19 maja, 2024

OCHRONA24

Polska Najnowsze wiadomości, zdjęcia, filmy i reportaże specjalne ochrony. Polska Blogi, komentarze i wiadomości archiwalne na …

Francja ostrzegła przed poważnym kryzysem między sojusznikami i poprosiła NATO o refleksję po utworzeniu AUKUS

Francja ostrzegła przed poważnym kryzysem między sojusznikami i poprosiła NATO o refleksję po utworzeniu ofensywy AUKUS (Zdj .: REUTERS)

Francja w sobotę oskarżyła Australię i Stany Zjednoczone o kłamstwo w sprawie rozwiązania australijskiego kontraktu na zakup francuskich okrętów podwodnych Mówił o „poważnym kryzysie” Wśród aliantów, po wezwaniu do konsultacji ambasadorów w Canberze i Waszyngtonie.

porozmawiaj z telewizją Francja 2, O tym powiedział minister spraw zagranicznych Jean-Yves Le Drian Jest to „poważny kryzys” i potępiony „kłamstwo (…), dwulicowość (…), wielka zdrada zaufania” i „pogarda”. przez sojuszników Francji.

Minister Nastąpiło to dzień po tym, jak Francja na rozkaz prezydenta Emmanuela Macrona odwołała swoich ambasadorów w Canberze i Waszyngtonie na konsultacje. W bezprecedensowym akcie pokazuje swój gniew z powodu anulowania umowy z okrętem podwodnym.

Zaproszenie ambasadorów do konsultacji opisał jako: „Wysoce symboliczny” akt mający pokazać, że „jest między nami poważny kryzys”.

Kontrowersje wywołane przez sojusz USA-Australia-Wielka Brytania trwają (Zdjęcie: EFE)
Kontrowersje wywołane przez sojusz USA-Australia-Wielka Brytania trwają (Zdjęcie: EFE)

To pierwszy raz w historii stosunków między Stanami Zjednoczonymi a Francją.

„Zaprosiliśmy naszych ambasadorów, aby spróbowali zrozumieć i pokazać naszym byłym krajom partnerskim, że jesteśmy bardzo nieszczęśliwi, że jest między nami poważny kryzys” – stwierdził Le Drian.

powiadomienie z wyprzedzeniem

Australijski minister finansów powiedział w niedzielę, Szymona Birmingham, nalegać na to Jego kraj poinformował francuski rząd „tak szybko, jak to możliwe, zanim zostanie to ogłoszone”.

Powiedział telewizji krajowej ABC ten który „Zawsze była trudna decyzja” zerwania umowy z Francją.

„Nie lekceważymy teraz wagi… zapewnienia przywrócenia tych silnych relacji z rządem francuskim” – dodał. Twoje ciągłe zaangażowanie w tym obszarze jest ważne”.

Konsekwencje powstania AUKUS zaalarmowały państwa członkowskie (Zdj .: REUTERS)
Konsekwencje powstania AUKUS zaalarmowały państwa członkowskie (Zdj .: REUTERS)

Ale francuski minister szczerze odpowiedział na pytanie Dlaczego nie zadzwonił do swojego ambasadora w Londynie na konsultacje? Chociaż Wielka Brytania jest również częścią umowy o bezpieczeństwie.

READ  „To była miłość od pierwszego wejrzenia” – El Financiero

„Znamy jego trwały oportunizm” – żartował kilka miesięcy po Brexicie. „Wielka Brytania w tej kwestii jest nieco podobna do poprzedniego rzędu”.

Stany Zjednoczone, Australia i Wielka Brytania ogłosiły w środę strategiczne partnerstwo w walce z Chinami, AUKUS, Obejmuje to zaopatrywanie Canberry w amerykańskie okręty podwodne o napędzie atomowym, co wyeliminowało Francuzów z gry.

W 2016 roku Francja podpisała kontrakt o wartości 90 mld dolarów australijskich (56 mld euro, 65 mld dolarów) na dostawę 12 okrętów podwodnych do Australii.Jest często nazywany „Deal of the Century” ze względu na jego rozmiar i zakres strategiczny.

Stany Zjednoczone, Australia i Wielka Brytania ogłosiły strategiczne partnerstwo w celu przeciwdziałania Chinom, AUKUS, wzbudzając kontrowersje
Stany Zjednoczone, Australia i Wielka Brytania ogłosiły strategiczne partnerstwo w celu przeciwdziałania Chinom, AUKUS, wzbudzając kontrowersje

Docenił to również francuski minister spraw zagranicznych Kryzys ten wpłynie na definicję nowej koncepcji strategicznej NATO, Nie wspominając o odejściu z NATO.

NATO, na prośbę Prezydenta RP, zaczęło myśleć o swoich podstawach. Nadchodzący szczyt NATO w Madrycie zakończy się nową koncepcją strategiczną. Oczywiście to, co się właśnie wydarzyło, ma coś wspólnego z tą definicją” – powiedział Le Drian.

Jednocześnie Europa musi wyposażyć się w kompas strategiczny, za co odpowiedzialna będzie Francja. w pierwszej połowie 2022 roku”, odnosząc się do francuskiej prezydencji w Unii Europejskiej 1 stycznia.

Jak rozwiązać różnice?

Admirał Rob Power, przewodniczący Komitetu Wojskowego NATO, zauważył to Spór nie będzie miał wpływu na „wojskową współpracę” koalicji.

„W wyniku tej umowy mogą wystąpić reperkusje lub konsekwencje, ale Nie spodziewam się w tej chwili, że będzie to miało wpływ na spójność w NATO”.Power powiedział na konferencji prasowej w Atenach, gdzie odbyła się konferencja alianckich przywódców obrony.

Sekretarz Generalny NATO Jens Stoltenberg (fot.: EFE)
Sekretarz Generalny NATO Jens Stoltenberg (Zdjęcie: EFE)

Stany Zjednoczone mają nadzieję rozwiązać swój spór z Francją „w przyszłym tygodniu” na forum Organizacji Narodów Zjednoczonych, Rzecznik amerykańskiej dyplomacji wskazał w piątek.

READ  Nikaraguańscy przeciwnicy zauważyli „pogorszenie stanu fizycznego” biskupa Rolando Alvareza i zażądali jego uwolnienia.

„Byliśmy w bliskim kontakcie z naszymi francuskimi sojusznikami” i „Mamy nadzieję, że w nadchodzących dniach będziemy kontynuować naszą dyskusję na ten temat na wysokim szczeblu, w tym na Zgromadzeniu Ogólnym ONZ w przyszłym tygodniu” – dodał. W Nowym Jorku Ned Price, rzecznik Departamentu Stanu, powiedział w tweecie.

Sekretarz stanu USA Anthony Blinken i francuski minister spraw zagranicznych Le Drian będą w Nowym Jorku W przyszłym tygodniu odbędzie się coroczne wielkie spotkanie światowej dyplomacji.

Urzędnik Białego Domu, który przemawiał w piątek pod warunkiem zachowania anonimowości, powiedział: „Żałujemy, że podjęli ten krok i w nadchodzących dniach nadal będziemy zaangażowani w rozwiązywanie naszych różnic” – dodał.

(z informacjami z AFP)

Czytaj: