23 czerwca, 2024

OCHRONA24

Polska Najnowsze wiadomości, zdjęcia, filmy i reportaże specjalne ochrony. Polska Blogi, komentarze i wiadomości archiwalne na …

Hamas twierdzi, że uwolni zakładników w związku z zawieszeniem broni w Gazie – DW – 30.05.2024

Hamas twierdzi, że uwolni zakładników w związku z zawieszeniem broni w Gazie – DW – 30.05.2024

organizacja islamska podniecenieUnia Europejska i Stany Zjednoczone, które uważają to za terrorystę, w czwartek (30.05.2024) poinformowały mediatorów odpowiedzialnych za negocjacje z Izraelem, że zwolni wszystkich zakładników pozostających w więzieniu. epizod Jeśli zgodzi się „zaprzestać wojny i agresji” przeciwko ludności Gazy, jak zapowiedział w oświadczeniu.

Hamas powiedział: „Jeśli okupacja zaprzestanie wojny i agresji przeciwko naszemu narodowi w Gazie, jesteśmy gotowi osiągnąć kompleksowe porozumienie, które obejmuje pełną umowę wymiany”.

Ruch, który skutecznie kontroluje Gazę od 2007 roku, stwierdził, że podczas negocjacji wykazał się „elastycznością”, na co Izrael odpowiedział.Inwazja na miasto Rafah I zajęcie przejścia (jednolity korytarz graniczący z Egiptem).”

Izrael podtrzymuje swoje stanowisko

Hamas po raz kolejny nalegał na zawieszenie broni jako punkt wyjścia do negocjacji, żądanie to izraelski rząd odrzucał przez kilka miesięcy, podkreślając, że nie zakończy ataku, dopóki nie rozwiąże organizacji.

W niedzielę premier Izraela Benjamin Netanjahu wydał oświadczenie, w którym wyraził „zdecydowany” sprzeciw wobec tego żądania.

Biuro Premiera oświadczyło wówczas: „Sinwar (przywódca Hamasu) w dalszym ciągu żąda zakończenia wojny i wycofania armii izraelskiej ze Strefy Gazy, pozostawiając Hamas nietknięty”, dodając, że „Netanjahu zdecydowanie się temu sprzeciwia”.

Negocjacje wznowiono w tym tygodniu po powrocie do punktu wyjścia i zatrzymaniu się 10 maja i choć Izrael podtrzymuje swój cel, jakim jest osiągnięcie porozumienia w sprawie wymiany zakładników z więźniami palestyńskimi, Strefa Gazy pozostaje pod izraelskim atakiem.

Spośród 253 porwanych 7 października 121 pozostaje w niewoli w Strip, z czego 40 według Izraela – a według Hamasu ponad 70 – nie żyje; Podczas gdy czterech innych zakładników pozostaje w więzieniu od lat, dwóch z nich nie żyje.

EA (EFE, Reuters)