30 maja, 2023

OCHRONA24

Polska Najnowsze wiadomości, zdjęcia, filmy i reportaże specjalne ochrony. Polska Blogi, komentarze i wiadomości archiwalne na …

Eurowizja 2023: Blanka wygrała polskie preselekcje i pojedzie do Liverpoolu

Wiadomo już, kto będzie reprezentował Polskę na konkursie piosenki Eurowizja, który odbędzie się w maju w Liverpoolu. Polskie preselekcje wyłoniły w niedzielę piosenkę Solo, wykonywaną przez Blankę. Wybór spotkał się z wieloma kontrowersjami i sprzeciwem internautów.

Eurowizja budzi ogromne emocje w całej Europie i to już od dekad. Konkursem emocjonują się miliony fanów, a jest tak popularny, że można nawet obstawiać, który kraj wygra w zakładach bukmacherskich – np. z użyciem najczęściej używanych bonusów w STS. Czy warto postawić w tym roku na Polskę? Cóż, trudno oszacować na razie, jakie szanse ma wybrana właśnie polska reprezentantka, ale po polskich preselekcjach wiadomo jedno – widzowie i internauci wybraliby inaczej. Ale po kolei – jak przebiegał koncert preselekcyjny w niedzielę, 26 lutego, produkowany przez TVP i jak doszło do wygranej Blanki?

W szranki do walki o wyjazd do Liverpoolu stanęło 10 wykonawców. Wśród nich dobrze znani na scenie muzycznej, jak Natasza Urbańska, Maja Hyży; zwycięzcy talent show „Voice of Poland” – Dominik Dudek i Alicja Szemplińska, objawienie ostatnich miesięcy w radiowych stacjach komercyjnych, Blanka ze swoim hitem, i przede wszystkim liczne grono szerzej nieznanych wykonawco, którzy chcieli się wybić na Eurowizji – Jann, Yan Majewski, Kuba Szmajkowski, Felivers, Ahlena.

Wyboru reprezentanta Polski miało dokonać wspólnie jury, na czele z Edytą Górniak, oraz telewidzowie. Jury przyznało swoje punkty od 1 do 12, a widzowie głosowali, wysyłając smsy. Zależnie od tego, kto zdobył ile smsów, ułożono ranking i przypisano wynikom także punkty od 1 do 12.

Po głosowaniu jury pierwsze miejsce zajmowała Blanka z 12 punktami, 10 punktów otrzymał Dominik Dudek, 8 punktów grupa Felivers, a 7 punktów Jann. Po zsumowaniu punktów jury oraz widzów – niestety w trakcie transmisji nie przedstawiono wyników głosowania widzów, a jedynie już zbiorczą punktację, okazało się, że wygrała Blanka. Dokładna kolejność w rankingu prezentowała się tak:

  1. Blanka – Solo
  2. Jann – Gladiator
  3. Dominik Dudek– Be good
  4. Felivers– Never back down
  5. Yan Majewski– Champion
  6. Alicja Szemplińska– New home
  7. Natasza– Lift u up
  8. Kuba Szmajkowski – You do me
  9. Maja Hyży– Never hide
  10. Ahlena– Booty

Wybór wywołał ogromne kontrowersje. Faworytem internautów i widzów, a także widowni zgromadzonej w studio był bowiem Jann. Jak się okazało już po preselekcjach i ujawnieniu wyników glosowania widzów, zdobył on najwięcej głosów. Miał jednak jedynie 7 punktów od jury i tym samym łącznie 19 punktów. Z kolei Blanka dostała 10 punktów od widzów i 12 od jury, razem 22 punkty. W głosowaniu widzów Jann miał podobno aż 18 tysięcy głosów, a Blanka jedynie 6 tysięcy. Stąd to oburzenie niesprawiedliwością wyników i faktem, że jury dało tak mało punktów faworytowi widzów. Pojawiła się nawet petycja, by unieważnić preselekcje i wysłać na Eurowizję Janna.

READ  „Humanitarna” wojna Jafaranzo na granicy polsko-białoruskiej

Do tego raczej jednak nie dojdzie i to Blanka Stajkow z numerem Solo pojedzie do Liverpoolu. Blanka ma 23 lata, urodziła się w Szczecinie, ma bułgarskie korzenie od strony ojca. Mieszkała w dzieciństwie w USA. Brala udział w castingu do programu „Top Model”, ale nie odniosła większego sukcesu. Wydala następnie swój debiutancki singiel Better. W 2022 roku podpisała kontrakt z wytwórnią płytową Warner Music Polska. Wypuściła na rynek numer Solo, który od końca zeszłego roku jest hitem komercyjnych stacji radiowych.

Tegoroczny konkurs Eurowizji obędzie się 9, 11 (półfinały) i 13 maja (finał) w Liverpoolu. Rok temu wygrała Ukraina, ale z racji wojny przeniesiono tegoroczny finał do Wielkiej Brytanii, która zajęła drugie miejsce. Na Eurowizji pojawią się reprezentanci 37 krajów, z czego 29 już zostało wybranych w krajowych konkursach. Po raz pierwszy od lat zabraknie przedstawiciela Macedonii Północnej, ze startu zrezygnowały także Bułgaria i Czarnogóra. Co ważne, po raz pierwszy od lat dojdzie do zmiany w systemie glosowania. O tym, kto awansuje do finału zdecydują sami widzowie, bez jury. Będzie można także głosować online.