24 lutego, 2024

OCHRONA24

Polska Najnowsze wiadomości, zdjęcia, filmy i reportaże specjalne ochrony. Polska Blogi, komentarze i wiadomości archiwalne na …

Dziennikarka z Nikaragui została porwana przez reżim Ortegi, gdy jechała autobusem z dwójką dzieci

Dziennikarka z Nikaragui została porwana przez reżim Ortegi, gdy jechała autobusem z dwójką dzieci

Dziennikarka z Nikaragui została porwana przez reżim Ortegi, gdy jechała autobusem z dwójką dzieci. (Świergot)

Dziennikarz z Nikaragui Hazel Zamora Hernandezdyrektor wiadomości lokalnego programu i współpracownik The kanał 10 Telewizja na południowych Karaibach w Nikaragui, aresztowana w piątek przez Policja krajowazgodnie z platformą Ostrzeżenia dotyczące wolności prasy w Nikaragui.

Nikaraguańska policja aresztuje i dokonuje nalotu na dom dziennikarki Hazel ZamoraOrganizacja pozarządowa, która dokumentuje przypadki naruszeń wolności słowa i prasy w Nikaragui, poinformowała za pośrednictwem Twittera.

W tej chwili policja krajowa nie przedstawiła swojej wersji tego zatrzymania.

Dzwoniący, dyrektor wiadomości programowych Dwanaście wiadomości i reporterem kanał 10 Z TV In Bluefields na Karaibach w Nikaragui została zatrzymana przez policję, gdy podróżowała z dziećmi autobusem, powiedziała agencji prasowej EFE Źródło z Alertas Libertad de Prensa.

Dziennikarka wysiadła z autobusu z dwójką dzieci. Źródło podało, że małoletni zostali przekazani matce dzwoniącego.

Zamora Hernandez jest trzecim dziennikarzem aresztowanym w ciągu ostatnich trzech dni Daniel Ortega System

W minioną środę w nocy połączenia zostały złapane Williama Aragona i Oscara Vallicellokto został oskarżony zbrodnie konspiracyjne Aby podważyć jedność narodową i Rozpowszechnianie fałszywych wiadomościco jest uważane za „zdradę ojczyzny”.

Zamora Hernandez jest trzecim dziennikarzem aresztowanym przez reżim Daniela Ortegi w ciągu ostatnich trzech dni. (Świergot)

Ci dwaj pracownicy łączności należą do co najmniej 57 Nikaraguańczyków, głównie przeciwników i krytyków dyktatury Ortegi, którzy zostali aresztowani w środę wieczorem pod zarzutem „zdrady” i zesłani na areszt domowy Po godzinach.

Przetrzymywany jest inny dziennikarz z Nikaragui Wiktor TekajJest także współpracownikiem m.in kanał 10 Z lokalnej telewizji, który został aresztowany 6 kwietnia, dzień po relacjonowaniu procesji religijnej w gminie Nandaem (południowy zachód).

Pięć organizacji praw człowieka równość rasowa, W piątek potępili nowe aresztowania w Nikaragui, które opisali jako „Nowa fala porwań„.

READ  Jaka jest twoja najbardziej irracjonalna strona? Wybierz zwierzę i dowiedz się | Meksyk

co najmniej Wygnanie 185 dziennikarzy z Nikaragui Ze względów bezpieczeństwa od kwietnia 2018 r., kiedy wybuchły antyreżimowe demonstracje kierowane przez Daniela Ortegę, wynika z raportu regionalnej sieci Voces del Sur.

„W pierwszym kwartale 2023 roku dowiedzieliśmy się, że 7 dziennikarzy zostało zmuszonych do emigracji w związku z trwającym oblężeniem i zastraszaniem, którego byli ofiarami. Z Voces del Sur zorganizowaliśmy łącznie Od 2018 roku Nikaraguę opuściło 185 dziennikarzy″, wskazał, że sieć regionalna w raporcie kwartalnym.

W raporcie pt Wolność prasy w Nikaragui non-stop: Ortega nie przestaje atakować, Organ ten udokumentował łącznie „14 ostrzeżeń za naruszenie wolności prasy zaowocowało 38 przypadkamimiędzy styczniem a marcem ubiegłego roku.

Innym zatrzymanym dziennikarzem z Nikaragui jest Victor Tecay, również współpracownik lokalnego kanału telewizyjnego 10, który został aresztowany 6 kwietnia, dzień po relacjonowaniu procesji religijnej w gminie Nandaime (południowy zachód). (Świergot)

Groźba więzienia i wydalenia W kraju jest to jedna z głównych form zastraszania tych, którzy uprawiają dziennikarstwo” – powiedziała regionalna sieć, która przygotowała ten raport wraz z organizacją partnerską w Nikaragui, Fundacją Wolności Wypowiedzi i Demokracji (FLED).

W dokumencie Voces del Sur wyjaśnił, że w 2023 r. nie będzie składał raportów miesięcznych, ale 4 raporty kwartalne, „ze względu na narastający wzrost autocenzury wśród samych ofiar, co doprowadziło do spadku skarg i zaawansowania kryminalizacji” niezależnej prasy.

Nikaragua od kwietnia 2018 roku przeżywa kryzys polityczny i społeczny, który pogłębił się po kontrowersyjnych wyborach parlamentarnych 7 listopada 2021 roku, w których Ortega został ponownie wybrany odpowiednio na piątą i czwartą kadencję oraz drugą wraz z żoną. , Rosario Murillo, jako wiceprezydent, z jej głównymi rywalami w więzieniu lub na wygnaniu

(z informacjami z EFE)

Czytaj:

Wzrasta liczba zatrzymanych podczas nowej rozprawy z dyktaturą Ortegi: w więzieniach przebywa ponad 50 dysydentów i krytyków
Kościół katolicki w Nikaragui został poddany 529 atakom w ciągu ostatnich pięciu lat
W Nikaragui trwają prześladowania: reżim rozwiązuje opozycyjny kanał telewizyjny i zamyka 20 innych organizacji pozarządowych