6 grudnia, 2022

OCHRONA24

Polska Najnowsze wiadomości, zdjęcia, filmy i reportaże specjalne ochrony. Polska Blogi, komentarze i wiadomości archiwalne na …

Huragan Fiona | „Nigdy wcześniej nie widziałem nic podobnego”: poważne powodzie i dewastacja huraganu w Puerto Rico

  • Ronald Avivila Claudio
  • BBC News World

Źródło obrazu, Reuters

Portoryko stoi w obliczu nowej klęski żywiołowej, gdy jeszcze się nie podniosło po huraganie Maria, który dokładnie pięć lat temu zdewastował dużą część tego amerykańskiego terytorium, powodując prawie 3000 ofiar śmiertelnych i miliardy dolarów strat.

Tym razem był to huragan Fionaktóry rozpoczął się od uderzenia Kategorii 1 na wyspę w sobotę z ulewnym deszczem i porywistymi wiatrami o prędkości 137 km/h, a jego skutki nadal sieją spustoszenie w poniedziałek, mimo że system znajdował się nad Dominikaną.

Do tej pory lokalne media relacjonowały Cztery osoby zginęłyZe względu na bezpośrednie lub pośrednie skutki huraganu, w schronach rządowych znajduje się około 2000 osób.

Zdjęcia na portalach społecznościowych przedstawiały zniszczone mosty, zalane osiedla, zalane rzeki, doły i masywne osuwiska.

W Internecie krążyły również filmy wideo ze skomplikowanych operacji ratowniczych prowadzonych przez wojsko, członków lokalnych agencji bezpieczeństwa i same poszkodowane społeczności.

Od niedzieli, kiedy było Ogólny blackout pozbawił prądu ponad 1,4 miliona klientówTylko 100 000 przywróciło elektryczność, pozostawiając szpitale i ośrodki opieki nad osobami starszymi, które działają na generatorach.

66% klientów publicznych przedsiębiorstw wodociągowych nie ma żadnych usług, jak wynika ze strony internetowej samorządu.

„Nadal nie można powiedzieć, że było to wydarzenie historyczne, ale można powiedzieć, że był to ważny system” – powiedział BBC Mundo Emmanuel Rodriguez, meteorolog z US National Weather Service w San Juan.

Według eksperta od początku weekendu na amerykańskiej ziemi padało przez około 60 godzin. Nagromadzenie opadów, które nie zostały jeszcze uwzględnione ze względu na utrzymujące się opady, wynoszą obecnie około 63,5 cm.

Źródło obrazu, Reuters

„W wielu obszarach, które wcześniej nie doświadczyły powodzi, doszło do bezprecedensowego gromadzenia się wody. W rzeczywistości w wielu obszarach było ono większe niż to, co widzieliśmy podczas huraganu Maria” – powiedział gubernator na konferencji prasowej.

Dramatyczne akcje ratunkowe

Rolando OrtizBurmistrz Caye, miasta w centralnym górzystym regionie wyspy, twierdzi, że deszcze z huraganu Fiona spowodowały więcej szkód niż te z huraganu Maria.

Źródło obrazu, Reuters

Pięć lat temu system, który dotarł na wyspę karaibską jako kategoria 4, zgromadził około 101,6 cm deszczu, ale stało się to w odizolowanych gminach. System tropikalny tego weekendu miał wpływ na całe Portoryko.

„Z punktu widzenia wiatru Maria była gorsza, ale z punktu widzenia deszczu To nie ma porównania. „To najwspanialsza rzecz, jakiej doświadczyłem w ciągu 27 lat pełnienia funkcji burmistrza” – powiedział polityk.

Źródło obrazu, Reuters

Kai, miasto o złożonym górzystym terenie, w którym mieszka około 40 tysięcy ludzi, przecina je kilka rzek i strumieni. W poniedziałek burmistrz potwierdził, że prawie wszystkie dzielnice miasta są odizolowane, a jego pracownicy pospiesznie pracowali, aby usunąć gruz z autostrad i dróg, aby mieszkańcy mogli przejść.

To miasto było sceną dramatyczny ratunekkiedy piętrowy dom z rodziną został uwięziony przez wzbierającą rzekę.

„Rozmawiałem z gubernatorem i dali mi środki ratunkowe i byli w drodze. Ale sąsiedzi się martwili. Podjęli heroiczne ryzyko. Jeden z nich miał małą tratwę z napędem, przywiązali ją do liny w samochodzie, a ja udało się wrócić do domu i ich uratować”.

„Byłem tam całą noc. Zadzwoniłem pod 911. Przyjechaliśmy ze strażą pożarną, ale kiedy próbowaliśmy dostać się do niej ciężarówką, prąd ją wziął. Potem próbowaliśmy z ciężarówką Gwardii Narodowej, a nawet z ludzkim łańcuchem, ale nie było to możliwe, ponieważ woda miała ponad pięć stóp wysokości. [1.5 m]i opowiadane.

„Było ciemno i słyszeliśmy jej krzyki. W miarę upływu godzin straciliśmy nadzieję. Kiedy jej głos zaczął słabnąć i reagowała wolniej, wpadliśmy w histerię. Dużo płakaliśmy”.

Na końcu, Strażacy pobili kobietę motorówką.

Luis Miguel Sanabria, 32-letni strażak, był częścią zespołu, który uratował około 20 osób w dzielnicy Salinas, mieście w południowym Portoryko, które jest jednym z najbardziej dotkniętych przez deszcz i ma 400 przesiedleńców.

Źródło obrazu, Reuters

„Ta akcja ratunkowa rozpoczęła się, ponieważ skontaktowali się z nami za pośrednictwem mediów społecznościowych” – powiedział. „Domy były pod wodą, a ja jestem sześć stóp dalej [1.83 m] Woda miała cztery stopy [1.2 m]Dodał 32-latek, który również powiedział, że wśród osób, które pomogły, były dzieci.

W ciągu dziesięciu lat pracy jako strażak zauważa: „Nigdy nie widziałem Nic podobnego”.

Według generała Jose Reyesa, który stoi na czele Portorykańskiej Gwardii Narodowej, pomocy udzielono około 1000 osobom w około 25 gminach.

Pamięć Maryi

Od pięciu lat Portoryko walczy o odbudowę niezbędnej infrastruktury usługowej, zniszczonej przez huragan Maria.

Podczas huraganu 20 września 2017 r. wyspa była całkowicie zaciemniona. Rok po zjawisku atmosferycznym nadal istnieją gminy bez elektryczności.

Obszar, na którym w drugiej połowie XX wieku rozwinęła się przestarzała sieć energetyczna, nie zmodernizował się, mimo że Kongres USA zatwierdził miliardy dolarów po Marii.

„Infrastruktura znów działa. Po Marii oczekuje się, że naprawienie jej zajmie 20 lat. Teraz jesteśmy w trudnym momencie…” z żalem mówi burmistrz Ortiz.

Zapamietaj to Możesz otrzymywać powiadomienia z BBC World. Pobierz i aktywuj nową wersję naszej aplikacji, aby nie przegapić naszych najlepszych treści.