20 kwietnia, 2024

OCHRONA24

Polska Najnowsze wiadomości, zdjęcia, filmy i reportaże specjalne ochrony. Polska Blogi, komentarze i wiadomości archiwalne na …

Dudnij we wszechświecie: zderzenie supermasywnych czarnych dziur wstrząśnie czasoprzestrzenią

Dudnij we wszechświecie: zderzenie supermasywnych czarnych dziur wstrząśnie czasoprzestrzenią

Zespół międzynarodowych astronomów z członkami Kalifornijskiego Instytutu Technologii i Uniwersytetu Chile po raz pierwszy odkrył dwa rodzaje supermasywnych czarnych dziur krążących w sercu galaktyki położonej 9 000 milionów lat świetlnych od Ziemi.

Każde z tych ciał niebieskich ma masy miliardy razy większe od masy naszego Słońca i jest oddzielone odległością podobną do odległości między Plutonem a gwiazdą naszego układu, pomnożoną tylko przez 50.

Chociaż nie jest to czas, w którym znaleziono dwie czarne dziury krążące wokół siebie we wszechświecie, po raz pierwszy zostały one zlokalizowane w centrum kwazartak zwany PKS 2131-021.

Czym jest kwazar?

Kwazar to masywne ciało, które działa jak aktywne jądro galaktyk. W centrum kwazara znajduje się czarna dziura otoczona dyskiem przegrzanego materiału pochłoniętego przez tę samą dziurę.

Wynikiem absorpcji energii jest wytworzenie wiązki lub rodzaju światła ze środka kwazara do reszty wszechświata.

nieuchronna kolizja

Obecnie, ze względu na ruch ich orbit, można się spodziewać, że odkryte przez naukowców dwie dziury zbliżają się.

W obliczu tego astronomowie wyjaśnili, że była to druga para czarnych dziur odkryta podczas fuzji.

Na podstawie zebranych danych oszacowali, że w ciągu 10 000 lat zderzą się dwie supermasywne czarne dziury w kwazarze PKS 2131-021.

Zbliżające się starcie musi wynikać z tych założeń teorii względności Alberta Einsteina. To z powodu jego bierności dojdzie do kolizji fale grawitacyjne W całym wszechświecie ci, którzy muszą zmienić czas i przestrzeń.

Według Einsteina, ponieważ czasoprzestrzeń jest zakrzywiona, emitowane fale grawitacyjne poruszałyby się z prędkością światła, zniekształcając krzywą przestrzeni.

Wszystko o astronomii

READ  Egzamin MIR 2022: najbardziej pożądane specjalizacje