Obrazy namalowane w latach 1933-1951 Martwa natura z kokosami i arbuzami I Moja sukienka tam wisi Gwiazda na targach Żywy kolor: Frida KahloMożna go oglądać od 6 lipca w stolicy Polski, Pałacu Królewskim Lasienkach w Warszawie, jako punkt centralny programu obchodów 95. rocznicy nawiązania stosunków dyplomatycznych między Meksykiem a Polską.
Ale to nie wszystko: odtworzono rezydencję ostatniego króla Polski Stanisława Augusta Poniatowskiego i część kompleksu Królewskich Parków Laszianki, odtworzono kultowe elementy architektoniczne Ogrodu Błękitnego Domu w Koyokan, w którym mieszkała Frida Kahlo.
Ponadto Krajowa Koordynacja Sztuk Wizualnych INBAL prezentuje wystawę fotograficzną: Frida Kahlo i Diego Rivera: Notatki biograficzneNależy do Museo Casa Estudio Diego Rivery i Fridy Kahlo i ma na celu przybliżenie polskiej publiczności codziennego życia pary twórców.
Dzięki Ministerstwu Spraw Zagranicznych i Ministerstwu Kultury wizyta Fridy i Diego za pośrednictwem Ambasady Meksyku w Polsce.
Otwarciu wystawy, które odbyło się 6 lipca, w dniu urodzin meksykańskiego malarza, przewodniczył Minister Kultury RP Piotr Kliński; ambasador Meksyku w Polsce Juan Sandoval Mendiolia oraz dyrektor Pałacu Królewskiego w Lasiankach Marianna Otmianowska.
Minister kultury Klinsky podziękował za wolę polityczną potrzebną do rozwijania współpracy międzynarodowej. Podkreślił wartość meksykańskiej kultury i uniwersalność wizerunku Fridy Kahlo oraz wskazał, że świętowanie 95 lat przyjaźni między Meksykiem a Polską tą ważną wystawą jest nie do pobicia.
Tymczasem dyrektor Otmanowska określiła obecność prac Fridy Kahlo w Warszawie jako historyczną. Niedawno zmarły były dyrektor muzeum dr. Przypomniał genezę schematu podniesionego przez Sibigneu Wawera. W zeszłym roku, przed Fridą Kahlo, muzeum wystawiało prace Rembrandta. Zwrócił uwagę na tworzony równolegle program edukacyjny, którego celem jest szerzenie wartości wyznawanych przez Fridę Kahlo.
Z tej okazji ambasador Sandoval wspomniał o 95 latach przyjaźni między Meksykiem a Polską, w której kultura zawsze odgrywała ważną rolę; Podkreślił kultową postać Fridy Kahlo w kulturze meksykańskiej oraz uwydatnił społeczny cel jej myślenia, a także współczesny wymiar jej przesłań.
Targi mają szeroki i ambitny program edukacyjny, w tym liczne warsztaty dla polskich dzieci i młodzieży, prelekcje lokalnych ekspertów, które wzmocnią wiedzę o Meksyku i naszej kulturze.
Żywy kolor: Frida Kahlo Współpracowali z nim różni meksykańscy i polscy sponsorzy, w szczególności FEMSA, która przekazała jedną z wystawianych prac, Cemex i Katcon, bez których wsparcia wystawa nie byłaby możliwa.
Poprzez wystawę organizatorzy potwierdzili, że Meksyk i Polska budują głębszą przyjaźń opartą na coraz bardziej dynamicznych stosunkach dwustronnych, które zapewnią lepsze samopoczucie obu narodom. Wystawa będzie dostępna dla zwiedzających do 3 września 2023 roku.
LSN
„Praktyk popkultury. Wielokrotnie nagradzany miłośnik telewizji. Twórca. Oddany geek kulinarny. Miłośnik Twittera. Miłośnik piwa”.
More Stories
Polska gospodarka osiągnęła najwyższy wzrost od dwóch lat na poziomie 3,2%
Finał w Polsce dla Oscara Husillos
Polska wstrzymuje wsparcie militarne dla Ukrainy