Warszawa25 listopada – Polska chce wsparcia Niemiec dla Unii Europejskiej w nałożeniu sankcji na polsko-niemiecki odcinek rurociągu Przyjaźń, aby Warszawa mogła w przyszłym roku zrezygnować z zakupu rosyjskiej ropy bez płacenia kar, podają dwa źródła zaznajomione z negocjacjami. .
Źródła podają, że oba kraje są bliskie porozumienia w sprawie skonsolidowania przez Polskę dostaw ropy drogą morską do Niemiec przez Gdańsk i część Drużby, aby ułatwić Polsce zakup rafinerii należącej do Schwedt.Russia, Niemcy.
UE zobowiązała się do zaprzestania kupowania rosyjskiej ropy drogą morską od 5 grudnia, ale Drużba jest obecnie zwolniona z sankcji. Stanowi to problem dla polskiej rafinerii pn Arlen ma długoterminowy kontrakt na zakup rosyjskiej ropy rurociągiem i musi zapłacić kary, jeśli naruszy kontrakt.
Jeśli UE nałoży sankcje na Drużbę – lub jej północną część, która zaopatruje Polskę i Niemcy – oba kraje mogą zrezygnować z rosyjskich zobowiązań importowych bez płacenia kar.
Południowa część rurociągu zaopatruje Węgry, Słowację i Czechy, które w przeciwieństwie do Polski i Niemiec będą miały trudności z dywersyfikacją importu ropy.
Według źródeł, polskie Ministerstwo Środowiska i niemieckie Ministerstwo Gospodarki są w końcowej fazie negocjacji w sprawie porozumienia politycznego w sprawie logistyki ropy naftowej, które ograniczyłoby przepływy spoza Rosji i pomogłoby dużemu polskiemu rafinerii w realizacji zainteresowania Squattem.
Niemcy są zdeterminowane, aby nie używać rosyjskiej ropy od 2023 roku i szukają rozwiązania z Polską, aby uzyskać dostawy ze Schwedt, powiedział w piątek w Berlinie rzecznik niemieckiego Ministerstwa Gospodarki. Polskiego Ministerstwa Środowiska nie udało się uzyskać komentarza.
„Praktyk popkultury. Wielokrotnie nagradzany miłośnik telewizji. Twórca. Oddany geek kulinarny. Miłośnik Twittera. Miłośnik piwa”.
More Stories
Polska gospodarka osiągnęła najwyższy wzrost od dwóch lat na poziomie 3,2%
Finał w Polsce dla Oscara Husillos
Polska wstrzymuje wsparcie militarne dla Ukrainy