21 lipca, 2024

OCHRONA24

Polska Najnowsze wiadomości, zdjęcia, filmy i reportaże specjalne ochrony. Polska Blogi, komentarze i wiadomości archiwalne na …

Inflacja w Polsce: jednocyfrowa czy dwucyfrowa?  Pojawiają się napięcia w obliczu kluczowej decyzji w sprawie stóp procentowych

Inflacja w Polsce: jednocyfrowa czy dwucyfrowa? Pojawiają się napięcia w obliczu kluczowej decyzji w sprawie stóp procentowych

Zdjęcie: freepik.com

W czwartek o godzinie 10:00 odbędzie się najważniejsza lektura tygodnia, przynajmniej z naszej polskiej perspektywy. Można się założyć, że w sierpniu roczna dynamika cen spadnie szósty raz z rzędu, a stopy procentowe spadną przed wyborami… niezależnie od tego, czy sierpniowy odczyt będzie jednocyfrowy, czy dwucyfrowy.

Czytaj więcej: Myślenie przyszłościowe Argentyna: spojrzenie makro na poziomie lokalnym i międzynarodowym… Trzy miesiące niepewności: światełko w tunelu dla argentyńskiej gospodarki?

Jedna czy dwie cyfry?

W czwartek o 10:00 Główny Urząd Statystyczny opublikuje wstępny szacunek inflacji za sierpień, czyli szacunki dynamiki cen w ciągu ostatniego miesiąca. Analitycy spodziewają się wzrostu CPI o jedną do dwóch cyfr rocznie; Konsensus kształtuje się na poziomie 9,9-10% rok do roku. Jeśli chodzi o miesięczną inflację, oczekiwany odczyt wynosi 0% w porównaniu z lipcem, kiedy ceny spadły o 0,2% w skali miesiąca.

W lipcu roczna inflacja wyniosła 10,8%.

Ekonomiści BNP Paribas spodziewają się, że ceny konsumpcyjne wzrosną o 10% rok do roku. W ostatnich miesiącach inflacja spowalniała ze względu na niższe ceny surowców, efekt bazy i spowolnienie gospodarcze. Najprawdopodobniej kierunek ten będzie kontynuowany w nadchodzących miesiącach, jednak czynnikiem mogącym ograniczyć dynamikę inflacji będzie szybki wzrost płac nominalnych.

Daniel Lacalle wskazuje na zbytnią pewność co do inflacji i ostrzega, że ​​jej spadek wynika z efektu bazy.

Tego samego zdania są ekonomiści Banku Millennium, którzy stawiają na spadek dynamiki cen nawet o 10% rocznie; Według naszej prognozy inflacja obniżyła się do 10,0%. Wynika to z wolniejszej niż miesiąc temu dynamiki cen żywności i energii, choć inflacja bazowa uległa obniżeniu.

READ  Wymiana ciosów ze szczęśliwym zakończeniem dla Niemców

Nowe spadki rocznej inflacji będą wspierane głównie przez wysoką ubiegłoroczną bazę statystyczną: w sierpniu 2022 r. wskaźnik CPI wzrósł r/r do 16,1%.

Analitycy mBanku spodziewają się inflacji na poziomie 10,1% r/r, natomiast ekonomiści Banku Pekao oczekują jednocyfrowego poziomu 9,9% r/r.

Pytanie, czy wstępny odczyt inflacji za sierpień będzie dwucyfrowy, jest istotne, ponieważ prezes NBP Adam Klapiński i część członków Rady Polityki Pieniężnej ogłosili, że dynamika cen w sierpniu będzie jednocyfrowa. , zatem należy spodziewać się pierwszej obniżki stóp procentowych w Polsce. Będzie to miało miejsce na kolejnym posiedzeniu RPP we wrześniu, które odbędzie się w pierwotnym terminie, czyli dokładnie za tydzień; Wyniki zostaną ogłoszone w środę, 6 września. Obniżka stóp – choć nie jest jeszcze przesądzona – wyniosłaby 25 punktów bazowych, co oznaczałoby spadek stopy referencyjnej do 6,50%.

Fontanna: https://pl.tradingview.com/symbols/EURUSD/