4 października, 2024

OCHRONA24

Polska Najnowsze wiadomości, zdjęcia, filmy i reportaże specjalne ochrony. Polska Blogi, komentarze i wiadomości archiwalne na …

Equinor poszerza swoje portfolio energii odnawialnej o nową elektrownię fotowoltaiczną w Polsce

Equinor poszerza swoje portfolio energii odnawialnej o nową elektrownię fotowoltaiczną w Polsce

Equinor rozpoczął próbną produkcję w swojej trzeciej elektrowni słonecznej w Libnie w Polsce, zwiększając moc lądowych odnawialnych źródeł energii w kraju do ~200 MW.

Trzecia elektrownia fotowoltaiczna Equinar w Polsce, Libno, rozpoczęła próbną produkcję. Zwiększa to moce spółki w zakresie lądowych odnawialnych źródeł energii w Polsce do ~200 MW i dodatkowo wzmacnia jej pozycję na jednym z najszybciej rozwijających się rynków energii odnawialnej w Europie.

Lipno położone jest w województwie wielkopolskim, w centralnej Polsce. Elektrownia słoneczna o mocy 53 MW została zaprojektowana i obsługiwana przez polskiego producenta energii odnawialnej Vento, spółkę w 100% zależną od Equinor.

Biznesowe portfolio produktów

Equinor przejmie firmę Wento i jej portfel projektów fotowoltaicznych o mocy 1,6 GW w 2021 r. Trzy lata po przejęciu firma Vento rozrosła się z małego dewelopera fotowoltaicznego do multitechnologicznego producenta energii z trzema elektrowniami fotowoltaicznymi i jedną morską farmą wiatrową w Polsce o łącznej mocy ~200 MW.

„Podróż Vendo pokazuje, jak wykorzystujemy nasze inwestycje w lokalne firmy deweloperskie, aby zbudować materialny i dochodowy biznes związany z odnawialnymi źródłami energii morskiej na wybranych rynkach” – mówi Anders Bade, starszy wiceprezes ds. rynków morskich i odnawialnych w Equine.

Całkowitą roczną produkcję portfela obsługiwanego przez Vento szacuje się na około 280 GWh energii rocznie, co odpowiada zużyciu energii elektrycznej przez około 140 000 polskich gospodarstw domowych.

Należąca do Equinor spółka zajmująca się obrotem energią, Danske Commodities, podpisała umowę bilansującą z elektrownią fotowoltaiczną w Lipnie i będzie odpowiadać za marketing wyprodukowanej energii na polskim rynku energii. Oczekuje się, że Lipno wypracuje zyski zgodne z wcześniejszymi prognozami dotyczącymi odnawialnych źródeł energii spółki Equinor.

Danske Commodities zapewnia drogę do wprowadzenia na rynek aktywów operacyjnych Vento, wykorzystując prawie 15 lat doświadczenia w obrocie energią w Polsce.

„Opracowaliśmy inny model biznesowy, który pozwala nam skutecznie skalować nasz portfel morskiej energii odnawialnej i tworzyć dodatkową wartość z handlu energią” – mówi Anders Bade.

READ  Rząd kupuje w Polsce 2,4 mln szczepionek, mimo ponad 250 mln ubezpieczonych
Budowanie rentownego wzrostu

Od czasu przejęcia Vento rozszerzyło swoje portfolio projektów, skutecznie podwajając swoje możliwości w zakresie 3 GW na różnych etapach dojrzałości. Projekt wykracza poza wytwarzanie energii i obejmuje magazynowanie baterii, zwiększenie elastyczności i zwiększenie możliwości tworzenia wartości.

„Polska aktywnie rozwija energię odnawialną w celu zwiększenia efektywności energetycznej kraju i poprawy bezpieczeństwa energetycznego. Dla Wento i Equinor stanowi to ekscytującą szansę na bycie wiodącym graczem na rozwijającym się rynku energii odnawialnej” – mówi Wojciech Sednarski, dyrektor generalny Wento.

Na początku tego roku Vento wygrało przetarg na Polski Rynek Mocy z czterema projektami magazynowania baterii o mocy około 400 MW/1,6 GWh.

Ostatecznych efektów inwestycyjnych projektów należy spodziewać się w nadchodzących latach. W miarę zwiększania się udziału kraju w energii odnawialnej, systemy magazynowania baterii będą kluczem do przyszłej stabilności polskiej sieci.

Niezawodny partner energetyczny Polski

„Equinor chce być niezawodnym partnerem energetycznym Polski i wspierać jej transformację energetyczną. Tworzymy szerokie możliwości energetyczne w kraju, dywersyfikując źródła produkcji i dostawy energii” – mówi Michał Jerzy Kołodziejczyk, dyrektor krajowy Equinor w Polsce.

Oprócz inwestycji w morską energię odnawialną, Equinor jest zaangażowany w rozwój trzech dużych projektów morskiej energetyki wiatrowej Bałtyk I, Bałtyk II i Bałtyk III we współpracy z Polenergią. Equinor dostarcza także gaz ziemny z norweskiego szelfu kontynentalnego do Polski rurociągiem bałtyckim.