W tym tygodniu na Bliskim Wschodzie otworzyło się nowe siedlisko napięcia.
Iran i Pakistan, sąsiadujące ze sobą potęgi zbrojeniowe, zaatakowały określone cele po obu stronach granicy, budząc międzynarodowe zaniepokojenie szerszym konfliktem w regionie.
Wydarzenia mają miejsce za tydzień Iran przeprowadził operacje wojskowe w trzech różnych krajach: Syrii, Iraku i PakistanieW kontekście konfliktów w różnych częściach regionu.
Izrael jest w stanie wojny z palestyńskim ruchem Hamas w Gazie i często wymienia ogień ze wspieraną przez Iran grupą Hezbollah w Libanie.
Inne wspierane przez Iran grupy w Iraku i Syrii zaatakowały cele wojskowe USA.
Z drugiej strony Stany Zjednoczone i Wielka Brytania prowadzą kampanię operacyjną przeciwko rebeliantom Houthi w Jemenie, wspieranym także przez Iran, którzy atakują statki handlowe na Morzu Czerwonym.
BBC Mondo wyjaśnia to w trzech kluczach Nowy front napięcia między Iranem a Pakistanem dolewa oliwy do ognia w tym niespokojnym regionie.
1. Dlaczego wzrosło napięcie między Iranem a Pakistanem?
W ubiegły wtorek doszło do wymiany zdań irańsko-pakistańskiej Iran zaatakował cele powiązane z grupą zbrojną w prowincji Beludżystanw zachodnim Pakistanie.
Według władz pakistańskich w ataku zginęło dwoje dzieci, a troje innych zostało rannych.
Iran upierał się, że jego celem nie byli obywatele Pakistanu, ale jedynie Pakistańczycy Armia SprawiedliwościJest to grupa sunnicka z Beludżów, która w przeszłości organizowała ataki w Iranie i na siły rządu pakistańskiego.
Jaish al-Adl przyznał się w przeszłości do kilku ataków na irańskie siły bezpieczeństwa (głównie w prowincji Sistan i Beludżystan), a Iran twierdzi, że ma wsparcie ze strony Stanów Zjednoczonych i Izraela.
Jednak rząd pakistański uznał irańską operację powietrzną za „akt nielegalny i nieuzasadnione naruszenie jego przestrzeni powietrznej”. „Poważne konsekwencje”.
Ponadto wycofała swojego ambasadora z Iranu, a obecnie sprzeciwia się powrotowi ambasadora Iranu do swojego kraju.
Pakistan Dzisiaj, czwartek W odpowiedzi wystrzeliła rakiety w „gniazda terrorystów” na terytorium IranuW przygranicznej prowincji Sistan i Beludżystan, gdzie według doniesień irańskich mediów państwowych zginęło co najmniej dziewięć osób.
Armia pakistańska oświadczyła, że na podstawie informacji wywiadowczych zaatakowała bazy Armii Wyzwolenia Beludżystanu i Frontu Wyzwolenia Beludżystanu w Iranie – dwóch grup oskarżonych o prowadzenie działalności terrorystycznej na terenie Pakistanu.
Wyjaśnili, że w tej operacji użyto samobójczych dronów, rakiet, pocisków i innej broni oraz że podjęto szczególne środki ostrożności, aby uniknąć „ubocznych szkód”.
Podobnie jak w uzasadnieniach przedstawionych przez Iran, Pakistan zapewnił, że celem jego ataku była „realizacja jego bezpieczeństwa i interesów narodowych” oraz że „szanuje suwerenność i integralność terytorialną swojego sąsiada”.
2. Jak wyglądają stosunki Iranu i Pakistanu?
Do irańskiego ataku doszło tego samego dnia, w którym premier Pakistanu i minister spraw zagranicznych Iranu spotkali się w Davos, podczas gdy armie irańska i pakistańska prowadziły wspólne ćwiczenia wojskowe w Zatoce Perskiej.
Iran i Pakistan dzielą granicę o długości 900 km Bezpieczeństwo obu stron jest długoterminową troską obu rządów.
W wywiadzie dla BBC Robert Macaire, były ambasador Wielkiej Brytanii w Iranie, opisał region Beludżystanu, podzielony między oba kraje, jako region „bezprawny”, w którym grupy handlarzy narkotyków są odpowiedzialne za tysiące morderstw.
Iran i Pakistan w przeszłości oskarżały się wzajemnie o udzielanie schronienia ekstremistycznym grupom bojowników, które przeprowadzały ataki przeciwko sobie na swoich obszarach przygranicznych.
W 2017 r. Pakistan podał, że irański dron został zestrzelony, ponieważ znajdował się na terytorium Pakistanu, a w 2014 r. irańskie siły bezpieczeństwa przekroczyły granicę, aby ścigać podejrzanych o bojówki ekstremistyczne.
Analitycy opisują stosunki między obydwoma krajami jako… Delikatny, ale przyjazny.
„To nigdy nie jest dobry znak, gdy dwa kraje wymieniają się takimi atakami, zwłaszcza jeśli chodzi o dwa duże i wpływowe kraje, takie jak Iran i Pakistan, ale pomimo chaosu, ofiar cywilnych i gorącej retoryki, To nie wygląda na prawdziwy kryzys.Analiza przeprowadzona przez Paula Adamsa, korespondenta dyplomatycznego BBC.
Adams dodał, że po operacjach „obie strony najwyraźniej chciały podkreślić, że nie stanowiły one ataków na sąsiedni kraj”.
Serwis BBC Urdu podaje, że w historycznych stosunkach między obydwoma krajami zdarzały się wzloty i upadki.
Iran był pierwszym krajem, który uznał Pakistan Jako niepodległy kraj w 1947 r. Teheran wspierał Pakistan w jego wojnie z Indiami w 1965 r.
„Istnieją głębokie więzi kulturowe i historyczne między obiema stronami, z silną spuścizną stosunków handlowych” – powiedział BBC Mundo Michael Kugelman, dyrektor Wilson Centre na Azję Południową.
„Doszło także do znaczących zbieżności politycznych, od planów (nigdy nie zrealizowanych) budowy wspólnego gazociągu po wyrażenie przez Iran poparcia dla stanowiska Pakistanu z Indiami w sprawie sporu o Kaszmir” – dodaje Kugelman.
Jednak po irańskiej rewolucji islamskiej w 1979 r. Pakistan zbliżył się do Arabii Saudyjskiejkonkurent Iranu.
Stanowiło to „geopolityczną przeszkodę w rozszerzaniu współpracy między Iranem a Pakistanem” – analizuje Kugelman.
„W ciągu ostatnich kilku lat władze pakistańskie również oskarżały Iran o werbowanie młodych ludzi do organizacji sekciarskich” – zauważają z BBC Urdu Service.
3. Jak napięcie między Iranem a Pakistanem wpływa na kryzys na Bliskim Wschodzie
Opierając się na dziedzictwie przyjaznych stosunków, do którego odwołuje się Kugelman, analityk stwierdza, że „tym bardziej szokujące jest to, że Iran przeprowadził jednostronny atak na Pakistan na bezprecedensową skalę”.
Analitycy tak twierdzą Reakcja Pakistanu na działania Iranu nie była zaskakująca Z irańską narracją zgadza się, że chodzi o konkretne ataki na grupy rebeliantów.
„Reakcja Pakistanu zwiększa ryzyko eskalacji, ale stwarza także okazję do zepchnięcia w przepaść” – mówi Kugelman. „W efekcie obie strony są teraz powiązane”.
Inni komentatorzy sugerują, że motywacją ataków Iranu w Syrii, Iraku i Pakistanie była obecna burzliwa dynamika na Bliskim Wschodzie.
Teheran twierdzi, że nie chce angażować się w większy konflikt, chociaż jego apel popierają grupy twardogłowych „Oś oporu”Grupa, w skład której wchodzą bojownicy Houthi w Jemenie, Hezbollah w Libanie oraz różne grupy w Syrii i Iraku, zaatakowała Izrael i jego sojuszników w geście solidarności z Palestyńczykami.
Giar Gul, dziennikarz BBC Persian Service, powiedział, że to właściwy moment Iran jest zainteresowany pokazaniem siły.
„I pokazać mieszkańcom, że akty przemocy, takie jak niedawny atak samobójczy, w którym zginęły 84 osoby podczas ceremonii upamiętniającej czwartą rocznicę śmierci irańskiego generała Qassema Soleimaniego, nie pozostaną bezkarne”.
Podobnie Gul, analizując ataki Iranu w Iraku i Syrii, również tak uważa Irański Korpus Strażników Rewolucji Islamskiej Chce zademonstrować zdolność swoich rakiet do dotarcia do terytoriów, na których znajdują się strategiczne bazy Stanów Zjednoczonych, Izraela i innych obcych sił.
Odnośnie Pakistanu Adams dodaje: „Iran z pewnością wiedział, że musi zareagować. Obie strony szanowały swój honor i być może odpowiedziały na żądania opinii publicznej”.
Jednak Shashank Joshi, redaktor brytyjskiego magazynu ds. obrony EkonomistaPowiedział BBC, że „chociaż nie był to pierwszy raz, kiedy doszło do napięć granicznych (między Iranem a Pakistanem), to jednak miał miejsce”. „Najniebezpieczniejsza eskalacja napięcia w historii”..
Ze swojej strony Baqir Sajjad, pakistański dziennikarz i analityk, uważa, że napięcie między obydwoma krajami może w przyszłości jeszcze wzrosnąć.
Sajjad powiedział BBC: „Wydaje się mało prawdopodobne, aby napięcia między obydwoma krajami nagle się uspokoiły po kontrataku Pakistanu na bojowników stacjonujących w Iranie”.
Dodał: „Twardogłowi w Iranie będą nalegać na zemstę na Pakistanie. Rosnąca nieufność między obydwoma krajami może wywołać nową falę bojowości między Iranem a Pakistanem w regionie Beludżystanu. To jeszcze bardziej komplikuje i tak już złożoną sytuację w zakresie bezpieczeństwa w regionie„.
I pamiętaj, możesz otrzymywać powiadomienia. Pobierz naszą aplikację i aktywuj ją, aby nie przegapić naszych najlepszych treści.
„Miłośnik kawy. Rozrabiaka. Nieuleczalny introwertyk. Subtelnie czarujący badacz twitterów. Wielokrotnie nagradzany mediaholik społecznościowy. Miłośnik internetu”.
More Stories
Chiny wzywają Stany Zjednoczone do porzucenia doktryny Monroe i poszanowania suwerenności Ameryki Łacińskiej, w tym Meksyku
Peruwiańska Carolina Herrera wygrywa batalię prawną o swoje nazwisko z projektantką Carolina Herrera
Włożył pizzę do kuchenki mikrofalowej, włączył się alarm przeciwpożarowy i teraz musi płacić strażakom