14 kwietnia, 2024

OCHRONA24

Polska Najnowsze wiadomości, zdjęcia, filmy i reportaże specjalne ochrony. Polska Blogi, komentarze i wiadomości archiwalne na …

Gigantyczna burza słoneczna może w każdej chwili „uderzyć” Ziemię… a my nie jesteśmy gotowi – El Financiero

100 lat temu, w 1921 roku, na całym świecie odnotowano serię pożarów w sterowniach elektrycznych i telegraficznych. Wszystkie te pożary zostały spowodowane przez pola magnetyczne, generowane na Ziemi przez jedną z największych burz słonecznych, które uderzyły w planetę.

Lekarz geofizyki Jeffrey Love wyjaśnił brytyjskim mediom, że gdyby jedna z tych superburz uderzyła dzisiaj w Ziemię, spowodowałoby to poważną katastrofę, zwłaszcza w sieciach komunikacyjnych i elektrycznych. niezależny. „Kiedy spoglądamy wstecz, wszystko, co dotyczy elektryczności, w 1921 roku nie było tak ważne, jak jest dzisiaj” – powiedział lekarz.

Burze słoneczne powstają, gdy eksplozja plazmy przewodzi elektryczność, co jest znane jako koronalny wyrzut masy (CME).


Jeśli CME trafi na naszą planetę, szacuje się, że dotrze za dwa dni, ponieważ jego prędkość wynosi zwykle 2000 kilometrów na sekundę. Ponieważ jest przewodnikiem elektryczności, oddziałuje z polem magnetycznym Ziemi, wytwarzając pola elektryczne na przewodzącej powierzchni planety.

„Więc kończy się to krótką sprzedażą i otrzymujesz prądy w systemie sieci, które są albo niepożądane, albo niekontrolowane. A ponieważ system sieci elektrycznej polega na kontrolowaniu i zarządzaniu prądami, w zasadzie o prądach przemiennych o określonej częstotliwości „, mówi dr Love, według brytyjskiej gazety The Independent, o skutkach tego.

Te burze mogą być szczególnie katastrofalne dla transformatorów sieciowych, ponieważ transformatory te opierają się na prądach równoważących, ponieważ napięcia zmieniają się, a niezrównoważenie może spowodować ich całkowite wyłączenie.

Eksperci zwracają również uwagę, że nie tylko sieć elektryczna zostanie dotknięta tym zjawiskiem, ale że nawigacja satelitarna może zostać poważnie dotknięta.

Jednak nadal nie ma konkretnych danych na temat tego, co może się stać z połączeniami internetowymi, a mianowicie, że chociaż światłowody są odporne na te prądy, większość z nich jest podłączona do zasilanych elektrycznie repeaterów, na które mogą mieć wpływ.

READ  II Badanie i diagnoza turystyki zdrowotnej i szpitalnej na Dominikanie