24 marca, 2023

OCHRONA24

Polska Najnowsze wiadomości, zdjęcia, filmy i reportaże specjalne ochrony. Polska Blogi, komentarze i wiadomości archiwalne na …

Gabriel Borić: „Odrzucenie przez posłów reformy podatkowej to cios nadziei”

Prezydent Chile Gabriel Boric na imprezie w styczniu w Valparaiso w Chile.Rodrigo Garrido (Reuters)

Prezydent Chile Gabriel Boric zrobił sobie przerwę w podróży na północ kraju i dziś wieczorem z miasta Iquique przypomniał dotkliwą porażkę, jaką jego rząd poniósł w środę w Izbie Deputowanych, która go obaliła. Poprzez projekt reformy podatku gruntowego, kluczowe obietnice finansowania. W ośmiominutowym przemówieniu, stanowczym tonem i wyraźną irytacją, prezydent bronił swojej propozycji, która zakładała wzrost produktu krajowego brutto o 3,6%, czyli około 10 miliardów dolarów. Ostro zganił posłów, którzy głosowali przeciwko inicjatywie, która potrzebowała 74 głosów, by uzyskać tylko 73 głosy, przy 71 głosach przeciw i 3 wstrzymujących się. „Odmówili dyskusji na temat możliwości debaty w Świątyni Demokracji” – zapytał Borik, odnosząc się do faktu, że projekt ustawy został odrzucony w pierwszym panelu legislacyjnym.

Nasz rząd będzie nadal rządził. W żadnym wypadku nie popadniecie w impas i znajdziecie sposób, aby umożliwić poważną debatę w Parlamencie, a tym samym urzeczywistnić reformę podatkową, której Chile potrzebuje” wdrożyć go poza tekstem. Ponieważ Izba Reprezentantów nie będzie mogła debatować nad nim przez kolejny rok, jedną z opcji jest przetworzenie inicjatywy przez Senat, gdzie splatają się siły polityczne. ”Dzisiejsze głosowanie było ciosem dla nadziei, ale Chile wie, jak wyzdrowieć z takich drobiazgów. Dla prezydenta jego rząd jest dziś „silniejszy” niż rok temu”.

Borik wspomniał dziś rano znaną postać o nagłym spadku inflacji. „Kiedy kraj zaczyna wykazywać oznaki ożywienia, a Chile zaczyna wychodzić z przedłużającego się kryzysu, po raz kolejny pojawia się sektor, który stara się niczego nie zmieniać, zostawiać rzeczy takimi, jakie są. Wygląda na to, że społeczeństwo eksplodowało w 2019 r., kiedy ulica eksplodowała z powodu wielu procesów sądowych” – powiedział Boric, odnosząc się do wybuchu społeczeństwa w 2019 r. Że nie wyciągamy wniosków z przeszłości. 37-letni lewicowy prezydent dodał: „Wydaje się, że celem niektórzy mają pokonać rząd i zapobiec zmianom, ale się mylą, bo to nie rząd jest głównie pokonany lub pokonany, ale miliony Chilijczyków, którzy od lat czekają na kraj Bardziej sprawiedliwy, chroniący ich system opieki zdrowotnej i nie generuje długu, kraj z godziwymi emeryturami.

To główna porażka legislacyjna rządu, cios dla administracji i ministra finansów Mario Marcela, który do dziś jest gwiazdą rządu. Właśnie nieoczekiwany cios, gdy w najbliższą sobotę La Moneda będzie obchodzić pierwszą rocznicę objęcia władzy i wśród silnych plotek o zmianie zespołu ministrów na nowy etap, który nastąpi w ten piątek. To doskonała prawica odrzuciła projekt, ale nie tylko prawica. Co najmniej trzech posłów lewicy nie było obecnych na sali w czasie głosowania z powodu incydentu między jednym z tych parlamentarzystów a ministrem edukacji Marco Antonio Avilą.

W swoim wystąpieniu prezydent wymienił zestaw działań, które pozostaną niepełne, jak np. podwyższenie powszechnej emerytury gwarantowanej PGU, która stanowi równowartość ok. 310 dolarów. „Ale odrzucenie to dobra wiadomość dla tych, którzy bezkarnie unikają płacenia podatków iw haniebny sposób będą dziś świętować głosowanie w Izbie Reprezentantów” – powiedział Borik w przemówieniu transmitowanym na żywo przez główne media.

Borik odmówił, nie mając ochoty na dialog. „Drodzy rodacy: w tych epizodach najbardziej intensywne nieporozumienia między sektorami politycznymi pojawiają się w najgorszym nonsensie i ranią chilijskich mężczyzn i kobiety”. Jednak po wymianie oskarżeń politycznych głowa państwa zaapelowała o przezwyciężenie „podziałów”. Zajmę całe moje przywództwo i każę całemu rządowi pracować nad zbudowaniem większości, która umożliwi tę reformę. Ponieważ jeśli nie zdamy tego testu – ponieważ istnieją testy, których nie zdaliśmy w przeszłości, a przepaść się poszerza – będziemy tylko karmić frustrację.

Prezydent podziękował parlamentarzystom, „którzy nie odwrócili się od swojego narodu”, którzy zgodzili się na pierwszą próbę reformy, która według Borika jest „dobra dla Chile”. Do tych, którzy odmówili i „co gorsza, zostawili miejsce, by nie głosować”, wezwał ich do wspólnego zastanowienia się nad reformą podatkową, która „poprawi dystrybucję bogactwa w naszym kraju i pobudzi wzrost”.

Zapisz się tutaj do biuletynu EL PAÍS America i otrzymuj wszystkie najważniejsze wiadomości regulacyjne w regionie.

READ  Francuzka i jej byk w sieciach słynęli z poruszania się jak koń