19 czerwca, 2024

OCHRONA24

Polska Najnowsze wiadomości, zdjęcia, filmy i reportaże specjalne ochrony. Polska Blogi, komentarze i wiadomości archiwalne na …

Jak cudowne stworzenia zostały odkryte przez naukowców w głębinach Oceanu Indyjskiego

Jak cudowne stworzenia zostały odkryte przez naukowców w głębinach Oceanu Indyjskiego

Batfish głębinowy. (Ben Healy / Muzea Wiktorii)

the Nauki Wie więcej o kosmosie niż o jego dnie Oceanbardzo niegościnne miejsce do życia i pełne go stworzenia Anonimowy.

To ciemne, zimne miejsce o wysokim ciśnieniu jest domem dla stworzeń, którym udało się ewoluować i pozostać w ukryciu przed ludźmi, aby przetrwać. Jednak niektóre z nich pojawiają się i są fotografowane lub nawet chwytane w celu dalszych badań.

Węgorz ślepy.  (Ben Healy / Muzea Wiktorii)
Węgorz ślepy. (Ben Healy / Muzea Wiktorii)

„Są mistrzami królestwa zwierząt” – powiedział Yi Kai T, badacz różnorodności biologicznej w Muzeum Australijskim w Sydney. „Nie możesz żyć 10 000 stóp pod wodą i nie możesz być ekspertem w tym, co robisz. A fakt, że te stworzenia tam żyją, rozwijają się i wykorzystują w pełni te siedliska, jest niesamowitym osiągnięciem”.

Kay niedawno wróciła z 35-dniowej wyprawy na pokładzie RV Investigator, statku badawczego obsługiwanego przez australijską rządową agencję naukową CSIRO, w celu zbadania głębokich mórz otaczających nowy park morski na Oceanie Indyjskim.

Dziesiątki naukowców, kierowanych przez Museums Victoria Research Institute, sporządziło mapę dna oceanu w Cocos (Keeling) Islands Marine Park. Używając sieci o głębokości do czterech mil, zebrali tysiące okazów, od wspaniałego głębinowego nietoperza, przez przerażającą jaszczurkę wysokopłetwą, aż po osła kościstego.

informacja

Główny naukowiec Voyage, Tim O’Hara, szacuje, że około jedna trzecia z nich może być nowa dla nauki, a każdy z nich jest cudem ewolucji głębinowej.

„Mamy naprawdę ekscytujące znaleziska: grzechotniki, węgorze i trójnożne ryby” – powiedział Kay. „To byli tylko moi ulubieńcy z dzieciństwa, których znałem odkąd skończyłem 10 lat, ale w najśmielszych snach nie myślałem, że zobaczę ich i przytulę osobiście” – dodał doktorant z University of Sydney w dziedzinie systematyki. Ichthyology oraz w Australian Museum Research Institute.

Jego badania dotyczą głównie ryb rafowych, zwłaszcza taksonów wargaczowatych i systematyki. Opisał i nazwał kilkanaście nowych gatunków ryb rafowych, z których wiele występuje w głębokich siedliskach śródziemnomorskich. Jego obecne badania koncentrują się na odkrywaniu ewolucyjnej historii i historycznej biogeografii pseudotraw, w szczególności bardzo zróżnicowanego i zwodniczego rodzaju Sirhelabrus.

informacja

„Wiemy, że region ten jest pokryty ogromnymi górami podwodnymi, które powstały w epoce dinozaurów i wiemy, że region ten znajduje się w krytycznym punkcie między Pacyfikiem a Oceanem Indyjskim” Powiedział O’Hara. „Jesteśmy naprawdę podekscytowani perspektywą odkrycia nowych gatunków, być może nawet nowych gałęzi drzewa życia, które dotychczas pozostawały ukryte pod falami w tym niezbadanym regionie”.

READ  Naukowcy mają już dokładną datę, kiedy słońce znajdzie się w Układzie Słonecznym – naucz mnie czegoś o nauce

W drodze na tereny nowych parków morskich, które będą chronić 740 000 kilometrów kwadratowych (około 285 000 mil kwadratowych) oceanu wokół Cocos Keeling i Wysp Bożego Narodzenia, naukowcy zauważyli imponującą grupę skrzydlatych ryb śmigających w powietrzu.

Zespołowi naukowemu udało się sfotografować kilka nowych gatunków ryb latających Zdjęcie: Shai Yi Kai
Zespołowi naukowemu udało się sfotografować kilka nowych gatunków ryb latających Zdjęcie: Shai Yi Kai

Wokół Malediwów, między 40 a 70 m (130–230 stóp) poniżej Oceanu Indyjskiego, znajdują się niewyraźne ławice jaskrawo ubarwionych ryb długości palca, które nigdy nie zapuszczają się na powierzchnię rafy.

różowa zawoalowana wróżka rybka ( Cirrhilabrus finifenmaa ) jest jednym z kilku gatunków, które nurkujący głęboko naukowcy odkryli w strefie mezofotycznej (lub zmierzchu), która leży między płytkimi, nasłonecznionymi wodami a ciemnym, głębokim oceanem. Rozciąga się na głębokości około 150 metrów i zawiera własną mieszankę gatunków.

„Strefa mezofotyczna jest jednym z najmniej zbadanych regionów rafy koralowej” – powiedział Shai Yi Kai. „Obszar ten znajduje się na ogół na głębokości krytycznej, niewystarczającej do badania za pomocą łodzi podwodnych, zbyt złożonej, aby można go było holować i pogłębiać, i zbyt głębokiej, aby nurkować przy użyciu konwencjonalnych technik nurkowania” – dodał.

Wróżka z różowym welonem została odkryta na Malediwach i nazwana przez naukowców w 2022 roku. Zdjęcie: Shay Yi Kai
Wróżka z różowym welonem została odkryta na Malediwach i nazwana przez naukowców w 2022 roku. Zdjęcie: Shay Yi Kai

W 2022 roku nazwa wróżki z różanym welonem: dobrze fenmaa Róża oznacza różę w lokalnym języku Dhivehi, podwójny ukłon w stronę złotej rybki i narodowego kwiatu Malediwów, różowej róży, która ma tę samą nazwę gatunkową.

Jednym z naukowców zaangażowanych w poszukiwanie i nazywanie nowej ryby jest Ahmed Naguib z Malediwskiego Instytutu Badań Morskich. Tee mówi, że po raz pierwszy malediwski badacz opisał nowy gatunek pochodzący z tego regionu.

Podobnie jak inne rodzaje chwastów, zawoalowane róże zmieniają wygląd i płeć wraz z wiekiem. Rozpoczynają życie jako samice i dojrzewają do samców, stając się bardziej kolorowe. Samce ozdabiają się imponującymi barwami godowymi w okresie godowym, prawdopodobnie po to, by zaimponować samicom.

Wróżka Vibranium została odkryta w 2019 roku. Zdjęcie: Louise Rocha, Kalifornijska Akademia Nauk
Wróżka Vibranium została odkryta w 2019 roku. Zdjęcie: Louise Rocha, Kalifornijska Akademia Nauk

Znalezisko było częścią inicjatywy Hope for Reefs z Kalifornijskiej Akademii Nauk, której celem jest lepsze zrozumienie i ochrona światowych raf koralowych, ze szczególnym uwzględnieniem koralowców mezopelagicznych.

READ  Republika Dominikany zakończyła ćwiczenie mające na celu ocenę i wzmocnienie podstawowych funkcji zdrowia publicznego: jego wyniki wspierają przygotowanie Narodowego Strategicznego Planu Zdrowia (PLANDES 2030) – PAHO/WHO

W 2019 roku herbata Nazwano kolejną bajkową rybę Odkryty w strefie mezofotycznej u wybrzeży Zanzibaru w Tanzanii. Wróżka Wibranium (Cirrhilabrus wakanda ) mają ciemnofioletowe łuski, a kiedy samice stają się samcami, ich głowy przybierają słonecznie żółty kolor.

Czytaj: