24 kwietnia, 2024

Euro 2020: Polak Lewandowskiego pokonuje Szwecję

Szwedzki skrzydłowy Emil Forsberg strzelił dwa gole, w tym drugi najszybszy gol w historii mistrzostw Europy, a bramka Victora Klaassena pomogła Szwecji w środowym zwycięstwie 3:2 nad Szwecją i awansie do grupy E w ostatniej szesnastce.

Szwecja zmierzy się z trzecią drużyną z grupy B, C lub D – Finlandią, Ukrainą lub Czechami w Glasgow 29 czerwca.

Hiszpania, która w drugim meczu grupy E zajęła drugie miejsce po wygranej 5:0 ze Słowacją, dzień wcześniej zmierzy się z Chorwacją w Kopenhadze.

To była bolesna przerwa dla polskiej kampanii po tym, jak zespół dwukrotnie wyrównał dzięki kapitanowi talizmanu Robertowi Lewandowskiemu, który w 84. minucie wyrównał wynik na 2:2.

Jak to się stało

Poprzednie dwa mecze Szwecji były zbudowane na mocnych uderzeniach defensywnych, które budziły wątpliwości, czy drużyna Jane Anderson zdoła utrzymać atak, ale drużyna zaczęła pękać od żywiołowego Forbesa.

Po tym, jak Robin Quyson kontrolował piłkę na skraju pola karnego, Forburg zebrał podanie i wykorzystał niezręczną obronę, by w 82 sekundy minąć bramkarza Wojciecha Szczeczyna zgodnie z ruchem wskazówek zegara.

Podwoił swoje prowadzenie w 59. minucie, kiedy rezerwowy Tejan Kulusevsky wszedł do pola karnego, aby zastąpić go na płycie mocnym pchnięciem na trzecią bramkę meczu.