18 czerwca, 2024

OCHRONA24

Polska Najnowsze wiadomości, zdjęcia, filmy i reportaże specjalne ochrony. Polska Blogi, komentarze i wiadomości archiwalne na …

iPhone pozwoli ci instalować aplikacje poza App Store

iPhone pozwoli ci instalować aplikacje poza App Store

Wygląda na to, że Apple zezwoli na sideloading na iPhonie

Wygląda na to, że Apple zezwoli na sideloading na iPhonie
obrazek: Kirill Kudriawcew (Obrazy Getty’ego)

Piekło zamarzło.

W ostatnich latach dział usług Apple urósł wykładniczo, stając się drugim co do wielkości źródłem przychodów firmy, zaraz za sprzedażą tylko iPhone’a.

Prowizja z Apple App Store (15%, jeśli programista zapłaci mniej niż 1 milion dolarów, 30%, jeśli rachunki są wyższe) to kura znosząca złote jajka dla tego biznesu. Sztuczka polega na tym, że iOS pozwala instalować aplikacje tylko za pośrednictwem App Store, więc wszyscy programiści, którzy chcą być na iPhonie, podlegają tej opłacie. To wielomiliardowa opłata, której Apple broni zębami i pazurami.

Ale tak jak mówiliśmy, piekło zamarzło.

według Raport BloombergaWyłączność w App Store dobiegnie końca. I to nie dlatego, że Apple został nagle zaatakowany hojnością, ale dlatego, że Unia Europejska zaostrzy swoje przepisy.

Bloomberg mówi, że inżynierowie oprogramowania i pracownicy Apple Services pracują nad sposobem usunięcia tych ograniczeń z iOS, aby można było instalować aplikacje z alternatywnych źródeł App Store. Projekt ma duże zasoby w Apple i jest prowadzony przez Andreasa Wendkera, wiceprezesa firmy ds. inżynierii oprogramowania, we współpracy z Jeffem Robbinem, prezesem ds. inżynierii usług.

Ładowanie boczne, mniej prywatnych interfejsów API i odblokowywanie NFC dla stron trzecich

Źródła Bloomberga wskazują, że zmiany te zostaną uwzględnione w nowościach iOS 17, czyli wersji na iOS, która ukaże się jesienią przyszłego roku. I gwarantują, że jego zasięg może wykraczać poza App Store, w zależności od tego, jak Apple zastosuje się do nowych europejskich przepisów.

Przykład. Przeglądarki internetowe innych firm dostępne w App Store, takie jak Chrome, Firefox, Opera i Edge, są wymagane do korzystania z WebKit, silnika renderującego Safari opracowanego przez firmę Apple. Zgodnie z planem zgodności z nowymi przepisami, Apple rozważy anulowanie tego obowiązku.

Według Bloomberga Apple otwiera również niektóre ze swoich interfejsów API, aby programiści mogli lepiej wykorzystać sprzęt w swoich urządzeniach, w tym aparaty i układ NFC. Użytkownicy iPhone’a mogą korzystać z Apple Pay tylko w aplikacji Wallet, aby dokonywać płatności zbliżeniowych; Może w przyszłości mogliby korzystać z innych aplikacji finansowych.

Bloomberg wspomina również o większym otwarciu sieci Find My (w celu zlokalizowania zagubionych urządzeń), ale zamiast tego mówi, że Apple nie rozważa integracji protokołu RCS ze swoją aplikacją Wiadomości i nie podjął decyzji, jak otworzyć iMessage dla osób trzecich usługi imprezowe.

Wszystkie te zmiany odciągną zasoby od zwykłego opracowywania aktualizacji iOS, gdzie muszą być gotowe, zanim w 2024 r. wejdzie w życie nowe prawo UE dotyczące rynków cyfrowych. Surowsze przepisy mają zastosowanie do firm technologicznych, których wycena rynkowa wynosi co najmniej 75 mld euro i więcej Co najmniej 45 milionów użytkowników miesięcznie w Unii Europejskiej i wymaga Że firmy technologiczne umożliwiają instalację aplikacji innych firm i Łatwiej zmieniaj domyślne ustawienia urządzeń.

Gerard de Graaf, ambasador UE w Dolinie Krzemowej, powiedział na konferencji prasowej w konsulacie Irlandii w San Francisco: „Jeśli masz iPhone’a, powinieneś móc pobierać aplikacje nie tylko z App Store, ale także z innych sklepów z aplikacjami. Albo Internet”. Apple od lat wymienia zagrożenia obciążenie boczne (Zainstaluj oprogramowanie z alternatywnych źródeł App Store) Aby bronić swojej firmy, zwłaszcza w sądzie. W rzeczywistości wygrał Prawna walka z Epic Ma dewelopera Fortnite Twierdził, że ma własny Sklep Play na iOS. Sąd orzekł, że producent iPhone’a nie naruszył amerykańskich przepisów antymonopolowych, ale złośliwe oprogramowanie, naruszenia prywatności i inne wymówki zmniejszyły się z czasem, a Unii Europejskiej udało się obalić giganta.

Wygląda na to, że App Store nie będzie jedynym sposobem, w jaki twórcy aplikacji chcą być na iPhonie obciążenie boczne Będzie to pozycja mniejszościowa na iOS (podobnie jak na Androidzie), niektórzy użytkownicy i programiści bardzo skorzystają na tej zmianie. Kto wie, może okaże się, że będzie tak samo, jak na systemach stacjonarnych, a sklepy alternatywne do App Store, takie jak Steam czy Epic Games Store, trafią na iPhone’a i staną się bardzo popularnymi usługami.

READ  Anti-aging: Julia Roberts zdradza swój sekret usuwania zmarszczek i produkcji kolagenu na twarzy