6 grudnia, 2023

OCHRONA24

Polska Najnowsze wiadomości, zdjęcia, filmy i reportaże specjalne ochrony. Polska Blogi, komentarze i wiadomości archiwalne na …

Europejski Bank Centralny podnosi stopy procentowe o pół punktu

Europejski Bank Centralny podnosi stopy procentowe o pół punktu

Credit Suisse ma koło ratunkowe. Co wtedy?

Znak banku Credit Suisse w budynku oddziału w Genewie, 15 marca. (Tkanina Cofrini/AFP/Getty Images)

Trzy dni po tym, jak amerykańskie organy nadzoru uratowały sektor bankowy i dwa upadłe banki, szwajcarski bank centralny zaoferował Credit Suisse ogromne koło ratunkowe w celu przywrócenia zaufania do systemu bankowego.

Credit Suisse zgodził się pożyczyć do 54 miliardów dolarów od Narodowego Banku Szwajcarii. Chociaż uspokoiło to niektóre nerwy, rynki nadal są wyjątkowo niestabilne. Rynki amerykańskie były gotowe na niższe otwarcie. Rynki azjatyckie spadły. Rynki w Europie tylko nieznacznie wzrosły po środowej stracie.

Punkt ciężkości przesunął się z powrotem na: Kto następny? Jakie jest następne domino, które spadnie?

First Republic Bank jest wyborem konsensusu. Agencja ratingowa Fitch i Standard & Poor’s obniżyła w środę rating kredytowy banku w związku z obawami, że deponenci mogą wycofać swoje pieniądze pomimo interwencji federalnej. Według Bloomberga bank bada opcje strategiczne, w tym sprzedaż. (To określenie Wall Street na: Pomoc!) Akcje First Republic spadły o 28% w obrocie przedrynkowym.

W czwartek Fitch Ratings powiadomił bank Western Alliance, że jego rating kredytowy może zostać obniżony, jeśli klienci będą nadal wypłacać pieniądze z banku. Akcje Western Alliance, regionalnego banku takiego jak SVB, spadły o 10% w obrocie przedsesyjnym. PacWest Bank spadł o 16%, a akcje innych banków regionalnych ponownie spadły.

Klienci nadal unikają banków regionalnych pomimo interwencji rządu. Chociaż w tym tygodniu nie wydarzyło się nic takiego jak krach SVB, wielu klientów wycofało swoje pieniądze z mniejszych banków i ulokowało je w większych. Bank of America, Wells Fargo i Citigroup otrzymały duże podwyżki depozytów, odkąd Silicon Valley Bank wpadł w kłopoty w zeszłym tygodniu, osoby zaznajomione z tą sprawą powiedziały CNN.

Organizatorzy nadal starali się uspokoić nerwy. Sekretarz skarbu USA Janet Yellen, która będzie zeznawać przed Kongresem w czwartek o 10 rano czasu wschodniego, powiedziała, że ​​system bankowy pozostaje bezpieczny. Office of the Comptroller of the Currency, główny regulator bankowy w USA, powiedział w czwartek, że jest w trakcie zwiększania nadzoru nad sektorem bankowym.

READ  Odmawia podwyżki pensji, żeby więcej spać

Ale Wall Street wciąż jest na krawędzi. JPMorgan powiedział w notatce dla klientów, że interwencja SNB była niewystarczająca i że prawdopodobne jest przejęcie Credit Suisse.

Tymczasem obawy nadal rozprzestrzeniają się z Credit Suisse na inne części sektora bankowego.

„Problemy w Credit Suisse bardzo różnią się od tych, które doprowadziły do ​​upadku SVB kilka dni temu” – powiedział Neil Shearing, główny ekonomista grupy w Capital Economics. „Ale służą one jako przypomnienie, że wraz ze wzrostem stóp procentowych rosną również luki w systemie finansowym”.

Shearing mówi, że kluczowymi obszarami do obserwowania są mniejsze banki europejskie, równoległe banki i fundusze otwarte, które mogą być narażone na presję ze strony klientów wycofujących pieniądze, oraz duża liczba obligacji rządowych w ich portfelach inwestycyjnych, których wartość spadła wraz ze wzrostem stóp procentowych. .