Włoska międzynarodowa firma obronna Leonardo testuje nowość Wspólny Europejski System Radarowy (ECRS) Mk2 Technologia w swoim zakładzie z czasów II wojny światowej w Wielkiej Brytanii w ramach programu modernizacji o wartości 2,8 mld USD (2,35 GBP). Eurofighter Typhoon Brytyjski.
W lipcu Ministerstwo Obrony Narodowej Zjednoczone Królestwo Zapowiedział pakiet inwestycyjny o wartości 2,8 miliarda dolarów w zakresie nowych możliwości dla samolotów Typhoon ze Stanów Zjednoczonych Królewskie Siły Powietrzne (RAF)wraz z dostawą najnowszej generacji radaru ECRS Mk2.
Oczekuje się, że radar ECRS Mk2 zmieni system kontroli powietrznej Eurofightera Typhoon, zapewniając samolotom bojowym wiodące na świecie możliwości prowadzenia wojny elektronicznej, które pozwolą im jednocześnie wykrywać, identyfikować i śledzić wiele celów w powietrzu i na ziemi.
Zadaniem radaru jest wspomaganie operacji w najtrudniejszych sytuacjachzapewniając pilotom możliwość stłumienia obrony przeciwlotniczej wroga poprzez zagłuszanie dużej mocy i atakowanie celów spoza zasięgu zagrożenia.
Ten nowy system radarowy jest testowany w zakładzie Leonardo w Edynburgu w Wielkiej Brytanii.
Placówka testowa jest wielkości klasy uniwersyteckiej, otoczona wysokimi na 30 stóp metalowymi drzwiami i ścianami wyłożonymi nitami z pianki, aby zapewnić dokładność testów przeprowadzonych za pomocą nowego systemu radarowego.
Witryna została zbudowana przez brytyjską firmę inżynieryjną Ferranti w 1943 roku w celu produkcji celowników do karabinów myśliwskich Supermarine Spitfire, jednego ze słynnych samolotów II wojny światowej, używanego przez Królewskie Siły Powietrzne i wiele krajów sprzymierzonych przeciwko nazistowskim Niemcom.
Dziś, po serii fuzji w sektorze obronnym, zakład należy do włoskiego kontrahenta Leonardo.
Radar huraganu ECRS Mk2
ECRS Mk2 to nowy radar z aktywnym skanowaniem elektronicznym (AESA), który zwiększa możliwości prowadzenia wojny elektronicznej przez Typhoony.
Nie dzieli żadnego sprzętu z oryginalnym radarem Typhoon Captor ani z wariantami Captor-E wyposażonymi w AESA, takimi jak ECRS Mk0 dla Kuwejtu i Kataru lub ECRS Mk1 dla Niemiec i Hiszpanii. Jednak nowy radar będzie miał wspólny interfejs człowiek-maszyna.
Oprócz tajfunu RAF, ECRS Mk2 położy również podwaliny pod następną generację radarów, które zostaną zainstalowane w nosie piątej generacji przyszłego myśliwca Tempest..
Godną uwagi cechą tego radaru jest to, że wykorzystuje „repozycjoner” zamontowany na pojedynczym łączu obrotowym, w przeciwieństwie do podwójnej rozdzielnicy w Captor-E.
Jak już skomentował EurAsian Times, zastosowanie repozycjonera pozwala na nachylenie radaru w obie strony, zapewniając znacznie szerszy kąt „obserwacji” wynoszący ponad 90 stopni od linii środkowej samolotu.
W niektórych sytuacjach może to mieć istotne zalety taktyczne, na przykład gdy myśliwiec musi wykonać manewr radioaktywny, aby uniknąć wykrycia przez wrogiego bojownika.
manewrowanie”wesoły„Składa się z myśliwca poruszającego się o 90 stopni (w pionie) od impulsowego radaru dopplerowskiego wroga, który wykorzystuje przesunięcie Dopplera do pomiaru względnej prędkości celu. Odfiltrowuje obiekty o niskiej prędkości względnej, takie jak chaos naziemny i „chodzący myśliwiec”, które nie zbliżają się ani nie zbliżają do radaru wroga.
Jest to przydatna taktyka, gdy radar znajduje się wyżej niż samolot nadawczy i próbuje namierzyć cel w scenariuszu obserwacyjnym, gdy teren jest chaotyczny.
W przeciwieństwie do tego, w przypadku stacjonarnego radaru lub mechanicznego układu skanującego AESA, wykonanie manewru transmisji oznacza, że myśliwiec straci obraz radarowy na rzecz wroga, którego próbuje ominąć.
W przypadku braku czujników innych firm przekazujących te dane myśliwcowi transportowemu za pośrednictwem łącza danych, jego pilot traci z oczu sytuację taktyczną, kiedy ma to największe znaczenie.
Co gorsza, żaden pocisk naprowadzany radarem wystrzelony z samolotu bojowego nie byłby w stanie otrzymać aktualizacji w połowie lotu. Szanse na zabicie tych pocisków zmniejszą się, zwłaszcza jeśli są one początkowo wystrzeliwane z dużej odległości.
W tym miejscu do gry wkracza instrument do repozycjonowania, który może skierować antenę radaru na dowolną stronę, zapewniając znacznie większe pole widzenia czujnika i pozwalając na niższą wykrywalność dzięki lepszej świadomości statusu pilota w warunkach manewrowania.
Testy w locie ECRS Mk2 na samolocie testowym Eurofighter zaplanowano na ostatni kwartał 2023 rokuz planem osiągnięcia początkowej zdolności operacyjnej (IOC) do 2030 r.
Wybrane stanowisko testowe, Typhoon ZK355, znajduje się obecnie w zakładzie BAE Systems w Wharton w celu przygotowania.
Oczekuje się, że prototyp radaru ECRS Mk2 zostanie dostarczony do Wharton pod koniec 2022 r., a krytyczny przegląd projektu systemu dla radaru produkcyjnego zostanie zakończony.
„Irytująco skromny muzykoholik. Rozwiązujący problemy. Czytelnik. Hardcore pisarz. Ewangelista alkoholu”.
More Stories
Banxico tnie prognozę PKB; Widzi słabość – El Financiero
Targ owocowo-warzywny Bodega Aurrerá od dziś do 29 sierpnia 2024 r.: najlepsze oferty
Według analizy El Economista królem internetu szerokopasmowego w Meksyku jest firma Megacable, której nie może konkurować ani Totalplay, ani Izzi