23 listopada, 2024

OCHRONA24

Polska Najnowsze wiadomości, zdjęcia, filmy i reportaże specjalne ochrony. Polska Blogi, komentarze i wiadomości archiwalne na …

Ekwadorski sąd uchylił niedawny stan wyjątkowy w Noboa, aby poszerzyć zakres walki z przemocą narkotykową

Ekwadorski sąd uchylił niedawny stan wyjątkowy w Noboa, aby poszerzyć zakres walki z przemocą narkotykową

Prezydent Ekwadoru Daniel Noboa (EFE/FILE)

the Trybunał Konstytucyjny Do Ekwador – Zniesienie niedawnego stanu nadzwyczajnego wydanego przez Prezydenta Daniel Noboa, Którą nazwał „drugą fazą wojny”, którą wypowiedział przeciwko zorganizowanym gangom przestępczym.

Najwyższy Trybunał Gwarancji w Ekwadorze uznał to za niezgodne z konstytucją większością głosów swoich członków na podstawie dekretu nr 275, który stwierdził Stan wyjątkowy obowiązuje w siedmiu z dwudziestu czterech guberni kraju, a także w gminie w ósmym guberniPod pretekstem „wewnętrznego konfliktu zbrojnego”.

Ten ostatni stan wyjątkowy miał zastąpić poprzedni, obejmujący pięć województw, który również został unieważniony przez Trybunał Konstytucyjny.

Nowa deklaracja zawiesiła prawo do nienaruszalności mieszkania w prowincjach Guayas, Santa Elena, El Oro, Manabi, Sucumbíos, Orellana i Los Ríos oraz w gminie Camilo Ponce Enríquez w prowincji Azuay.

W obu przypadkach sąd to zauważył „Fakty wymienione w dekrecie nie stanowią konkretnie przyczyny wewnętrznego konfliktu zbrojnego”.Zgodnie z ogłoszonym w piątek orzeczeniem.

Ekwadorski wymiar sprawiedliwości zniósł niedawny stan wyjątkowy wydany przez Noboa (Reuters/Archiwum)

Sędziowie podkreślili, że w najnowszym dekrecie argument wewnętrznego konfliktu zbrojnego był „jedynym powodem, na który powołał się Prezydent RP”.

„Warto zauważyć, że biorąc pod uwagę jego istotne implikacje prawne, zarówno w wielokrotnym orzecznictwie Trybunału, jak i w prawie międzynarodowym uznano, że w celu ustalenia przyczyny wewnętrznego konfliktu zbrojnego należy wziąć pod uwagę dwa kryteria, które uwzględniają powagę sytuacji przemocy.

Wśród nich znajdują się dwa parametry przytoczone przez sąd „Poziom organizacji grupy zbrojnej i intensywność działań wojennych”.

Konkludował: „Jednak w dekrecie i w protokołach je uzasadniających nie było wzmianki o wspomnianych ograniczeniach”.

Trybunał wyjaśnił jednak, że „stwierdzenie, że ogłoszenie stanu nadzwyczajnego nie spełnia wymogów określonych w Konstytucji, nie oznacza braku znajomości prawa”. Poważne akty przemocy i od „Złożone okoliczności, przez które przechodzi kraj”.

Ekwador w dalszym ciągu walczy z przemocą narkotykową (Reuters/File)

Zauważył również, że jego decyzja nie ma wpływu na zapisane w zwykłym systemie prawnym władzy wykonawczej uprawnienia do wykorzystania sił zbrojnych do wykonywania swojej konstytucyjnej misji, jak Ekwadorczycy zgodzili się zdecydowaną większością w kwietniowym referendum, że wojsko wspiera policja. W operacjach zwalczania przestępczości zorganizowanej bez konieczności wydawania wyjątków.

READ  Papież Franciszek będzie pracował w szpitalu

Dwa ostatnie orzeczenia Trybunału Konstytucyjnego stoją w sprzeczności z jego orzeczeniem w sprawie pierwszego stanu wyjątkowego ogłoszonego przez Nuweibę na początku roku, który trwał dziewięćdziesiąt dni, gdyż Trybunał wskazał, że nie do jego kompetencji należy ocena jego istnienia. „Wewnętrzny konflikt zbrojny” jest namacalną rzeczywistością.

Wskazywał wówczas, że „to, czy doszło do wewnętrznego konfliktu zbrojnego, czy też nie, jest faktem, a nie od ogłoszenia przez władzę publiczną, np. stanu nadzwyczajnego, czy też sprawowania nad nią kontroli przez tę władzę. ”

Od początku roku Noboa podniosła walkę z przestępczością zorganizowaną do kategorii „wewnętrznego konfliktu zbrojnego” i tym właśnie się stała Klasyfikacja gangów przestępczych jako grup terrorystycznych i walczących podmiotów niepaństwowych.

Falę przemocy, która nawiedziła Ekwador i doprowadziła do jej pojawienia się, przypisuje się gangom przestępczości zorganizowanej, zajmującej się głównie handlem narkotykami. Wśród pierwszych krajów Ameryki Łacińskiej, które odnotowały największą liczbę zabójstwWedług Ekwadorskiego Obserwatorium Przestępczości Zorganizowanej (OECO) w 2023 r. wskaźnik ten wyniesie około 47 na 100 000 mieszkańców.

(Na podstawie informacji z EFE)