28 maja, 2022

OCHRONA24

Polska Najnowsze wiadomości, zdjęcia, filmy i reportaże specjalne ochrony. Polska Blogi, komentarze i wiadomości archiwalne na …

Eksperci z Harvardu twierdzą, że oznaki choroby Alzheimera pojawiają się na długo przed diagnozą

Naukowcy zidentyfikowali zmiany w organizacji funkcjonalnej mózgu na lata przed wystąpieniem pogorszenia funkcji poznawczych. Jak może to wpłynąć na leczenie choroby?

Naukowcy odkryli stężenie w osoczu 2-amino-etylodiwodorofosforanu i tauryny. Zdjęcie: Shutterstock.

Wraz ze wzrostem średniej długości życia na całym świecie rośnie liczba osób z demencją. Według danych Światowej Organizacji Zdrowia (WHO) na całym świecie z tą chorobą psychiczną żyje ponad 55 milionów ludzi (8,1% kobiet i 5,4% mężczyzn w wieku powyżej 65 lat). Ponadto oczekuje się, że liczba ta wzrośnie do 78 mln do 2030 r. i 139 mln do 2050 r.

Choroba choroba Alzheimera Jest to zaburzenie neurologiczne, które powoduje atrofię mózgu i prowadzi do stopniowej śmierci komórek nerwowych. Jest to najczęstsza przyczyna demencji, powodująca ciągłe pogorszenie myślenia, zachowania i umiejętności społecznych, co wpływa na zdolność osoby do samodzielnego życia.

Niedawno dochodzenie przeprowadzone przez ekspertów z Harvardu wykazało, że choroba Alzheimera Można go wykryć na wiele lat przed pojawieniem się uszkodzeń poznawczych.Nowe badanie, prowadzone przez naukowców z Massachusetts General Hospital, związanego z Harvard Medical School, pokazuje, że wczesna akumulacja białek tau i amyloidu beta może zakłócić komunikację mózgową na wiele lat przed oznakami pogorszenia. Należy zaobserwować, podobnie jak utrata pamięci lub częste zapominanie, odkrycia mogą prowadzić do strategii, które mogą pomóc w wykryciu choroby Alzheimera choroba Alzheimera wcześnie.

Naukowcy od lat wiedzą, że choroby amyloidu beta i tau są cechami charakterystycznymi choroby Alzheimera choroba AlzheimeraMoże powodować śmierć neuronów, najobficiej występujących komórek w mózgu, prowadząc do pogorszenia funkcji poznawczych i demencji.

„Nie wiedzieliśmy jednak, jak połączenia w mózgu reagują na akumulację tych białek na bardzo wczesnym etapie choroby, nawet przed pojawieniem się objawów” – wyjaśnił Yekil Kreuz, główny autor artykułu opublikowanego w Materiały Narodowej Akademii Nauk.

W swoich badaniach naukowcy wykorzystali obrazowanie pozytonową tomografią emisyjną (PET) tau i amyloidu-β oraz funkcjonalne obrazowanie rezonansem magnetycznym (fMRI), aby zbadać patologie choroby Alzheimera. choroba Alzheimera Wzajemne powiązania obszarów mózgu i sieci u członków dużej rodziny liczącej ponad 6000 żywych członków były związane z występowaniem choroby Alzheimera. choroba Alzheimera Antioquia w Kolumbii.

READ  Tworzenie unikalnych leków dla każdego pacjenta ze sztuczną inteligencją

Naukowcy z Massachusetts General Hospital na przestrzeni lat nawiązali wyjątkową relację z tą kolumbijską rodziną, co ostatecznie doprowadziło do stworzenia badania COLBOS (Columbia: Boston) w 2015 roku we współpracy z Fundación Universidad de Antioquia, którego celem było zbadanie, w jaki sposób choroba postępuje przed pogorszeniem funkcji poznawczych identyfikuje i bada wrażliwe biomarkery w celu przewidywania, u kogo występuje największe prawdopodobieństwo rozwoju demencji.

Spośród wszystkich badanych członków rodziny kolumbijskiej naukowcy odkryli, że 1500 nosiło dominującą mutację genetyczną (znaną jako Presenilin-1 E280A), więc oszacowali, że u tych nosicieli rozwinie się choroba. choroba Alzheimera Wczesny początek, z około 100% pewnością i dobrze scharakteryzowanym przebiegiem choroby, z łagodnymi zaburzeniami poznawczymi (MCI) w średnim wieku 45 lat i otępieniem w wieku 51 lat.

Wcześniej ten sam zespół badawczy wykazał, że ludzie wykazują wysoki poziom beta-amyloidu około dwie dekady przed wystąpieniem MCI, a patologię tau około sześć lat przed wystąpieniem. „Badanie tej wyjątkowej grupy może naprawdę pomóc nam zrozumieć, w jaki sposób choroby amyloidu beta i tau mogą wpływać na sposób komunikowania się mózgu na wiele lat przed rozwojem demencji” – powiedział współautor badania Edmarie Guzman Velez.

Zespół wykorzystał skany MRI do zbadania obszarów mózgu na poziomie wokseli, takich jak piksele reprezentujące trójwymiarowe jednostki pokrywające miliony komórek mózgowych, aby przyjrzeć się łączności między różnymi sieciami mózgowymi.

Dzięki szeroko zakrojonej analizie odkryli, że nosiciele mutacji wykazywali zaburzenia komunikacji w głównej sieci pamięci mózgu na wiele lat przed początkiem spadku funkcji poznawczych w rodzinie. Naukowcy opracowali również nowe podejście matematyczne, które łączy funkcjonalne obrazowanie rezonansem magnetycznym i obrazowanie molekularne, aby wyraźniej widzieć, kiedy obszary mózgu zaczynają się zamykać podczas procesu chorobowego.

„To matematyczne podejście pokazało, w jaki sposób funkcjonalne rozłączenie sieci pamięci zostało wyjaśnione przez wczesne etapy patologii tau” – wyjaśnił Ebay Diaz, współautor raportu. Odkrycia te sugerują, że funkcjonalne odłączenie jest widoczne, gdy tau zaczyna gromadzić się w mózgu i przed wykryciem atrofii mózgu, co jest oznaką neurodegeneracji.

READ  Ustawienie planet: kiedy i gdzie je zobaczyć

„To odkrycie poprawia nasze zrozumienie, w jaki sposób patologia wiąże się z chorobą choroba Alzheimera Zmienia on funkcjonalną organizację mózgu na wiele lat przed wystąpieniem pogorszenia funkcji poznawczych, powiedział Queiroz, dyrektor Laboratorium Neuroobrazowania Rodziny w Szpitalu Massachusetts i Wielokulturowego Programu Zapobiegania Demencji. choroba Alzheimera.

Dla specjalisty: „Te odkrycia są ekscytujące, ponieważ wskazują również, że funkcjonalny MRI może być w przyszłości wykorzystywany do identyfikacji osób, które mogą już cierpieć na chorobę Alzheimera. choroba Alzheimera W przyszłości mogą rozwinąć się demencja, chociaż nadal potrzebne są dalsze badania”.

Naukowcy mają nadzieję, że ich odkrycia podkreślą pilność i znaczenie badań przedklinicznych i klinicznych dotyczących choroby Alzheimera. choroba Alzheimerazwłaszcza te mające na celu zapobieganie chorobom.

„Teraz wiemy, że w mózgach osób zagrożonych chorobą Alzheimera dzieje się wiele rzeczy. choroba AlzheimeraNawet zanim pojawią się oznaki upośledzenia pamięci, mamy nadzieję, że tego typu odkrycia przyczynią się do lepszego zrozumienia przedklinicznej choroby Alzheimera i pomogą ulepszyć selekcję tych, którzy odnieśliby największe korzyści z udziału w badaniach klinicznych. „

Zasoby doradcze tutaj