11 sierpnia, 2022

OCHRONA24

Polska Najnowsze wiadomości, zdjęcia, filmy i reportaże specjalne ochrony. Polska Blogi, komentarze i wiadomości archiwalne na …

Jak regularne ćwiczenia mogą chronić przed stłuszczeniem wątroby

Madryt 24 miasta. (prasa europejska) –

Ćwiczenia aerobowe nie tylko ćwiczą mięśnie, ale mogą również zapobiegać rozwojowi stłuszczenia wątroby. Nowe badanie przeprowadzone przez Niemieckie Centrum Badań nad Cukrzycą (DZD), Helmholtza w Monachium i Szpital Uniwersytecki w Tybindze, pokazuje obserwowalne adaptacje molekularne, zwłaszcza mitochondria w wątrobie, w tym procesie, według autorów w czasopiśmie Molecular Metabolism.

Na całym świecie jedna na cztery osoby cierpi na niealkoholową chorobę wątroby (NAFLD), zwaną również metaboliczną chorobą wątroby. Osoby dotknięte chorobą często mają cukrzycę typu 2, a także zwiększone ryzyko rozwoju marskości i chorób sercowo-naczyniowych.

Ponadto NAFLD wiąże się ze zwiększoną śmiertelnością. Mówi się o braku równowagi między przyjmowaniem a zużyciem energii jako przyczyną choroby. Prowadzi to do tworzenia złogów tłuszczowych w wątrobie i z czasem upośledza funkcję mitochondriów, które są czynnikami ryzyka rozwoju insulinooporności wątroby i zapalenia wątroby.

Jak ćwiczenia fizyczne modyfikują adaptację wątroby do zwiększonego spożycia energii Aby zapobiegać i leczyć niealkoholowe stłuszczenie wątroby, zaleca się zmianę stylu życia poprzez zwiększenie aktywności fizycznej.

Naukowcy z Instytutu Chemii Klinicznej i Biochemii Patologicznej Szpitala Uniwersyteckiego w Tybindze oraz Instytutu Badawczego Cukrzycy i Chorób Metabolicznych (IDM) Instytutu Helmholtza w Monachium z Uniwersytetu w Tybindze zbadali, w jakim stopniu regularne ćwiczenia modyfikują zwiększone zużycie energii przez wątrobę i jaką rolę w tym procesie odgrywają mięśnie szkieletowe. We współpracy z kolegami z Instytutu Genetyki Doświadczalnej (IEG) w Helmholtz w Monachium, Instytutu Nauk Analitycznych Leibniza w Dortmundzie oraz Instytutu Fizyki Chemicznej w Dalian (Chiny).

W badaniu przeprowadzonym przez dr Miriam Howeney i Lisę Kapler myszy były karmione dietą wysokoenergetyczną. Niektórzy przeszli również regularne treningi na bieżni. Po sześciotygodniowej interwencji naukowcy zbadali wątrobę i mięśnie zwierząt pod kątem zmian w transkryptomie, białku mitochondrialnym, składzie lipidów i funkcji mitochondriów.

Wyniki wykazały, że trening reguluje ważne enzymy rozkładające glukozę i fruktozę w wątrobie, a także metabolizm pirogronianu w mitochondriach. W ten sposób można zmniejszyć obciążenie substratu dla oddychania mitochondrialnego i syntezy lipidów.

READ  Dr Marcus Perez Braefield pozostaje jedynym urologiem dziecięcym, który stosuje chirurgię robotyczną

W rezultacie w wątrobie odkłada się mniej tłuszczu, a określone tłuszcze, takie jak typy diacyloglicerolu, zostają zredukowane. Ponadto poprawia się kontrola glukozy u myszy wytrenowanych. Ponadto zwiększenie wydolności oddechowej mięśni szkieletowych łagodzi stres metaboliczny wątroby.

Dane z biologii systemów dostarczają kompleksowego obrazu adaptacji molekularnej wątroby i mięśni do diety wysokoenergetycznej, treningu i efektów łączonych.

„Wyniki bardzo dobrze pasują do podejść do trwających badań klinicznych, które testują inhibitory w stosunku do niektórych spośród znalezionych tu celów, takich jak mitochondrialny transporter pirogronianu”, podkreśla naukowiec z DZD, dr Cora Wiegert, kierownik badań i profesor cukrzycy molekularnej na Uniwersytecie. Szpital Tybinga. „Wykazali również, że regularna aktywność fizyczna jednocześnie reguluje wiele celów jako kluczowych węzłów w szlakach metabolicznych, czego nie można osiągnąć za pomocą monoterapii”.