27 października, 2021

OCHRONA24

Polska Najnowsze wiadomości, zdjęcia, filmy i reportaże specjalne ochrony. Polska Blogi, komentarze i wiadomości archiwalne na …

II wojna światowa po raz kolejny wstrząsnęła polską polityką na arenie międzynarodowej

ten II wojna światowa Po raz kolejny stało się to problemem politycznym i dyplomatycznym w Polsce. W tym przypadku uchwalona przez warszawski parlament ustawa znacznie ogranicza możliwość odzyskania odszkodowań za skradzione mienie od ofiar Holokaustu i ich rodzin, co poza takimi organizacjami wywołało ostry sprzeciw Izraela. Światowy Kongres Żydów. To problem, który podsumował polską historię od 1945 roku; Ale to dodaje do innych kontrowersji Międzynarodowy Rząd Prawa i Sprawiedliwości (PiS) Wielu historyków postrzega to jako próbę przepisania przeszłości kraju.

Polska, dom największej społeczności hebrajskiej w Europie, była jednym z 47 sygnatariuszy, zabijając trzy miliony Żydów przez nazistów podczas II wojny światowej. Deklaracja Teresina (Republika Czeska). Kraje sygnatariuszy zaczęły robić wszystko, co możliwe Odzyskiwanie mienia dla ofiar A jeśli nie jest to możliwe, zrekompensuj im.

Więcej informacji

Polska jest jednym z nielicznych krajów europejskich, które nie mają prawa ratunkowego. Mienie i mienie ofiar Holokaustu zostało najpierw skonfiskowane przez nazistów. Po wojnie nowy rząd znacjonalizował te nieruchomości zamiast zwracać je właścicielom. W wielu przypadkach wymordowano też całe rodziny, a ich majątek zajęli inni obywatele. Wszystko to doprowadziło do licznych procesów sądowych.

Polski Trybunał Konstytucyjny orzekł w 2015 r., że rząd powinien wyznaczyć termin roszczeń i wyznaczył go w zeszłym tygodniu maksymalnie 30 lat temu. Innymi słowy, dotknie to tylko znacjonalizowane aktywa od końca okresu komunistycznego, co zminimalizuje dotknięte aktywa. Jeśli ustawa zostanie zatwierdzona przez Senat i Prezes Andrzej DudaśDlatego większość żądań rodzin ofiar spektaklu nigdzie nie trafi, ponieważ będą one zmuszone pozwać państwo do kontynuowania procesu, który jest kosztowny, trudny i bardzo długotrwały.

MSZ RP odrzucił tę krytykę w oświadczeniu, stwierdzając, że zmiany „w żaden sposób nie ograniczają możliwości wnoszenia spraw cywilnych, niezależnie od narodowości czy pochodzenia powoda”. Przeczytaj przedrukowany raport w lokalnej prasie, że „Polska nie ponosi odpowiedzialności za okrucieństwa popełnione przez niemieckich okupantów na polskich obywatelach pochodzenia żydowskiego”.

READ  Polski kryty Montoria Park otwiera swoje podwoje

Śledź wszystkie wiadomości i czytaj bez ograniczeń Dołącz teraz do EL PAÍS

Zapisz się tutaj

„Nowe polskie prawo ma zarówno pozytywne, jak i negatywne aspekty” – wyjaśnia polski dziennikarz Kathargina Marcus, Kto pracuje w Internecie Żydowski. Pl. W Polsce ludzie od dawna mają problem z zajmowaniem przedwojennych nieruchomości, wypędzaniem najemców różnymi taktykami prawnymi. Ludzie mieszkający w tych domach muszą być zdyscyplinowani i mieć pewność, że nie zostaną eksmitowani. Prawo odpowiada na tę potrzebę. Jednocześnie polscy posłowie zapomnieli lub celowo unikali prawowitych właścicieli i ich spadkobierców. Nie chodziło tylko o Żydów, ale także o polskich katolików, którzy przed wojną posiadali domy i grunty.

Żydzi zostali zatrzymani przez nazistów podczas niszczenia warszawskiego getta w 1943 r.Archiwum Narodowe (Getty Images)

Historyk Zagłady Jana KrabowskiegoKanadyjczyk polskiego pochodzenia był bardzo krytyczny wobec polityki pamięci obecnego rządu Prawa i Sprawiedliwości w sprawie Holokaustu i II wojny światowej, mówiąc w tym samym sensie: „Konieczne jest zagwarantowanie praw ludzi do ich mieszkań i domów. pozostawia ocalałych z Holokaustu i ich potomków bez działań prawnych”.

Oburzenie, jakie prawo wywołało między Izraelem a organizacjami żydowskimi, wykracza poza problem ekonomiczny: argumentują oni – z czym zgadza się większość historyków Showy – że rząd Prawa i Sprawiedliwości chce ponownie rozważyć prześladowania katolików żydowskich i polskich w okresie Nazistowska okupacja II wojny światowej – I przez niszczenie oznak wrogości. Nikt nie wątpił w ogromne cierpienia Polaków podczas konfliktu, nie mieli też żadnego związku z organizacją Holokaustu czy obozami zagłady. Ale panuje akademicki konsensus, że podczas i po konflikcie tysiące Żydów zostało zabitych przez Polaków i że celem nazistów była eksterminacja Żydów i że w tym celu zbudowano obozy śmierci.

“Jestem synem uciekiniera z Showy. Moja babcia została zamordowana przez Niemców i Polaków w Polsce. Skutki każdego dnia (Holokaustu) przeżywamy w naszej zbiorowej pamięci” – przypomniał trzy lata temu centrowy przywódca z opozycji. Yair Lapid We wcześniejszej konfrontacji z rządem warszawskim. Nowy minister spraw zagranicznych i Projektant polityczny nowego rządu Izraela W ostatnich dniach musieliśmy stawić czoła nowej erupcji napięć dwustronnych, które wyłoniły się z przeszłości.

Zdjęcie autorstwa Warsaw Cotto.
Zdjęcie autorstwa Warsaw Cotto. Keystone-France (przecinek-keystone przez Getty Images)

Labirynt ostrzegł po wprowadzeniu przepisów grożących zakopaniem roszczeń do żydowskiej własności skonfiskowanej przez nazistów w zeszłym tygodniu, że „żadne prawo nie może zmienić historii”. „To niemoralne prawo jest oburzeniem i poważnie wpłynie na stosunki między dwoma krajami” – dodał. Tak jak miało to miejsce w przypadku innego kontrowersyjnego projektu ustawy trzy lata temu – uwięzionego, zapewniającego, że Polacy byli współwinni zbrodni Holokaustu, a także używającego wyrażenia „polskie obozy śmierci” – izraelska dyplomacja obecnie maksymalizuje presję, by ją uchylić przed uchwaleniem ustawy . Miał wtedy poparcie Departamentu Stanu USA, który ponownie ostrzegł Warszawę, że „robi krok w złym kierunku”.

Konfrontacja dyplomatyczna między Izraelem a Polską została szybko zainscenizowana. Ambasador RP w Tel Awiwie Marek Majierowski został w minioną niedzielę wezwany do siedziby MSZ w celu zatwierdzenia nowego rozporządzenia. Rząd warszawski, równolegle z zasiedziałym izraelskim Dahlem Ben-Ari Yalonem, zaprotestował przeciwko nadzwyczajnym oświadczeniom ministra Lobita.

„Na poziomie emocjonalnym Polacy są teraz mobilizowani jako„ ofiary, tak jak Żydzi ”- wyjaśnia John Krabowski, który zostaje postawiony przed sądem za swoją pracę, która jest uznawana na arenie międzynarodowej i nagradzana przez Yath Wash. [Centro Mundial de Conmemoración de la Shoah], O roli Polaków w mordowaniu Żydów w latach 1939-1945. „Premier [Mateusz] Moraviki zadeklarował, że Polacy nie zapłacą ani grosza i jeśli ktoś będzie chciał zwrotu pieniędzy, może udać się do Niemców. Rząd polski po wojnie dopuścił się kradzieży i zaakceptował sytuację stworzoną przez Niemców w czasie okupacji.

Pierwsza konfrontacja dyplomatyczna z nowym rządem Izraela

Nowy szeroki rząd koalicyjny w Izraelu staje przed jednym z pierwszych międzynarodowych wyzwań jako jeden z kluczowych zwolenników Izraela w Europie. Były premier Netanjahu uniknął bezpośredniej konfrontacji i skłonił się do negocjacji w 2018 r. – w celu ochrony „strategicznych interesów” ustawa o pamięci o Holokauście została ostatecznie zreformowana, aby znieść wyroki więzienia.

„Nie ma powodu, by realizować politykę Netanjahu, polegającą na uspokajaniu polskich władz”, przekonywała na Twitterze analityk dyplomatyczna Nova Landa, „cenę kryzysu musi zapłacić reżim, który reprezentuje nurt antydemokratyczny w Europie”.