25 kwietnia, 2024

OCHRONA24

Polska Najnowsze wiadomości, zdjęcia, filmy i reportaże specjalne ochrony. Polska Blogi, komentarze i wiadomości archiwalne na …

Europa: Bruksela prosi Węgry i Polskę o zdecydowane działania zgodne z europejskimi wartościami |  Międzynarodowy

Europa: Bruksela prosi Węgry i Polskę o zdecydowane działania zgodne z europejskimi wartościami | Międzynarodowy

Komisja Europejska nadal ściśle monitoruje niezawisłość sądownictwa Węgier i Polski, korupcję związaną z elitami władzy oraz ataki na społeczeństwo obywatelskie, zwłaszcza społeczność LGBTIQ. Raport na temat praworządności w Unii EuropejskiejOpublikowany w tę środę. Dokument, który obejmuje 27 państw członkowskich i ma amunicję przeciwko wszystkim stolicom Unii Europejskiej, z wielką intensywnością ostrzeliwuje Budapeszt i Warszawę. UE kwestionuje swój antydemokratyczny nurt i społeczny porządek prawny.

Szczególnie Polsce Bruksela przypomina mu o „poważnych obawach dotyczących niezawisłości sędziowskiej” i „obowiązku stosowania się do wyroków Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej”. [TJUE]” oraz „Postępowania naruszające praworządność”, oprócz odświeżenia pamięci w sprawie postulatów reformy Izby Dyscyplinarnej Sądu Najwyższego w kraju, Zawarte w obowiązkach planu ratunkowegoWłaśnie zatwierdzony po ponad roku na antenie.

W przypadku Węgier Komisja podjęła działania przeciwko temu w kwietniu nazywa się mechanizmem warunkowym, narzędzie służące do ochrony funduszy europejskich przed niezgodnymi z przepisami obligacjami europejskimi, wzywa go do ustanowienia „solidnej historii dochodzeń, postępowań sądowych i prawomocnych wyroków w głośnych sprawach o korupcję”; Ma na celu zagwarantowanie „niezależności i skuteczności dochodzeń i ścigania” oraz uniknięcie wprowadzania „szerokich zwolnień dla wyższych urzędników” i „zasad bezkarności w prawie”. Wymaga również egzekwowania przepisów lobby oraz mechanizmy większej przejrzystości „w oświadczeniach majątkowych funkcjonariuszy publicznych i przedstawicieli”. I pokazuje szczególną troskę o środowisko, w którym działają media.

Komisarz ds. papierów wartościowych Vera Jurova, jedna z autorek raportu, obiecała na spotkaniu z dziennikarzami we wtorek, że „próbuje w pełni omówić problemy we wszystkich państwach członkowskich”, a nie tylko na Węgrzech iw Polsce. Te dwa kraje są często skłócone. „Myślę, że w każdej rodzinie jest coś” – dodał – „i w każdym państwie członkowskim zawsze jest coś, co można poprawić”.

Sprawozdanie obejmuje cztery kluczowe obszary, w których w grę wchodzą wartości UE: niezależność organów sądowych, ramy antykorupcyjne, wolność prasy oraz kontrole i równowaga instytucjonalna. To trzecie wydanie jest pierwszym, które zawiera konkretne zalecenia dla państw członkowskich, których celem jest „wsparcie” […] Wysiłki zmierzające do wdrożenia trwających lub planowanych reform” i „pomóc im określić, gdzie mogą być potrzebne ulepszenia” – czytamy w raporcie.

READ  Hiszpanie przygotowują się do Mistrzostw Świata Polska-Szwecja 2023 w Walencji

Jedna z głównych trosk dokumentu dotyczy systemów sądowniczych w wielu państwach, „Niepokój o opóźnienia trwa nadal”, w tym w Hiszpanii Ponownie wzywa się do odnowienia Zgromadzenia Ogólnego Sądownictwa i reformy systemu nominacji. [de esa institución]”.

Dołącz do EL PAÍS, aby śledzić wszystkie wiadomości i czytać bez ograniczeń.

Zarejestrować

Klauzula ta jednak stawia Polskę i Węgry w znaczącej niszy, które od lat znajdują się na celowniku władzy wykonawczej UE; Według dokumentu są to dwa kraje, w których „nie zajęto się problemami strukturalnymi lub systemowymi”. W Polsce, jak wyjaśnia dokument, „poważne obawy o niezależność KRS” zostały podniesione w kilku orzeczeniach Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej i Europejskiego Trybunału Praw Człowieka.

Zaniepokojenie Brukseli widać w toczącej się od 2017 roku walce o uruchomienie art. 7 traktatu lizbońskiego, tzw. unijnego przycisku nuklearnego, który umożliwia państwom członkowskim zawieszenie ich prawa głosu. W przypadku poważnych naruszeń praw i wolności. Praktyka ta została jednak zatrzymana ze względu na wymaganą przez nią znaczną większość w Radzie Unii Europejskiej (organ reprezentujący dwadzieścia siedem rządów) oraz zdolność Warszawy do utworzenia duetu bezpieczeństwa z Węgrami. Drugi krnąbrny brat: sojusznik, który zwrócił się do Parlamentu Europejskiego o wdrożenie tej samej procedury z art. 7 w 2018 r.

W Budapeszcie w komunikacie Komisji wskazano, że „Krajowa Rada Sądownictwa nadal napotyka trudności w przeciwstawianiu się kompetencjom Krajowego Biura Szefa Sądownictwa w zakresie zarządzania sądami”. W tekście przypomniano, że „sposób powoływania sędziów będzie miał istotny wpływ na niezawisłość sędziowską i publiczne postrzeganie niezawisłości”, a aby zagwarantować niezawisłość sędziów, procedury dotyczące powoływania „muszą być wystarczające, aby uniknąć uzasadnionych wątpliwości. dotyczące czynników zewnętrznych i ich neutralności.”

Podczas gdy w Polsce „konkretne nominacje Sądu Najwyższego”, będące przedmiotem kluczowych orzeczeń europejskiego sądownictwa, budzą niepokój, na Węgrzech skupiono się na „możliwości podejmowania uznaniowych decyzji w sprawach takich jak nominacje sędziowskie i awanse”. Wybór Prezesa Sądu Najwyższego, przydział spraw i składki.

READ  Ekspert IT przejął kryptowalutę wydobywczą w komendzie policji w Polsce - Mining Wikipedia News

Raport przypomina o zobowiązaniu Warszawy w czerwcu do zreformowania reżimu dyscyplinarnego dla sędziów, którego stosowanie podważa niezawisłość sądownictwa w samym sercu sporu z Brukselą; W zamian Komisja Europejska zatwierdziła plan ratunkowy dla Polski ponad rok po złożeniu przez kraj wschodni wniosek o wielomilionowe fundusze europejskie przeznaczone na walkę z ciosem pandemii. Wśród kamieni milowych planu ratunkowego znajduje się precyzyjny harmonogram likwidacji Izby Dyscyplinarnej Sądu Najwyższego, co teoretycznie powinno nastąpić przed lipcem (obecnie komisja ocenia, czy proponowane przez Warszawę reformy rzeczywiście odpowiadają określone). Ale Bruksela, wbrew wyrokom TSUE, „izba dyscypliny” [del Supremo polaco] Kontynuowano także orzekanie w sprawach z udziałem sędziów i zawieszanie ich w sprawowaniu urzędu. Komisja odmawia wypłaty zaliczki w ramach programu, dopóki reforma nie będzie uzasadniona.

Bruksela po raz pierwszy uruchomiła mechanizm warunkowości w celu ochrony funduszy europejskich wiosną tego roku i zrobiła to właśnie przeciwko Węgrom w sprawach związanych z korupcją – poinformowała szefowa administracji społecznej Ursula van der Leyen. Parlament w kwietniu. Ale rana pozostaje niezagojona w kraju, jak wynika z raportu: „Wszczęto kilka nowych spraw dotyczących korupcji na wysokim szczeblu”, potępiono w tekście, „ale nie ma solidnej dokumentacji dochodzeń, postępowań sądowych i prawomocnych wyroków skazujących. Wysocy rangą urzędnicy i ich bliskie otoczenie są poważnym problemem.W tym przeciąganiu liny Węgry kontynuują negocjacje z administracją UE w celu zatwierdzenia planu naprawy przed atakiem Covid, któremu Bruksela sprzeciwia się właśnie z powodu jego naruszeń w tym sektorze .

Ponadto raport potępia pogorszenie sytuacji w społeczeństwie obywatelskim, „potencjalnie zagrażający wynik”. Jak zauważa, w Polsce „przestrzeń cywilna uległa dalszemu pogorszeniu, a ostatnia ustawa może mieć dodatkowy negatywny wpływ”. Na Węgrzech „niezależne społeczeństwo obywatelskie znajduje się pod presją, a organizacje reprezentujące oświadczenia społeczności LGBTIQ są celem inicjowanych przez rząd kampanii oszczerstw, podczas gdy rola państwa w finansowaniu społeczeństwa obywatelskiego budzi wątpliwości” – dodał.

READ  TOKIO: Białoruska sprinterka Kristina Dimonovskaya, która otrzymała wizę humanitarną z Polski, potępiła konieczność opuszczenia sportu.

Śledź wszystkie międzynarodowe informacje Facebook Tak Świergotlub w środku Nasz cotygodniowy biuletyn.

50% zniżki

Ekskluzywne treści dla subskrybentów

Czytaj bez ograniczeń