28 marca, 2024

OCHRONA24

Polska Najnowsze wiadomości, zdjęcia, filmy i reportaże specjalne ochrony. Polska Blogi, komentarze i wiadomości archiwalne na …

Dowiedz się, dlaczego samoloty napędzane wodorem mogą być przyszłością

obraz pliku. | Źródło: Guvendemir/Getty Images

W ramach strategii skoncentrowanych na łagodzeniu zmian klimatu istnieją cele mające na celu ograniczenie emisji dwutlenku węgla, jednak w dziedzinie lotnictwa nie jest to zadanie łatwe, ponieważ komercyjne samoloty elektryczne nie są jeszcze skuteczną i dostępną alternatywą tak długo ponieważ baterie, które są lżejsze i mocniejsze, nie zostały opracowane, w związku z tym Alternatywy, takie jak lot napędzany wodorem, stają się kolejną ścieżką, którą można obrać, aby osiągnąć przełomTu właśnie pojawia się projekt FlyZero.

Jest to projekt prowadzony przez Aerospace Institute of Technology (ATI) i finansowany przez Wielką Brytanię, w wyniku badań, W ramach tego projektu udało się opracować koncepcję średniej wielkości samolotu zasilanego ciekłym wodorem, a rzecznicy FlyZero potwierdzili w oświadczeniu, że wspomniany samolot może przewozić do 279 pasażerów non-stop z Londynu do San Francisco (USA). Ta zrównoważona alternatywa umożliwi również podróż z Londynu do Auckland w Nowej Zelandii z tylko jednym przystankiem na tankowanie.

FlyZero napędzany wodorem ma 54 metry długości i ma dwa silniki i turbiny, które pozwalają mu „osiągać taką samą prędkość i komfort jak obecny samolot”, z wyjątkiem tego, że będzie oferował loty neutralne pod względem emisji dwutlenku węgla.

Aby umożliwić napęd, ATI potwierdziło, że wspomniany schemat samolotu będzie wykorzystywał kriogeniczne zbiorniki paliwa w kadłubie rufowym, co pozwoliłoby na przechowywanie wodoru w temperaturze -250° C. Może on również pełnić rolę rezerwy paliwa.

Pomysł, którego realizacja zajmuje kilka lat

Chociaż pomysł zaproponowany przez FlyZero jest bardziej ekologiczną alternatywą, taką jak samolot elektryczny, brakuje mu wystarczających środków, aby się urzeczywistnić, ponieważ, jak zapewniają rzecznicy projektu, wciąż nie ma infrastruktury tankowania tego rodzaju paliwa. Wodór jest obecnie droższy i trudniejszy w obsłudze na pokładzie niż paliwo na bazie nafty.

READ  Młody izraelski żołnierz traci przytomność, upada na tory i pozostaje uwięziony na stacji kolejowej

Chociaż sytuacja nie wygląda obecnie dobrze dla FlyZero, ATI przewiduje, że około 2030 roku samoloty wodorowe będą tańszą alternatywą dla obecnych samolotów, ponieważ wiele sektorów skłania się ku wodorowi, który pozwoli na nowe rozwiązania, ulepszenia i technologie, które będą prowadzić w rezultacie obniżyć koszty zaopatrzenia w wodór.

W obliczu tych pozytywnych perspektyw na przyszłość FlyZero ogłosiło, że będzie nadal publikować swoje wnioski, w tym nowe koncepcje bardziej wydajnych samolotów, o węższym korpusie, zachowując tę ​​samą średnią pojemność, a także publikować raporty ekonomiczne i rynkowe, a także sposoby tworzenia i odkrywania technologii niezbędnych do tego, aby było to możliwe.

„Te projekty mogą zdefiniować przyszłość lotnictwa i przemysłu lotniczego. Współpracując z przemysłem, pokazujemy, że lotnictwo naprawdę neutralne pod względem emisji dwutlenku węgla może być możliwe, z wodorem na czele, który zastąpi tradycyjne paliwa kopalne” – wyjaśnił Kwasi Quarting, brytyjski sekretarz. państwa dla biznesu i energii oraz strategii przemysłowej.

Nie ma wątpliwości, że loty samolotami elektrycznymi lub napędzanymi wodorem będą alternatywą, którą świat zacznie rozważać w nadchodzących latach.

Czytaj: