Czekoladowa marka Equiori od ponad dekady zachwyca konsumentów swoją pysznością. Dziś wzmacnia swoją obecność w kanale Horeka i stara się podbić podniebienia w USA i Polsce. Mariana Arensberg, menadżer firmy, opowiada o prognozach i tym, jak wypadła w pierwszym kwartale.
(Patrz: fabryka czekolady, w której większość pracowników jest autystyczna).
Jak narodziła się marka?
Equiori narodziło się w 2012 roku i koncentruje się na wprowadzaniu zmian na kolumbijskiej wsi poprzez produkty takie jak kakao. Dlatego w ostatnich latach firma skupiła się na dostarczaniu wysokiej jakości produktów krajowych producentów. Obecnie jesteśmy obecni na terenie całego kraju oraz w wielu krajach.
Nazwa marki, Equiori, jest połączeniem słów kapitał i pochodzenie. Rozumiemy potrzebę wykorzystania możliwości i korzystania z produktów organicznych i kolumbijskich.
Ile produktów masz w swoim portfolio?
Mamy około 30 różnych odmian. Mamy tabletki czekoladowe, tabliczki czekolady z zawartością kakao od 60% do 100%, mamy odwodnione organiczne owoce w czekoladzie, wprowadziliśmy tę kategorię w zeszłym roku, aby zaistnieć na rynku przekąsek. Posiadamy również produkty, które można wykorzystać w produktach skupiających się na kanale Horeca, który obejmuje hotele, restauracje i kawiarnie. W tym roku jednym z naszych zakładów jest rozwój w kanale Horeca z produktami takimi jak kakao w proszku, masło kakaowe.
Jak marka radziła sobie w pierwszym kwartale?
W pierwszym kwartale kraj odnotował wzrost o 48%, wykazując bardzo pozytywne wyniki. Tutaj skupiamy się na rozwoju kanału Horekha, kanału nowoczesnego i kanału tradycyjnego, który jest dla nas bardzo ważny. Odnotowujemy również dobry wzrost za granicą i współpracujemy z prywatnymi markami w Szwajcarii. Z marką Equiori docieramy do Japonii, Rumunii, Niemiec, Francji. Stale rozwijamy nowe rynki, co jest częścią wyzwania. Niewątpliwie mamy najważniejszą prognozę wzrostu w tym roku.
(Patrz: Juan Choconat, Kolumbijskie kakao już dociera do Singapuru).
Na jakie rynki masz nadzieję dotrzeć?
Mamy w planach dotarcie do Polski z marką Equiori, dla której współpracujemy z partnerem w Europie. Naszym celem jest również dotarcie do USA z marką własną, która, jak wiemy, jest dla nas bardzo interesującym rynkiem. Ponadto badamy inne możliwości biznesowe w Europie, Ameryce Środkowej i Panamie.
Z iloma hodowcami kakao pracowałeś?
Jesteśmy z różnymi stowarzyszeniami i pracowaliśmy z 350 rodzinami w całym tym procesie. W tej grupie znajduje się 160 certyfikowanych produktów ekologicznych. Niewątpliwie utrzymanie tej gwarancji jest dla nas największym wyzwaniem, pracujemy nad tym, aby mieć kakao dobrej jakości, które jest uprawiane zgodnie z dobrymi praktykami ekologicznymi. Dzięki tego typu certyfikacji możemy docierać do nowych rynków i konsumentów poszukujących naturalnych produktów.
Jak opisałbyś konsumenta Equiori?
Konsumenci Equiori chętnie próbują nowych produktów i chcą wspierać lokalny przemysł. Podobnie klient szuka produktów wysokiej jakości i zdrowych. Staramy się być klarowni dla naszych klientów i zawsze informujemy o materiałach, których używamy we wszystkich naszych procesach.
Jakie są Twoje oczekiwania na ten rok?
Jesteśmy optymistami, rozpoczynając ten rok 2023 z bardzo ambitnym planem rozwoju, jesteśmy na dobrej drodze. Pomimo dużej niepewności na rynku i poważnych wyzwań, takich jak ceny surowców, spodziewamy się dobrych wyników.
(Patrz: Zmiana klimatu może zakończyć kakao, kawę i soję).
Jakie niespodzianki nadchodzą?
Wprowadzono nas do 60% czekolady z mleka kokosowego. Ten produkt jako pierwszy odważył się użyć innego składnika, aby nadać mu zupełnie inny profil sensoryczny. Oczekujemy dobrej odpowiedzi na ten produkt.
Świeża czekolada, 60% kakao, z mlekiem kokosowym
Niedawno firma Equiori wprowadziła na rynek nową półsłodką czekoladę z 60% zawartością kakao i mlekiem kokosowym.. Dla tych wegan dieta bez laktozy ze składnikami organicznymi jest świetną opcją Słodki smak, brak produktów pochodzenia zwierzęcego i zdrowy wybór.
„Rynek czekolady do bezpośredniego spożycia w Kolumbii dotyczył głównie czekolad mlecznych; Słodki i z niewielką zawartością kakao. Z tego powodu dostrzegliśmy możliwość stworzenia ekologicznej, wegańskiej wersji o niższej zawartości cukru i wyższej zawartości kakao; Wersja zbliżona smakiem i kremową konsystencją do zwykłej czekolady mlecznej, wpisuje się w nowe trendy rynkowe i konsumenckie„, on wskazał Johanna Verdugo, koordynator ds. marketingu i sprzedaży firmy.
Produkt jest dostępny dla konsumentów na rynku lokalnym.
Johanna Lordui
Portfolio dziennikarza
„Praktyk popkultury. Wielokrotnie nagradzany miłośnik telewizji. Twórca. Oddany geek kulinarny. Miłośnik Twittera. Miłośnik piwa”.
More Stories
Polska gospodarka osiągnęła najwyższy wzrost od dwóch lat na poziomie 3,2%
Finał w Polsce dla Oscara Husillos
Polska wstrzymuje wsparcie militarne dla Ukrainy