu z nas używa w naszym codziennym życiu, takie jak baskijski, galicyjski, asturyjski czy kataloński. Nieźle, prawda?

Jaka jest jakość tłumaczeń ChatGPT?

Jakość tłumaczeń dostarczanych przez ChatGPT wydaje się być dobra. Jednak czasami zawodzi. Tak przynajmniej pokazują nasze testy przy użyciu dwóch języków, które dobrze zna redaktor tego poradnika, kataloński i hiszpański.

Należy zauważyć, że sam system jest ostrożny, a zapytany o system tłumaczeń stwierdza, co następuje:

Jako model językowy mogę tłumaczyć na wiele języków. Jednak dokładna liczba języków, na które mogę tłumaczyć, zależy od zestawu danych szkoleniowych i jakości danych w tych językach. Podczas mojego szkolenia miałem dostęp do danych w wielu językach, więc mogę tłumaczyć tekst na wiele języków, takich jak angielski, hiszpański, francuski, niemiecki, włoski, portugalski, chiński, japoński, koreański, rosyjski i inne. Ale, Jakość tłumaczenia będzie w dużej mierze zależała od złożoności tekstuZastosowane słownictwo i specyfika kontekstu.

Mając to na uwadze, możliwe jest, aby Twoje napisy były Są lepsze lub gorsze w zależności od wybranych języków lub informacje kontekstowe, które zawierasz we wniosku. Z naszej strony nie możemy zagwarantować wiarygodności wszystkich tekstów konwertowanych między różnymi językami.

READ  Jak Paragwaj stał się jednym z najlepszych dystrybutorów wody na świecie?

W zależności od kontekstu zadania, na przykład jeśli jest to praca zawodowa, najlepiej użyć Upewnij się, że jesteś człowiekiem.

Jak poprosić ChatGPT o przetłumaczenie tekstu

Poproszenie ChatGPT o przetłumaczenie tekstów nie jest trudne. Ponieważ jest to forma języka naturalnego, prośba musi mieć formę pisemną i zawierać zdanie podobne do tego:

 • Przetłumacz następujący tekst na język hiszpański: [introducir texto].
Jak używać ChatGPT do tłumaczenia tekstu: kompletny przewodnik i sztuczki

Tłumaczenie z Asturii nie jest całkowicie wiarygodne. Przynajmniej jeśli porównamy to z systemem Uniwersytetu w Oviedo

Oto jak udowodnimy to w następnej części, którą przeszliśmy od hiszpańskiego do asturyjskiego:

 • Tłumaczenie „Mam ochotę obserwować ptaki, w tym kosa siedzącego na wiązie” na angielski

Odpowiedź była szybka od ChatGPT:

„Mam ochotę obserwować ptaki, w tym kosa siedzącego na wiązie” zostałoby przetłumaczone na angielski jako „Mam ochotę obserwować ptaki, w tym kosa siedzącego na wiązie”.

Ale to nie jedyna rzecz, którą ChatGPT może dla Ciebie zrobić, jeśli chodzi o tłumaczenie.

Sztuczki do tłumaczenia tekstów za pomocą ChatGPT

Jak to często bywa w przypadku ChatGPT, dodając pewne informacje do monitów, łatwo jest iść dalej i wycisnąć więcej z narzędzia. To samo dzieje się, gdy poprosisz program czatu o przetłumaczenie tekstów. Zobaczmy kilka sztuczek, które możesz wykorzystać na co dzień.

Konwertuj napisy na listę

Każde tłumaczenie, które wysyłasz do ChatGPT stać się listą. Zobaczmy przykład tego z następującym żądaniem:

 • Przetłumacz ten tekst na hiszpański i przekształć go w listę numerowaną: Możesz poprosić o korektę swojej samooceny, uzyskując dostęp do pliku Renta …
Jak używać ChatGPT do tłumaczenia tekstu: kompletny przewodnik i sztuczki

Łatwo konwertuj przetłumaczony tekst na listę

Wynik, który można zobaczyć na powyższym obrazku, to lista kroków, jak poprosić o korektę samooceny w pliku dochodów.

Parafrazuj tekst po przetłumaczeniu

Twoja inna możliwość to Parafrazuj tekst po przetłumaczeniu. Wyobraź sobie, że chcesz, aby tekst był bardziej profesjonalny lub zmienić znajomość form voseo typowych dla niektórych krajów Ameryki Łacińskiej. Po prostu zapytaj go o to:

 • Przetłumacz ten tekst na hiszpański i przeformułuj tekst, używając formularzy voseo: [introduce texto].
READ  Obywatel USA wjechał do Korei Północnej bez zezwolenia i został zatrzymany

Poznaj znaczenie wyrażeń regularnych języka

ChatGPT zawiera również wiele Informacje o wyrażeniach regularnych języka. Tak więc, wpisując jeden z nich, otrzymasz proste wyjaśnienie, co to znaczy.

Poprosiliśmy o to:

 • Przetłumacz wyrażenie „Czy woda jest pod mostem” na hiszpański

Odpowiedź była następująca:

Wyrażenie „jest wodą pod mostem” można przetłumaczyć na język hiszpański jako „to, co już jest w przeszłości”, „woda już tam jest” lub „to już zapomniane”. Jest to wyrażenie używane do wskazania, że ​​zdarzenie lub sytuacja już się wydarzyła i nie ma potrzeby dalszego myślenia lub martwienia się o to.

Podsumuj tekst w innym języku

Po przetłumaczeniu tekstu możesz poprosić ChatGPT o przeanalizowanie go. Typowym poleceniem umożliwiającym skorzystanie z tej funkcjonalności może być:

 • Przetłumacz następujący tekst na język hiszpański i streść go w dwóch zdaniach: [introducir texto]

Rozwiń Tłumacz

Wreszcie, kolejną sztuczką, która pomoże Ci lepiej wykorzystać ChatGPT jako tłumacza, jest pisanie wielkimi literami. Użyliśmy tej kolejności w naszych testach i działało to bardzo dobrze:

 • Przetłumacz ten tekst na hiszpański i rozbuduj go do dwóch akapitów: Aby chronić Cię przed nadużyciami, czasami prosimy Cię o udowodnienie, że nie jesteś robotem, zanim będziesz mógł utworzyć konto lub zalogować się na nie.

Rezultatem było to, co widać na zrzucie ekranu poniżej:

Jak używać ChatGPT do tłumaczenia tekstu: kompletny przewodnik i sztuczki

Rozszerzenie tekstu już przetłumaczonego przez ChatGPT

Uważaj, aby nie sprawdzić, czy wszystko, co mówi ChatGPT, jest prawdą

Pomimo swojej łuszczącej się nazwy, sztuczna inteligencja Daleko mu do bycia naprawdę mądrym. ChatGPT to świetny system przewidywania tekstu, który może niesamowicie uprościć zadania, takie jak tłumaczenie.

Ale Pamiętaj, że jest to werbalne narzędzie kierunkowektóry nie waha się przed halucynacjami, jeśli wykonuje swoje podstawowe zadanie: generowanie tekstu.

Jak powiedzieliśmy, jakość otrzymanych tłumaczeń prawdopodobnie będzie dobra, jeśli oba używane języki są świetne.

READ  Sprawa Madeleine McCann powraca w wiadomościach 17 lat po jej zniknięciu

Na przykład podczas przekazywania wiadomości z Z angielskiego na hiszpański, lub odwrotnie, wyniki wyglądają dobrze (nie jesteśmy też ekspertami w języku Szekspira). I, jak widzieliśmy, zapewnia kontekst, który pomaga zrozumieć typowe wyrażenia dla każdego języka.

Jednak jeśli chodzi o tłumaczenie między językami z mniejszą liczbą użytkowników, Niezawodność znacznie spada. Kontynuując tekst z poprzedniej próbki, oto wynik, który przykuł naszą uwagę.

Jak używać ChatGPT do tłumaczenia tekstu: kompletny przewodnik i sztuczki

Zwykłe tłumaczenie ChatGPT z hiszpańskiego na kataloński, które Google tłumaczy, przeszło bez trudności

Poprosiliśmy o następujące rzeczy od ChatGPT:

 • Przetłumacz „Mam ochotę obserwować ptaki, w tym kosa siedzącego na wiązie” na kataloński

Jego odpowiedź brzmiała:

„Mam ochotę obserwować ollisa, między innymi kosa siedzącego na drzewie oliwnym” to katalońskie tłumaczenie „Mam ochotę obserwować ptaki, w tym kosa siedzącego na wiązie”.

Właściwie poprawne zdanie brzmiałoby: Tink chce mieć oko na Ulissesa, z których jednym jest Mirla, która unosi się na Ohmie. Pierwsze dwa błędy można określić jako drobne, ale pomylenie wiązu z drzewem oliwnym jest już poważne. Nawiasem mówiąc, Tłumacz Google zrobił to dobrze za pierwszym razem.

To tylko próbka tego, co Dokładność skryptów ChatGPT jest w niektórych kontekstach bardzo niska. W końcu kto może zagwarantować, że nie zrobi tego samego podczas tłumaczenia tekstu z języka duńskiego, rosyjskiego lub chińskiego?