27 września, 2022

OCHRONA24

Polska Najnowsze wiadomości, zdjęcia, filmy i reportaże specjalne ochrony. Polska Blogi, komentarze i wiadomości archiwalne na …

Dzisiejszy najnowszy raport globalnych wiadomości, 19 września

Prezydent Iranu mówi, że gwarancje USA są konieczne, aby zapobiec wycofaniu się z umowy nuklearnej w przyszłości

Prezydent Iranu Ebrahim Raisi uczestniczy w szczycie przywódców Szanghajskiej Organizacji Współpracy w Samarkandzie 16 września 2022 r. (Zdjęcie: Sergey Pobelyov/Sputnik/AFP via Getty Images)

Prezydent Iranu Ebrahim Raisi powiedział, że jego kraj potrzebuje zapewnień, że Stany Zjednoczone nie wycofają się ponownie z umowy nuklearnej jako warunku wznowienia umowy.

W niedzielnym wywiadzie z Leslie Stahl w programie CBS „60 Minutes” Raisi powiedział: „Jeśli to dobry i uczciwy układ, będziemy poważnie traktować umowę”.

„To musi być trwałe. Muszą być gwarancje. Jeśli są gwarancje, to Amerykanie nie będą mogli wycofać się z umowy” – dodał.

Raisi powiedział, że „nie może ufać Amerykanom” i że „składanie obietnic jest teraz bezużyteczne”.

„Nie możemy ufać Amerykanom ze względu na ich zachowanie, które już u nich widzieliśmy. Dlatego nie ma gwarancji, nie ma zaufania”.

Biały Dom nie odpowiedział na uwagi prezydenta Raisi’ego. Stany Zjednoczone podkreśliły, że Iran nie powinien mieć możliwości rozwijania ani nabywania broni jądrowej.

Sekretarz stanu USA Anthony Blinken powiedział w zeszłym tygodniu, że nie może podać ram czasowych, kiedy uważa, że ​​możliwy będzie powrót do umowy nuklearnej z Iranem, mówiąc, że Iran „nie chce lub nie może zrobić tego, co jest konieczne, aby osiągnąć porozumienie. „

„Wciąż próbują wprowadzać do negocjacji kwestie zewnętrzne, które sprawiają, że porozumienie jest mniej prawdopodobne” – powiedział Blinken. „Ale z pewnością to, co widzieliśmy w zeszłym tygodniu, jest krokiem wstecz, który zmniejsza prawdopodobieństwo zawarcia jakiejkolwiek umowy krótkoterminowej”.

Urzędnicy amerykańscy wcześniej wyrażali pewien optymizm co do ostatnich wysiłków na rzecz ożywienia porozumienia nuklearnego – które Stany Zjednoczone porzuciły w 2018 r. za administracji Trumpa i które od tego czasu Teheran coraz częściej narusza – ale nadzieje na przełom pozostają.

READ  Viral: Kobieta odkrywa niewierność męża zostawia notatkę w samochodzie | Wiadomości z Meksyku

W rozmowie z CBS prezydent Iranu wyraził niezadowolenie z kontynuowania przez administrację Bidena sankcji nałożonych przez byłego prezydenta Donalda Trumpa po wycofaniu się z umowy.

„To tyrania przeciwko narodowi Iranu… Ważne jest, abyśmy znieśli sankcje. Twierdzą, że różnią się od administracji Trumpa. Powiedzieli to w swoich listach do nas. Ale nie widzieliśmy żadnej zmiany. W rzeczywistości” – powiedział CBS mój szef.

Irański prezydent powiedział, że „nie wierzy”, że spotkanie z prezydentem Joe Bidenem na Zgromadzeniu Ogólnym ONZ w Nowym Jorku „odbędzie się” i że „nie wierzy, że spotkanie… z… [Biden] bądź pożyteczny.”

„Nie sądzę, aby spotkanie się odbyło… Nie sądzę, aby spotkanie lub rozmowa z nim była pomocna” – powiedział CBS prezydent Iranu.

Leslie Stahl pytał go również o Holokaust, któremu irańscy politycy wielokrotnie zaprzeczali lub bagatelizowali w relacjach historycznych.

Zapytany, czy wierzy, że Holokaust miał miejsce, prezydent powiedział CBS: „Istnieją pewne oznaki, że tak się stało. Jeśli tak, powinni pozwolić na zbadanie sprawy”.

Premier Izraela Yair Lapid odpowiedział na komentarze Raisiego obrazami Holokaustu i komentarzem na Twitterze, który zawierał „pewne wskazówki”.

W przeszłości irańscy prezydenci wygłaszali podburzające komentarze na temat istnienia Izraela i nazistowskiej próby eksterminacji Żydów podczas II wojny światowej w ubiegłym stuleciu.

Mahmoud Ahmadineżad, który był prezydentem Iranu w latach 2005-2013, zaprzeczał Holokaustowi i był zagorzałym przeciwnikiem istnienia Izraela.