28 września, 2024

OCHRONA24

Polska Najnowsze wiadomości, zdjęcia, filmy i reportaże specjalne ochrony. Polska Blogi, komentarze i wiadomości archiwalne na …

Europejskie bezpieczeństwo IT jest przedmiotem badań w Polsce

Europejskie bezpieczeństwo IT jest przedmiotem badań w Polsce

Kraków (Polska) (EFE).- Cybersec, jedno z najważniejszych europejskich forów poświęconych bezpieczeństwu komputerowemu, koncentruje się na bezpieczeństwie, cyberpropagandzie i walce z atakami komputerowymi w Krakowie. Głównie z Rosji i Białorusi.

W spotkaniu uczestniczyli międzynarodowi eksperci, przedstawiciele dużych firm, członkowie polskiego wojska i rządu, polski wicepremier i minister cyfryzacji Krzysztof Gawkowski, który podkreślił znaczenie poprawy cyberbezpieczeństwa w swoim kraju. O rotacyjne przewodnictwo w Radzie Europejskiej (KE), które Polska obejmie w pierwszej połowie 2025 roku.

„Cyberbezpieczeństwo stało się w ostatnim czasie kluczowym elementem bezpieczeństwa europejskiego” – oświadczył minister na posiedzeniu otwierającym. i Białoruś” – dodał.

Gawkowski wyjaśnił, że fundusz ratunkowy o wartości około 750 mln euro, który Unia Europejska (UE) przekaże Polsce, „przeznaczony zostanie na poprawę cyfryzacji małych i dużych polskich firm oraz instytucji rządowych i państwowych na wszystkich poziomach, w tym lokalnym”. Utworzenie setek centrów cyberbezpieczeństwa w miastach i miasteczkach na terenie całego kraju.

Polska na celowniku cyberataków

Polska stała się ofiarą serii cyberataków wymierzonych w duże firmy, ośrodki rządowe i wojskowe, a nawet w oficjalną agencję informacyjną PAP, która w momencie ataku hakerskiego opublikowała fałszywe wiadomości na temat wojny na Ukrainie.

Według ministra Gawkowskiego „Polska znajduje się na pierwszej linii frontu cyberwojny z Rosją i jest krajem najbardziej dotkniętym tego typu atakami” – wynika z opublikowanego w lutym raportu niezależnej organizacji Check Point Research. Liczba operacji cybersabotażu przeciwko polskim celom wzrosła do ponad 1000 tygodniowo.

Na scenie z panelem prelegentów wystawy bezpieczeństwa komputerowego Cybercheck 2024 w Krakowie (Polska Południowa), w której bierze udział Minister Cyfryzacji Krzysztof Gawkowski. EFE/Miguel Angel Gayo

Nasilająca się propaganda i działania dezinformacyjne w Internecie, wielokrotnie potępiające sytuację wojenną na Ukrainie i pojawienie się Warszawy w Rosji, zwiększyły zagrożenia cybernetyczne wpływające na kampanie opinii publicznej i wybory.

Jak powiedział w 2022 roku Jurij Szihol, szef specjalnego wydziału łączności i bezpieczeństwa informacji ukraińskiej służby państwowej, „(Władimir) Putin rozpoczął pierwszą światową wojnę cybernetyczną „nie tylko z narodem” w tym samym czasie, co inwazja wojskowa na Ukrainę. Pracują dla rosyjskiego rządu, ale także dla najemników, takich jak grupa Wagnera, zostali kupieni, aby rozszerzyć wojnę na cyberprzestrzeń.

READ  Some U.S. hospitals are non-Govt for the first time. Others still see the rise of patients

Cyberprzestrzeń, nowe pole bitwy

Polski rząd ma nadzieję, że do 2026 r. będzie w pełni operacyjna jednostka obrony cyberprzestrzeni, utworzona na mocy ustawy o bezpieczeństwie narodowym uchwalonej po wybuchu wojny na Ukrainie, ale na razie ma trudności z pozyskaniem czołowych ekspertów. W sektorze prywatnym mają do dyspozycji wiele lepiej płatnych ofert.

Aby przezwyciężyć to niedociągnięcie, polski rząd okresowo poszukuje odpowiednio przeszkolonych obywateli, którzy chcą służyć jako ochotnicy w formie małych pododdziałów, Zespołów Działań w Cyberprzestrzeni, oprócz tworzenia trzonu przyszłych sił obronnych. Cyberprzestrzeń.

Uczestnicy biorą udział w forum Cybercheck poświęconym bezpieczeństwu komputerowemu w Krakowie. EFE/EPA/Łukasz Gagulski

Zastępca Sekretarza Generalnego NATO Mircea Giona z Rumunii znajdzie się wśród ponad 2000 uczestników 60 godzin konferencji, kilkudziesięciu warsztatów i licznych rozmów.

Kraków to polska stolica branży i jeden z najważniejszych ośrodków technologicznych w Europie Środkowej, zatrudniający ponad 50 000 specjalistów w dziedzinie technologii informatycznych (IT). Europa została wybrana przez Google na siedzibę główną swojej technologii „w chmurze”, Intel zdecydował się na budowę fabryki mikrochipów za 4,5 miliarda euro, a Microsoft zdecydował się zainwestować 1 miliard w centrum danych.