15 sierpnia, 2022

OCHRONA24

Polska Najnowsze wiadomości, zdjęcia, filmy i reportaże specjalne ochrony. Polska Blogi, komentarze i wiadomości archiwalne na …

Dowództwo 5. Korpusu Armii USA utworzone w Polsce

W Polsce powstaje kwatera główna 5. Korpusu Armii Stanów Zjednoczonych. W Polsce stacjonuje już ok. 10 tys. żołnierzy amerykańskich, dwa razy więcej niż w 2022 r. i rosyjskiej inwazji na Ukrainę.

W ceremonii otwarcia wziął udział polski minister obrony Mariusz Błaszczak, który zapowiedział, że w Polsce będzie stacjonować sześć amerykańskich F-22 Raptor w ramach tarczy powietrznej NATO w Europie Zachodniej. Do tej pory Alaska dysponowała sześcioma samolotami zdolnymi do wykonywania misji przewagi w powietrzu i ataków naziemnych.

F-22, najbardziej zaawansowany samolot armii amerykańskiej, nie został sprzedany żadnemu innemu krajowi

F-22 jest uważany za najbardziej zaawansowany myśliwiec armii amerykańskiej i nie został sprzedany żadnemu innemu krajowi ze względu na zaawansowaną technologię, która jest „utajniona” i ma „strategiczne” znaczenie.

Błaszczak podkreślił też zacieśnienie więzi między Waszyngtonem a Warszawą.

Ze swojej strony dowódca 5. Korpusu Armii Stanów Zjednoczonych, generał John Kolashsky, podkreślił: „Jako świadek niesprowokowanej agresji Rosji na Ukrainę, pogłębianie stosunków między naszymi krajami nigdy nie było ważniejsze niż dzisiaj”.

W kwietniu zeszłego roku polski prezydent Jarosław Kaczyński powiedział, że jego kraj jest gotowy do przyjęcia amerykańskiej broni jądrowej na swoich granicach.

Nowa siedziba USA w Poznaniu nosi imię legendarnego polskiego bohatera Tadusza Kościuszki, którego pomnik przewodniczy placówce.

READ  IAC - Polska Artemisia podpisuje umowy z Aerospace News