Karim Khan może powiedzieć, że zna obie strony płotu.
Prokurator MTK, który zwrócił się o wydanie nakazów aresztowania izraelskiego premiera Benjamina Netanjahu i przywódców Hamasu, bronił kiedyś kontrowersyjnych postaci oskarżonych o przestępstwa podobne do tych, które obecnie ściga.
„Nie widzę różnicy między ściganiem sprawy a obroną oskarżonego” – powiedział wkrótce po wyborze na dziewięcioletnią kadencję rozpoczynającą się w 2021 roku.
Dla Brytyjczyków prawo jest prawem, a doświadczenie obu stron „utrzymuje uziemienie”, a także pomaga uniknąć szkodliwych myśli, takich jak „przekonanie, że obrońca jest ucieleśnieniem szatana lub że jako prokurator jest się wykonując dzieło Boże” – przyznał w specjalistycznej publikacji. Opinia orzecznicza.
Chan W tym tygodniu pokazał, że nie boi się podejmować niektórych z najbardziej kontrowersyjnych kwestii na świecie.
Karim Khan, charyzmatyczny i według niektórych wykazujący nutę arogancji, wywołał krytykę ze strony Izraela i jego sojuszników, w tym Stanów Zjednoczonych i Wielkiej Brytanii, za umieszczenie pierwszego izraelskiego władcy w tym samym przedziale wiekowym. Al-Bashir, Władimir Putin czy Joseph Kony: oskarżeni o zbrodnie wojenne.
Rzeczywiście, jego decyzja, którą musi wydać grupa sędziów śledczych Międzynarodowego Trybunału Karnego w celu ustalenia, czy dowody potwierdzają nakaz aresztowania, przyniosła mu groźby.
Sam wspomniał w wywiadzie dla CNN, że kiedy prowadził śledztwo mające na celu zbudowanie sprawy przeciwko Netanjahu, podeszło do niego kilku „wybranych przywódców” i wyrazili bardzo bezpośrednie uwagi: „Ten sąd został stworzony dla Afryki i dla bandytów takich jak Putin”.Khan twierdził, że powiedział mu to aktor, ale nie ujawnił swojej tożsamości.
Grupa amerykańskich senatorów republikańskich wysłała mu nawet publiczny list, w którym zagroziła jemu i jego rodzinie zakazem wjazdu do kraju, jeśli będzie kontynuował śledztwo. „„Zostałeś ostrzeżony”Wiadomość się skończyła.
Ale Khan nie ustąpił.
Ogłaszając swoją decyzję w ubiegły poniedziałek, Prokurator MTK nie zawahał się odpowiedzieć na „próby utrudniania, zastraszania lub niewłaściwego wywierania wpływu na urzędników sądowych”, ostrzegając, że jego biuro „nie zawaha się działać”, jeśli takie zachowanie będzie się powtarzać.
Kariera w międzynarodowym prawie humanitarnym
Karim Khan urodził się 30 marca 1970 roku w Edynburgu w Szkocji. Khan, którego ojciec jest Pakistańczykiem, a matką Brytyjką, Khan od najmłodszych lat zainteresował się prawem humanitarnym, częściowo dzięki wolontariatowi we wspólnocie Ahmadiyya, prześladowanej sekcie islamu, do której należy.
Studiował prawo w prestiżowym King’s College w Londynie, później pracował w Biurze Prokuratora Generalnego, a następnie zajął się wymiarem sprawiedliwości międzynarodowego.
Pracował jako obrońca i prokurator przed różnymi sądami międzynarodowymi, w tym Międzynarodowym Trybunałem Sprawiedliwości Sądy karne dla byłej Jugosławii, Rwandy, Libanu i Sierra Leone.
Wśród jego klientów były kontrowersyjne postacie, takie jak Saif al-Islam, syn byłego przywódcy Libii Muammara Kaddafiego, czy Charles Taylor, były prezydent Liberii oskarżony o zbrodnie wojenne.
Bronił także ówczesnego wiceprezydenta Kenii Williama Ruto, który został oskarżony o podżeganie do przemocy powyborczej, w wyniku której w 2007 r. zginęło ponad 1200 osób, a nawet uzyskał orzeczenie sądu oddalającego sprawę.
Fakt, że Kenia stała się później jednym z krajów promujących swoją kandydaturę do członkostwa w MTK, budzi wątpliwości co do tego procesu.
Khan został mianowany w 2018 r. przez Sekretarza Generalnego ONZ António Guterresa specjalnym doradcą i Szef zespołu zajmującego się dochodzeniem w sprawie zbrodni popełnionych przez ISIS w Iraku.
W dniu 12 lutego 2021 r. Khan został wybrany na głównego prokuratora MTK na 9 lat, a zaprzysiężenie złożył 16 czerwca 2021 r.
Jest trzecim prokuratorem w historii Międzynarodowego Trybunału Karnego, który powstał w lipcu 2002 roku.
Brytyjska prawniczka zastąpiła gambijską sędzię Fatou Bensoudę, na którą nałożył sankcje rząd ówczesnego prezydenta USA Donalda Trumpa w związku z jej decyzją o zbadaniu ewentualnych zbrodni wojennych popełnionych przez siły amerykańskie w Afganistanie.
Sprawa rozpoczęła się w 2020 r. i miała na celu zbadanie nie tylko ewentualnych zbrodni wojennych popełnionych przez siły amerykańskie w tym środkowoazjatyckim kraju, ale także zbrodni popełnionych przez talibów i same afgańskie siły zbrojne.
Ówczesny sekretarz stanu USA Mike Pompeo odpowiedział, że MTK jest „całkowicie dysfunkcyjną i skorumpowaną instytucją”.
Jednak Waszyngton zniósł te sankcje w kwietniu 2021 r., kiedy już było wiadomo, że Khan zastąpi Bensoudę, mimo że nie objął on jeszcze urzędu.
Kiedy za kilka miesięcy? Karim Khan zapowiedział wycofanie się Stanów Zjednoczonych ze śledztwa w Afganistanie Aby skupić się na działaniach talibów i Państwa Islamskiego, rezolucja spotkała się z falą krytyki ze strony organizacji praw człowieka.
Kontrowersyjny początek
„Niektórzy mówili wtedy, że Karim Khan Podążał za głosem swego pana„, Analiza dla BBC Mundo Thomas Vervos, prezes Stowarzyszenia Dziennikarzy przed Międzynarodowym Trybunałem Karnym, który od dziesięcioleci codziennie śledzi informacje na temat trybunałów haskich.
Khan został wybrany na to stanowisko przy wsparciu swojego kraju, Wielkiej Brytanii, i podobno za zgodą Stanów Zjednoczonych i Izraela, mimo że żadne z nich nie podpisało Statutu Rzymskiego, który doprowadził do utworzenia Międzynarodowego Trybunału Karnego.
„Dla tego Wielu uważało, że robi to, czego chcą jego amerykańscy przyjaciele, Ponieważ nie było powodu, aby nie kontynuować dochodzenia w sprawie zbrodni sił amerykańskich w Afganistanie, które – z tego, co wiemy od organizacji praw człowieka – są przerażające”.
Doświadczony dziennikarz dodaje: „Ale teraz, w tej sytuacji w Palestynie, widzimy, że nie słucha głosu swego pana i wykazuje większą pewność siebie i swojej pracy”.
W szczególności kwestia terytoriów palestyńskich była kolejną kwestią, za którą Khan był krytykowany od czasu jego nominacji.
Jego poprzednik w 2019 r. uznał, że istnieją uzasadnione podstawy do wszczęcia śledztwa w sprawie ewentualnych zbrodni wojennych popełnionych przez członków armii izraelskiej, Hamasu i innych palestyńskich grup zbrojnych na terytoriach palestyńskich.
Międzynarodowy Trybunał Karny dał mu zielone światło w 2021 r., uznając, że może on sprawować jurysdykcję nad terytoriami palestyńskimi.
Prokurator Generalny chciał między innymi zbadać kwestię zakładania nielegalnych osiedli na Zachodnim Brzegu oraz naruszeń Konwencji Genewskiej podczas wojny w Gazie w 2014 r., w której Izrael został oskarżony o ataki m.in. na obiekty Czerwonego Krzyża i Hamasu oraz inne milicje używające cywilów jako żywych tarcz.
Jednak gdy urząd objął Karim KhanWygląda na to, że śledztwo utknęło w martwym punkcieWywołało to rozpacz wielu grup obrońców praw człowieka, które od lat próbują postawić sprawę przed międzynarodowym wymiarem sprawiedliwości.
Jego wizyta w Izraelu po atakach Hamasu z 7 października, które wywołały obecną wojnę w Gazie, spotkała się z krytyką ze strony tych, którzy postrzegali go jako opowiadającego się po stronie Izraela, podczas gdy wydawało się, że dochodzenie w sprawie wydarzeń na terytoriach palestyńskich zostało zaniedbane.
Niedługo potem odwiedził przejście graniczne w Rafah między Gazą a Egiptem, gdzie gromadzi się pomoc humanitarna w związku z blokadą Strefy Gazy narzuconą przez Izrael.
Następnie Khan ostrzegł, że uniemożliwianie transportu pomocy dla ludności Gazy może stanowić przestępstwo podlegające jurysdykcji Międzynarodowego Trybunału Karnego.
Po siedmiu miesiącach Ostrzeżenie się spełniłoKhan oskarżył Netanjahu i jego ministra obrony Yoava Gallanta między innymi o podżeganie do głodu w ramach wojny i umyślne powodowanie wielkich cierpień mieszkańców Gazy.
Zwrócił się także o wydanie nakazów aresztowania trzech przywódców Hamasu: Yahyi Al-Sinwara, przywódcy ruchu w Gazie, a także przywódców Ismaila Haniyeha i Muhammada Al-Masry’ego.
Oskarża ich wszystkich o odpowiedzialność za zbrodnie wojenne i zbrodnie przeciwko ludzkości, za czyny popełnione 7 października i później, takie jak ludobójstwo, morderstwo, wzięcie zakładników czy gwałt.
Nakaz aresztowania wydany przez Netanjahu jest drugim wydanym przez prokuratora MTK przeciwko międzynarodowemu przywódcy w ciągu nieco ponad roku, chociaż sędziowie sądu nie potwierdzili jeszcze nakazu aresztowania izraelskiego premiera.
W marcu 2023 r. Trybunał Karny w Hadze Wydano nakaz aresztowania prezydenta Rosji Władimira Putina, Biorąc pod uwagę, że jest odpowiedzialny za zbrodnie wojenne poprzez nielegalne deportowanie dzieci z Ukrainy do Rosji.
Międzynarodowy Trybunał Karny wydał także nakaz aresztowania rosyjskiej komisarz ds. praw dziecka Marii Aleksiejewnej Lwowej Biełowej.
Rosja, podobnie jak Stany Zjednoczone, Izrael czy Chiny, nie jest sygnatariuszem Statutu Rzymskiego, który formalnie ustanowił MTK, zatem sąd nie może sprawować jurysdykcji na jej terytorium i może jedynie aresztować Putina – lub Netanjahu, jeśli MTK wyda aresztowanie w koniec. Nakaz – jeśli podróżujesz do państwa sygnatariusza.
Jednakże sprawy dotyczące Rosji, Izraela i terytoriów palestyńskich nie są jedynymi otwartymi sprawami, które obecnie bada MTK.
W listopadzie 2021 r. Karim Khan ogłosił wszczęcie wstępnego śledztwa w sprawie możliwych zbrodni przeciwko ludzkości popełnionych przez urzędników rządu Nicolása Maduro podczas tłumienia protestów wenezuelskiej opozycji w 2017 r.
Wenezuela jest jedynym krajem w Ameryce Łacińskiej, w którym toczy się otwarte śledztwo ICC.
Według Khana istnieją „uzasadnione podstawy”, aby sądzić, że urzędnicy rządowi i wojskowi Dokonywali wymuszonych zaginięć, pozasądowych egzekucji, arbitralnych aresztowań i torturowania przeciwników. Podczas protestów w 2017 r., w których zginęło 125 osób.
Rząd Maduro złożył apelację do Międzynarodowego Trybunału Karnego, żądając wstrzymania prowadzonych przeciwko niemu śledztw.
Sędziowie apelacyjni jednogłośnie odrzucili wszystkie zarzuty apelacji w marcu ubiegłego roku, dając zielone światło Prokuraturze ICC na wznowienie dochodzeń w sprawie naruszeń.
Rząd Wenezueli skrytykował orzeczenie i uznał je za „odpowiadające intencji… Wykorzystanie mechanizmów międzynarodowego wymiaru sprawiedliwości w sprawach karnych do celów politycznychWszystko na podstawie oskarżenia o rzekome zbrodnie przeciwko ludzkości, które nigdy nie miały miejsca.
W każdym razie ostatnie słowa Khana przed wenezuelskim parlamentem, który odwiedził w kwietniu ubiegłego roku, dobrze podsumowują jego pracę, czy to w Rosji, Wenezueli, Izraelu, czy na terytoriach palestyńskich: „Moim zadaniem nie jest bycie popularnym, jestem tego pewien To.” M. nie będzie. Moim zadaniem jest egzekwowanie prawa„.
I pamiętaj, możesz otrzymywać powiadomienia w naszej aplikacji. Pobierz najnowszą wersję i aktywuj ją.
„Miłośnik kawy. Rozrabiaka. Nieuleczalny introwertyk. Subtelnie czarujący badacz twitterów. Wielokrotnie nagradzany mediaholik społecznościowy. Miłośnik internetu”.
More Stories
Chiny wzywają Stany Zjednoczone do porzucenia doktryny Monroe i poszanowania suwerenności Ameryki Łacińskiej, w tym Meksyku
Peruwiańska Carolina Herrera wygrywa batalię prawną o swoje nazwisko z projektantką Carolina Herrera
Włożył pizzę do kuchenki mikrofalowej, włączył się alarm przeciwpożarowy i teraz musi płacić strażakom