Santiago de Chile, 18 stycznia. Organizacja Narodów Zjednoczonych ds. Wyżywienia i Rolnictwa (FAO) opublikowała w środę raport „Regionalna panorama bezpieczeństwa żywnościowego i żywieniowego w Ameryce Łacińskiej 2022”, dokument, który ostrzega przed brakiem dostępu do zdrowej diety dla ponad 131 milionów ludzi . na kontynencie.
Do głębokich konsekwencji pandemii COVID-19 w Ameryce Łacińskiej i na Karaibach dochodzą niszczące skutki wojny na Ukrainie i spowolnienie gospodarcze, które w połączeniu z wielorakimi skutkami zmiany klimatu spowodowało wzrost cen nawozów i żywności. .
Zdaniem organizacji jest to sprzeczność, w jakiej żyje ta część planety: z potencjałem produkcji żywności, który wystarczyłby na utrzymanie 1300 milionów ludzi – podwajając swoją populację – region ten odnotowuje wysoki poziom niedożywienia, głodu i braku bezpieczeństwa żywnościowego nawet powyżej poziomu światowego . średnich, przy czym 40,6% populacji doświadcza umiarkowanego lub poważnego braku bezpieczeństwa żywnościowego w 2021 r.
Według nowego raportu ONZ, 22,5% populacji Ameryki Łacińskiej i Karaibów nie ma wystarczających środków na zdrową dietę. Na Karaibach ta choroba dotyka 52% populacji. W Ameryce Środkowej odsetek ten sięga 27,8%, aw Ameryce Południowej 18,4%.
Brak środków na gwarantowaną przez organizację zdrową dietę wiąże się z kolei z różnymi wskaźnikami społecznymi, ekonomicznymi i żywieniowymi, ustalającymi zależność między poziomem dochodów danego kraju, występowaniem ubóstwa i poziomem nierówności.
Nie ma jednej polityki, która mogłaby rozwiązać ten problem. Niezbędne jest wzmocnienie krajowych i regionalnych mechanizmów koordynacji w odpowiedzi na głód i niedożywienie, powiedział zastępca dyrektora i przedstawiciel regionalny FAO na Amerykę Łacińską i Karaiby, Mario Lubetkin.
„Aby przyczynić się do przystępności cenowej zdrowej diety, konieczne jest znalezienie zachęt do dywersyfikacji produkcji pożywnej żywności, skierowanych głównie do gospodarstw rodzinnych i drobnych producentów, środków na rzecz przejrzystości cen rynkowych tej żywności i handlu, transferów pieniężnych i innych środków takie jak ulepszanie menu w szkołach” – dodał.
Rola rynków
W swojej publikacji Organizacja ds. Wyżywienia i Rolnictwa podkreśliła, że zarówno polityka handlowa, jak i rynkowa mogą odegrać ważną rolę w poprawie warunków żywnościowych na kontynencie, zwiększeniu przejrzystości i wydajności w celu zmniejszenia niepewności oraz poprawie przewidywalności i stabilności handlu produktami rolno-spożywczymi w regionie .
„Mówimy o regionie świata z najdroższą i najzdrowszą dietą, która szczególnie dotyka wrażliwe populacje – drobnych rolników, kobiety wiejskie, ludność tubylczą i ludność pochodzenia afrykańskiego – które przeznaczają większą część swoich dochodów na zakupy żywności” – powiedziała dyrektor regionalna IFAD Rossana Polastri.
„Aby odwrócić tę sytuację, musimy promować innowacyjne rozwiązania, które dywersyfikują produkcję, zwiększają podaż zdrowej żywności oraz poprawiają dostęp drobnych producentów do rynków zbytu i żywności wysokiej jakości” – dodał.
Przegląd ekonomii społecznej
Komisja Gospodarcza Ameryki Łacińskiej i Karaibów (ECLAC) poinformowała w grudniu ubiegłego roku, że spowolnienie w regionie pogłębi się w 2023 r., a stopa wzrostu wyniesie zaledwie 1,3%, czyli o 0,1% mniej niż prognozowano w październiku ubiegłego roku.
Zniechęcająca panorama dotyka w większym stopniu chłopców i dziewczynki w wieku poniżej 5 lat oraz kobiety, zgodnie z danymi FAO, ponieważ cierpią one z powodu częstszego braku bezpieczeństwa żywnościowego niż mężczyźni.
Z drugiej strony poziom głodu w regionie nadal rośnie: w latach 2019-2021 liczba ta wzrosła o 13,2 miliona, osiągając łącznie 56,5 miliona głodnych osób w 2021 roku.
Trend ten przewodziła Ameryce Południowej, z dodatkowymi 11 milionami ludzi cierpiących głód. W latach 2019-2021 występowanie głodu osiągnęło 7,9% w Ameryce Południowej, 8,4% w Ameryce Środkowej i 16,4% na Karaibach.
Inne dane zawarte w raporcie wskazują, że region odnotowuje istotne zmiany w zakresie występowania chronicznego niedożywienia wśród dzieci poniżej piątego roku życia.
W 2020 r. liczba ta wyniosła 11,3% w Ameryce Łacińskiej i na Karaibach, czyli około 10 punktów procentowych poniżej średniej światowej. Jednak 3,9 miliona dzieci poniżej piątego roku życia ma nadwagę.
„Irytująco skromny muzykoholik. Rozwiązujący problemy. Czytelnik. Hardcore pisarz. Ewangelista alkoholu”.
More Stories
Ma 106 lat, mieszka samotnie i nadal ćwiczy: porady żywieniowe i zdrowotne jednej z najstarszych kobiet na świecie
Według nauki jest to odpowiedni wiek na ograniczenie spożycia kawy – Enséñame de Ciencia
Co według nauki należy zrobić jako pierwsze po przebudzeniu?